TÜRKÇE OLİMPİYATLARI RİZE’DE

Yazar: - 19 Mayıs 2012 Kategori: Köşe Yazısı

Bu seneyle birlikte 10’uncu yılını dolduran Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının bir ayağı da 30 Mayıs 2012 Çarşamba günü Rize Yenişehir stadında tüm halkımızın davetli olduğu “İnsanlık el ele, bayram o bayram ola” sloganıyla geçekleşmiş olacak. Geçen haftalarda Rize Gazeteciler ve Muhabirler derneğinde bir basın toplantısı düzenleyen, Türkçe Olimpiyatları Rize İl Düzenleme Kurulu Başkanı Şaban Erdem ve beraberindeki görevliler 135 ülkeden 1500 öğrencinin ülkemize ve bu yarışmaların yapılacağı 41 ilden birisi olan Rize’mize ise 21 ülkeden 60 öğrencinin geleceğini açıkladılar. İlk etkinliğin Rize’de yapılacağını ve 30 Mayıs’ta Yeni Rize stadında gerçekleşecek olan bu uluslar arası kültürel muhteşem gecede tüm Rizeliler olarak bize bizim şarkılarımız, şiirlerimiz ve horonumuzla seslenecek olan bu önemli misafirlerimizin ailece yanlarında olmalıyız.

Kenya’dan Karadeniz horonunu, Brezilyadan “Hayde gidelum hayde” türküsünü, Çoban çeşmesi şiirini… Ve daha nice kültürümüzün ve yöre adetlerimizin oyunlarını, ezgilerini bu muhteşem gecede bizlere dünyanın dört bir yanından farklı renklerde sunacak ve tek renkte buluşacak olan bu güzel insanları, bu güzel kardeşlerimizi olanca güçlümüzle bağrımıza basalım.

Türkçe olimpiyatları Rize İl Düzenleme Kurulu Başkanı Şaban Erdem,” 135 Ülkeden gelen ve 160 ülkede bulunan okullarımızda eğitim ve öğrenim gören bu çocuklarımız bu yarışmalar için dereceye girmiş olup, iki aylık bir hazırlık aşamasından sonra bu konuma gelmişlerdir.  Dünyanın dört bir yanından gelen bu kardeşlerimiz, şarki söylemek için Türkiye’ye ve Rize’mize gelmiyorlar. Türkçemizi en iyi şekilde sunmak ve konuşmak için geliyorlar. Bu kardeşlerimiz bulundukları ülkelerdeki okullarda Türkçe imtihanlarında başarılı olmuş, çok iyi okuyan, çok iyi konuşan ve Türkçe sınavlarında başarılı olmuş çocuklar olarak seçilmişlerdir.”dedi.

Yurt dışındaki ülkelerde büyük fedakarlıkla hizmet verdiklerine şahit olduğum ve yıllardır yakından izlediğim her birinin hayatı bir destan olan bu fedakar öğretmen kardeşlerimizin gayreti, Anadolu’muzun azimli, cömert iş ve gönül adamlarımızın desteğiyle faaliyet gösteren Türk okullarımız, 20 yıldır dünyaya Türkiye’nin, Türkçenin ve Anadolu’muzun sesini ve maneviyatı yaymaktadırlar. Ağırlıklı olarak Türk okullarından gelen değişik ülkelerden öğrencilerin katıldığı Türkçe olimpiyatlarına bu yıl 135 ülkeden gelen dilleri, dinleri, renkleri ve kültürleri farklı 60 öğrencimizin Rize etkinliğinde yanlarında olmalıyız. Çünkü dil insanların tanış olması için ilk adımdır. Hep biz başka diller öğrendik. Ebetteki öğreneceğiz. Bir dil bir insan, iki dil iki insan eder. Ama artık başkaları da bu kıymetli okullar sayesinde yıllardır bizim dilimizi öğreniyorlar. Yıllardır her yıl bir o kadar daha büyük bir başarıyla gerçekleştirilen ve devlet büyüklerimizin sahiplendiği bu uluslar arası olimpiyatlarda kazanan ülkemizdir. Tüm dünya insanlığı için, tüm dünya barışı için bundan daha büyük reklâm olamaz. Hayır, sever işadamlarının gönüllü faaliyetleriyle dünyanın dört bir yanında kurulan okullar, bence Türkiye’nin bugün ve dahası gelecek yıllarda ki yeni elçilerini yetiştirmektedir. Öyle dışarıdan bakarak veya mesnetsiz eleştiriler yaparak değerlendirilen bu okullar hiçte kolay olmayan bu okullarda yetişen nesiller, bugün bir çok ülkede gözyaşı ve çatışmalarının sürdüğü, kardeş kanının katığı dünyamızın yakın tarihinde sevgi ve barışı yayarak hakim kılacaktır.” İnşallah” .

Tüm Türkiye genelinde ve 30 Mayıs’ta Rize’mizde de bu yıl 10’cusu gerçekleştirilecek olan, Türkçe Olimpiyatları Millet olarak gurur duyulacak, destek verilecek ve tebrik edilecek büyük bir organizasyondur. Bu işe emek ve gönül veren herkesi kutluyorum. Allah onların hepsinden razı olsun diyorum.

Sevgili Rizeli hemşerilerim, Gelin 30 Mayıs Çarşamba akşamı, “İnsanlık el ele, bayram o bayram ola” diyelim ve Rize Yenişehir stadında ülkemiz ve Rize’mizin dünyaca artan itibarı, herkesçe bilinen misafirperverliğimizi bir kez daha göstermek için bu kıymetli misafirlerimizin yanında olalım.

Yazar Hakkında

Bayram Ali Kavalcı

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın