KANUNLA İMKANLARIMIZ ARTACAK

Yazar: - 18 Mayıs 2012 Kategori: Haber
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI BAYRAKTAR.

AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ HAKKINDAKİ KANUNLA İMKANLARIMIZ ARTACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’nun Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, “Bu kanunla imkanlarımız artacak. Biz de hangi Belediye çok çalışıyorsa, hangi Belediye başarılıysa, hangi Belediye kentsel dönüşümü yaparken vatandaşı incitmiyorsa sosyal Devlet anlayışının gereklerini yerine getiriyorsa o Belediyeye daha fazla yardım edeceğiz” dedi.

Şahinbey Belediyesi tarafından Serinevler Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve dar gelirli ailelere yönelik satışa sunulan 250 konutun kura çekiliş töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in katılıyla Kamil Ocak Stadyumu’nda gerçekleştirildi.

Bakan Bayraktar, törendeki konuşmasında, Gaziantep’in 1 milyon 800 bine yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin yükünü çeken ve ülkede adeta “bir amiral gemisi” durumuna gelen önemli bir metropol şehir olduğunu söyledi.

Hükümetin 9,5 yıllık iktidarı döneminde Gaziantep’e son derece önem verdiğini ifade eden Bakan Bayraktar, “Biz de Gaziantep’e daha değişik bir gözle bakıyoruz. Gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız gerekse Şahinbey, Şehitkamil ve diğer belediye başkanlarımız çalışıyorlar. Biz de bugüne kadar bunların elinden tuttuk, beraber olduk. Bundan sonra beraber olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu hizmetlerinden dolayı kutlayan Bakan Bayraktar, bugüne kadar devletten 1 kuruş almadan belediyenin kendi imkanlarıyla 80 milyon liranın üzerinde yatırım yaptığını, kamulaştırma yaptığını, konut yapımına devam ettiğini kaydetti.

TOKİ olarak geçen dönemde Gaziantep’e 9 binin üzerinde konut, 11 tane ilköğretim okulu, lise ve sağlık tesisleri yaptıklarını anlatan Bakan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Bundan sonra daha yoğun şekilde yapmaya devam edeceğiz. Niye? Gaziantep göç alıyor, şehirleşme artıyor. Sadece Şahinbey’in nüfusu 750 bini geçti. 750 bini geçen şehirleri biz büyükşehir yapacağız inşallah, önümüzdeki süreçte gelen bir yasayla. Bu bakımdan bizler, sizlerin çocuklarının, gençlerinin daha iyi ortamda yetiştirmek için çok daha çalışmak mecburiyetindeyiz.”

-Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu-

Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı 300 konutun mütevazi, ama önemli bir proje olduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, bu başarıyı desteklediklerini ifade etti. Bakan Bayraktar, vatandaşlara seslenerek, “Sizin oylarınız sayesinde bu işleri yapıyoruz, ama esas sizin dualarınız sayesinde bunu yapıyoruz. Onun için sizin hizmetkarınız olmaya, size hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kura çekimine 2 bin 500 kişinin katılmaya hak kazandığını hatırlatan Bakan Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama bunlardan 250’si kurada konut kazanabilecek. Geriye kalan 2 bin 250’si konut alamayacak. Biz de üzüleceğiz. Fakat şunu çok net ifade ediyorum; bu akşam kanunumuz Meclis’ten geçti. Yüce Meclis’e de teşekkür ediyorum. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü Kanunu. Bu kanunla imkanlarımız artacak. Biz de hangi belediye çok çalışıyorsa, hangi belediye başarılıysa, hangi belediye kentsel dönüşümü yaparken vatandaşı incitmiyorsa, sosyal devlet anlayışının gereklerini yerine getiriyorsa o belediyeye daha fazla yardım edeceğiz.”

-“Kira öder gibi hatta aidat öder gibi taksitlerle”

Kurada ismi çıkmayan 2 bin 250 vatandaşa üzülmemelerini tavsiye eden Bakan Bayraktar, konut yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

Serinevler Mahallesi’ndeki konutların sosyal donatılarıyla yapıldığını, 85 metrekareye sahip olan 2+1 konutların 38 bin TL olduğunu, 10 yıl vadede aylık 250 TL taksitle ödeme yapılacağını belirten Bakan Bayraktar, “Ve sadece enflasyon oranında zam gelecek, yılda bir sefer. Kira öder gibi hatta aidat öder gibi taksitlerle. Bunu artıracağız. Sizleri yuva sahibi yapmak, sağlam ev sahibi yapmak, sosyal donatısı olan evlere kavuşturmak bizim boynumuzun borcudur” şeklinde konuştu.

“Sizden sadece dua istiyoruz. Allah razı olsun, deyin yeter” diyen Bakan Bayraktar, vatandaşların hayat standardını artırmak için ellerinden gelini yapmaya, Gaziantep’te milletvekilleriyle, Başbakanın talimatlarına uygun olarak adeta bir seferberlik ruhu içinde çalışmaya, yatırım yapmaya ve hizmet yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, 250 konutun kura çekimi yapıldı. Noter huzurunda gerçekleştirilen çekimde, kurada ismi çıkan bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadığı, duygulu anlar yaşandığı gözlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın çektiği ilk kurada Sadettin Ömer ve Hüseyin Kaya ev sahibi oldu.

Kamil Ocak Stadı’nda düzenlenen törene Gaziantep Valisi Erdal Ata ve AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer de katıldı.

-Bakan Bayraktar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik’le kentsel dönüşüm alanlarını gezdi-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’le birlikte Gaziantep’te kentsel dönüşüm alanlarını gezdi.

Şahinbey Belediyesi’nin konut dağıtım törenine katıldıktan sonra Bakan Bayraktar ve Çelik, Belediye tarafından yıkımı gerçekleştirilen Nuripazarbaşı ve Yazıcık kentsel dönüşüm alanlarını gezerek, çalışmalarla ilgili Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan bilgi aldı.

Bakan Bayraktar ve Çelik, Gaziantep’teki programlarının ardından Kahramanmaraş’a gitti.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın