AK Parti Trabzon İl Kongresi Hayri Gür Kapalı Spor Salonunda yapıldı

Yazar: - 12 Mayıs 2012 Kategori: Haber
AK Parti Trabzon İl Kongresi.

Partililer ve vatandaşlar büyük bir coşku ve heyecan içinde  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı karşıladı. Salona gelen Başbakan Erdoğan’a Partililer ve vatandaşlar büyük sevgi gösterisinde bulundu

Erdoğan, partisinin Pelitli Hayri Gür Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 4. Trabzon İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, okul sütü projesiyle ilgili son günlerde bazı spekülasyonlar yapıldığını söyledi.

“Biz özümüzle, sözümüzle aynıyız. İçi başka dışı başka değil. Çarkçılığı bilmeyiz; o işten de pek anlamayız” diyen Erdoğan, ülke genelinde 7 milyon 200 bin çocuğa süt dağıtıldığını, süte alerjisi olan bazı çocukların rahatsızlandığını söyledi.

Uygulamayı çocukların süt içmesi için yaptıklarını vurgulayan Erdoğan,

“Süte hasret yavrularımız var. Gelişme çağında, en hassas çağlarında çocuklarımızın büyümesine katkı sağlamak için yapıyoruz” diye konuştu.

Bu uygulamayla üretici, tüketici ve süt endüstrisindekilerin belli mevsimlerde yaşadıkları sıkıntıların da ortadan kalkacağına işaret eden Erdoğan,

“Biz bu projeyi uygulayacağız. Her yıl ne olursa olsun 7, 8 milyon yavrumuza o sütü vereceğiz” dedi.

-”Gıda zehirlenmesine yol açacak tek bir paket süte rastlanılmış değildir”-

Süt dağıtımı sonrasında bazı çocuklarda “rahatsızlık” meydana geldiğini hatırlatan Erdoğan, “Dikkat edin zehirlenme demiyorum, rahatsızlık diyorum. Olaya anında müdahale ettik. İlgili bakanlarımızla ve sağlık bakanımızla konuyu konuştuk. Bana zehirlenme olmadığını, sütten kaynaklanan bir olumsuzluk bulunmadığını, bazı çocukların süte karşı hassasiyetlerinin olabileceğini ifade ettiler. Biz bununla yetinmedik. Tıbbi, bilimsel araştırmaları, analizleri incelemeye aldık” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı ’nın yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ’nın ayrı ayrı kurullar oluşturarak tüm illerden alınan süt örneklerini incelediklerini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapıldı. Bilimsel raporda yer alan ifade şu şekilde: ‘Bugüne kadar örneklerin hiçbirinde hastalık yapıcı mikroorganizma ya da bakteri toksinine rastlanılmamıştır. Hastaneye başvuran çocuklarla ilgili olarak mevcut veriler, gıda zehirlenmesini düşündürmemektedir. Mevcut veriler ışığında uygulamanın kesintiye uğratılmasını veya durdurulmasını gerektirecek bir durum tespit edilmemiştir.’

Tüm Türkiye ’ye sesleniyorum. 81 vilayette her gün dağıtılan 7 milyon 200 bin paket sütte gıda zehirlenmesine yol açacak tek bir paket süte rastlanılmış değildir. Hassasiyeti olmayan her çocuğumuz dağıttığımız sütü rahatlıkla içebilir ve içsin. Bu zaten kutular üzerinde de yazıyor ve bu daha önce de anlatıldı. Öğretmenlerimiz, velilerimiz eğer çocuklarının süte hassasiyeti yoksa gönül rahatlığı içinde dağıttığımız sütü içsinler. Bu konuda hiç kimsenin tereddütü olmasın.” dedi.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın