Çay 1 Lira 10 Kuruş

Yazar: - 18 Mayıs 2012 Kategori: Haber
Çay 1 Lira 10 Kuruş

Bakan Eker çay fiyatını açıklarken, yüzlerce üretici Çaykur önünde protesto gösterisi yaptı. Rize ve Trabzon’dan gelen çay üreticileri, Çaykur’un bazı fabrikalarının hala üretime başlamaması ve kampanyanın ilk gününden itibaren uygulanan kontenjan nedeniyle özel sektöre mahkum edildiklerini savunarak, “Özel sektör çayımızı almıyor, alsa da 75-80 kuruşa alıyor, onu da nezaman ödeyeceği belli değil” diyerek, Başbakan’a seslendiler: “Sayın Başbakanım, bizi özel sektöre mahkum etme!”

Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker, Çaykur’da düzenlenen toplantıda yaş çayın fiyatının 1 lira 10 kuruş taban ve 12 kuruş destekleme olmak üzere 1 lira 22 kuruş olarak belirlediklerini söyledi.

Bakan Eker, 2002 yılında iş başına gelen Ak Parti Hükümetleri ile tüm tarım ürünlerinin üreticilerine olduğu gibi çay üreticisinin de durumunu iyileştirici kararlar aldıklarını ifade ederek, “Hükümetimiz 2002’den beri üretici lehine kararlar almıştır. Çayda destekleme primi bizim dönemimizde başladı, daha önce yoktu. 2002’den bu yana çay üreticisine 900 milyon lira destekleme, 400 milyon lira budama tazminatı ödedik. Ayrıca çayda verimlilik arttı. Daha önceleri dekara ortalama çay verimi 1 ton iken, bu rakam 2011 yılında ortalama 1.623 kg’a yükseldi. Dolayısıyla çiftçilerimizin gelirinde artış oldu” dedi.

Özel sektör fırsatçılık yapmasın

Çayda hala büyük payın Çaykur’a ait olduğunu belirten Bakan Eker, “Hükümet olarak üreticinin mağdur olmaması için bazı tedbirler aldık. Özel sektörün de fırsatçılık yapmayarak, açıklanan taban fiyatın altında çay almamalarını istiyoruz. Çaykur da kaliteye daha fazla önem vermeli” diye konuştu.

Çay paraları 1 ay içinde ödenecek

Tarım ve Köyişleri Bakanı M.Mehdi Eker, çay paralarının 1 ay içerisinde ödeneceğini, bunun Başbakan’ın direktifi olduğunu sözlerine ekledi.

Haber kaynağı: Ajansrize.net

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın