13 MAYIS’TA HAYDEN HERKES OVİT’E

Yazar: - 09 Mayıs 2012 Kategori: Köşe Yazısı

13 Mayıs 2012 tarihi Rize’miz için, Doğu Anadolu’muz için, Güney Anadolu’muz için ve Türkiye için tarihi bir günüdür. Başta Rize’nin ve Erzurum’un bayramıdır. Dile kolay, Ovit denilince doğası, kışın karı ve sıralı dağları, dereleri, çiçekleri, yayla evleri, göletleri, şifa dağıtan suları, endemik bitkileri, balı, yağı, peyniri vs. ve yolun açık olduğunda insanlarımızın Rize ile Erzurum’a 3 saat gibi kısa bir zamanda ulaşmalarına rağmen yılın 6 ayı ulaşıma kapalı olması binlerce insanımızın aklına her yıl yaşanan tehlikeler, zorluklar, can ve mal kayıpları getirmektedir. İşte yukarıda özellikleri, güzellikleri ve zorluklarıyla kısa olarak bahsettiğim Ovit dağında halkımızın yıllarca yaşadığı bu zorluklarla mücadelesine 13 Mayıs 2012 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN son veriyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın ifadesiyle Osmanlı İmparatorluğu zamanında bile konuşulan ve 130 yıldır yapılması hep gündeme gelmiş, fakat hiçbir dönemde hiçbir hükümetinin yapımına cesaret edemediği 2640 rakımlı, Rize- Erzurum Ovit dağını bu sefer Türkiye Cumhuriyetinin en çalışkan, en karizmatik ve ekonomisi iflas etmiş Türkiye’yi 10 yılda dünyada birçok ülkede yaşanan küresel ekonomik iflaslar başta batan Avrupa ülkelerinin aksine Türkiye’nin ekonomisini düzlüğe çıkartan ve dünyada Çin’den sonra dünyada ekonomisi en hızlı kalkınan ve gelişen ülkeler arasına çıkarmış oldu.

İşte bu Rizeli çalışan, cesur, halkın Başbakanı ERDOĞAN bir asırdır hep konuşulan, yazılan, çizilen, tartışılan, her seçim öncesi siyasiler partiler tarafından malzeme yapılan Ovit dağı tüneli için “Ya yapılacaktır, Ya yapılacaktır” diyerek sözünün eri olduğunu bir kez daha göstermiştir. Türkiye için sadece ekonomik, turistik, sosyal ve tarihsel olarak değil, dünyada ülkeler arasında ve de yıllardır Doğu ve Güney Anadolu’daki illerimizin bir kısmında Türkiye düşmanı bölücüler tarafından zaman zaman sergilenen olaylar açısından ülkemizin stratejik gelişmesi açısından bu tünelin ne kadar hayatı önem taşıdığını da unutmayalım.

Başbakan Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’nın ülkenin dört bir yanında yapılan yeni eserlerin temel atma törenlerine katılmadığı yapımı için firmalardan en kısa zamanda bitirme tarihi alarak yapımı tamamlanmış, yollarının, tünellerin, eğitim kurumlarının, sağlık kurumlarının, barajların, binaların vs. tüm hizmet birimlerinin toplu açılışlarını yaptığı görülmektedir. Fakat yıllar sonra Başbakanımız ERDOĞAN ‘nın ilk kez başta Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölge illerimiz ve tüm Türkiye için hayatı önem taşıyan İkizdere- Sivrikaya köyünden başlayan ve Rize-Erzurum il sınırı noktasından çıkışı olacak olan uzunluğu15 km.lik çift gidiş gelişli büyüklüğü itibariyle dünyanın en uzun ikinci Ovit dağı tünellerinin temelini atacaktır. Ovit’in devamında, Pazaryolu’ndan başlayan ve Kırık’tan çıkacak olan4 km. ve devamında3 km. iki ayrı tünellerle Gölyurt geçidi (Hortik dağı)da aşılarak Rize-Erzurum arası50 km. kısalarak200 km. düşecektir. Ovit ve diğer tüneller 3,5 yıl gibi kısa bir zamanda tamamlanıp 2015 yılının sonunda hizmete girecektir. Artık Rize-Erzurum Ovit dağı ve uzantıları 12 ay boyunca açık olacaktır.  Bu çok önemli tünellerle Ovit dağı Karadeniz’i tüm Anadolu’ya, ülkenin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak tarihi bir gelişme ve tarihi projedir. Rize’ye Türkiye’nin dört bir yanından ulaşım için onlarca tünel ve yollarla Ak Parti İktidarı 3,5 katrilyonluk bir yatırım gerçekleşmektedir.

Sevgili Rizeli hemşerilerim gelin 12 Mayıs Cuma günü Rize’de 40 hizmet biriminin açılığını yapacak olan ve aynı gün saat 11’de Rize Yeni şehir stadında Rizeli hemşerilerine hitap edecek olan Başbakanımızın tüm programlarına parti taassubundan uzak T.C. Rizeli Başbakanının yanında olmak üzere hep birlikte katılalım. Başbakanımızı Rizeliler olarak en iyi şekilde karşılamak bize düşen görevdir. Başbakanımız Sayın Erdoğan bunu fazlasıyla hak eden bir başbakandır. Rizeli,  Erzurumlu, İspirli, hatta Trabzonlu, Artvinli hemşerilerim gelin tüm illerimiz, ilçelerimiz, beldelerimiz olarak 13 Mayıs 2012 Pazar günü saat 10’da İkizdere-Sivirikaya’da saat 10 ‘da gerçekleşecek olan Ovit dağı tünelleri temel atma törenlerinde Başbakanımızın yanında olalım. Ailece gidelim yazın başlangıcını burada başlatalım. Müthiş görüntüler ve doğal manzaraları hep birlikte yaşayalım. Başbakanımız Erdoğan’ın, Bakanımız Hayatı Yazıcı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hizmetleri gereği, Rize’ye Vali atandığında Erzurum Ovit yolu üzerinden Rize’ye gelen ve ilk beyanatında Ovit tüneli mutlaka yapılmalı diyen Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Ovit için yıllardır gündem oluşturan yoğun mücadele veren, proje üreten ve mutlu sonla nasiplenen Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, aslen İkizdereli olan diğer bir Milletvekilimiz Nusret Bayraktar, Ovit sevdalısı Belediye Başkanımız Halil Bakırcı, Ulaştırma Bakanı Müsteşarı Habip Solak, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, eski Milletvekillerimiz, İsmail Kahraman, İmdat Sütlüoğlu, A.Kadir Kart,  Dr. Lütfi Çırakoğlu, İlyas Çakır, B.Ali Bayramoğlu Kalemi Ovit yolunu yazmakla geçen İsmet Kösoğlu, komşu ilimiz Erzurum’dan adeta Ovit yolunun yazılı ve sözlü Avukatı olan Tahsin Bayramoğlu, Rize’mizin cefakâr ve vefakâr yazılı ve görsel medya mensuplarına, gazete, televizyon ve radyo sahiplerine, Rize, Erzurum, İspir, İkizdere’den farklı unvan ve görevlerde olan daha nice isimli, isimsiz yüzlerce kahraman kalemiyle, kelamıyla, partili, partisiz, siyası çalışmalarıyla, resmi görevlileriyle bu yolun yapımı için uğraştılar, ilgilileri ikna ettiler yılmadan, yorulmadan mücadele verdiler. Ovit dağı tüneli Rize’mize, Erzurum’umuza, Türkiye’mize hayırlı olsun. Allah kazasız, kayıpsız tamamlanıp vaktinde hizmete açılmasını Başbakanımıza ve hepimize nasıp etsin. Sağ olun Başbakanım, var olun Başbakanım. Haydin Rizeliler, Erzurumlular, Pazar günü şehirde durmak yok, Ovit yolu temel atma törenine hep birlikte partiler üstü hareket ederek ailece gidelim. Şehrimiz, komşu illerimiz ve ülkemizin büyüklüğünün gücünün görüleceği ve yeni bir tarihin yazılacağı 13 Mayıs 2012 Pazar günü hepimize kutlu olsun, mutlu olsun.

Yazar Hakkında

Bayram Ali Kavalcı

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın