OF KOYUNLARI ÇİFTER ÇİFTER KUZULUYOR

Yazar: - 16 Mayıs 2012 Kategori: Haber
OF KOYUNLARI ÇİFTER ÇİFTER KUZULUYOR

Yörede sayısı hızla azalmaya başlayan  Of koyununun çoğalması ve yöre ekonomisine katkı sağlaması amacıyla, Of Kaymakamlığı tarafından   50 aileye dağıtılan  500 adet Of koyunları çifter çifter kuzulamaya başladı.

Projeyi bizzat takip eden ve kuzulayan koyunları yerinde gören Of Kaymakamı Tuncay Sonel, Of koyunu ırkının bu yörede geliştirilmesi, küçükbaş hayvancılığın ve yöre halkının desteklenmesi ve marka olan Of koyununun unutulmaması amacıyla gerçekleştirdikleri projenin meyvelerini vermeye başlamasını görmek kendilerini fazlasıyla memnun ediyor. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç.Dr. Cemal Sandallı ve ekibi ile birlikte Of koyununun genetiği ile ilgili akademik bir çalışma başlattıklarını belirten Sonel, koyun sahiplerine de teşekkür ederek, gerçekten Of koyunu ırkının çoğaltılması için büyük emek veriyorlar. Allah onlardan da razı olsun dedi.

Birkaç yıl içerisinde binlerce olması beklenen ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tescillenmiş olan Of Kaymakamlığı tarafından Haziran ayında Of yöresine ait coğrafi işaretlerin korunması adı altında başlatılan çalışmalar ile  patent işlemleri için müracaatı yapılan Of koyunu, lokal bir ırk olup,  diğer koyunlardan farklı olarak bir kaburgası fazla ve daha uzundur. Kuyrukları kamçı şeklinde olup, yün verimi 6.5 kg civarındadır. İkiz doğum oranı ise %50 civarındadır.

Haber –Foto -  www.of.gov.tr

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın