KAVALCI, SİGARAYI BİRAKMAK İÇİN İYİ FIRSAT

Yazar: - 29 Mayıs 2012 Kategori: Haber
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yeşilay Cemiyeti Rize Temsilcisi Bayram Ali KAVALCI, ”Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanan 31 Mayıs sigarayı bırakmak isteyenlerin miladı olabilir.”dedi.

Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için tüm dünyada 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanıyor. Dünya Tütünsüz Günü’nde sigarayı bırakmaya karar verenlere Yeşilay Cemiyeti Türkiye Genelinde büro ve temsilciliklerinde destek olmayı sürdürüyor.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü nedeniyle bir açıklama yapan Yeşilay Rize Temsilcisi Bayram Ali KAVALCI, ”Araştırmalar, sigara içenlerin yüzde 45’inin sigarayı bırakmayı denediğini gösteriyor, ancak bu kararı verenlerin başarılı olmak için psikolojik açıdan kendilerini hazırlaması gerekiyor.”dedi. KAVALCI, Sigarayı bitirmeye karar verenler için şu önerilerde bulunuyor: “ Sigarayı bırakmak için kişinin motivasyonunun üst seviyede olması gerekir. Bu nedenle bırakma kararının verileceği tarihin o kişi için ekstra stres kaynaklarından uzak olması gerekir. Herkesin hayatında her zaman stres mevcuttur. Burada kastedilen, boşanma, işten ayrılma gibi her zaman mevcut olmayan aşırı streslerdir. Sigarayı bırakmak için en uygun olanı, yaklaşık 7–10 gün sonrasında bir gün tespit edip o gün sigaranın bırakılacağına karar verilmesidir. Hemen ardından bu karar yakınlar, komşular ve iş arkadaşları ile paylaşılmalıdır. Bu kararınız için destekleyici olacaktır. Sigarayı bırakmaya karar verenlerin en büyük korkuları tekrar sigaraya başlayıp yakınlarına mahcup olmaktır. Böyle bir durumda kendinizi başarısız hissetmeyin. Çünkü sigarayı bırakma denemesinde 7-9 başarısız girişimden sonra başarılı olunmaktadır. Kişinin aile, iş ve arkadaş çevresi kalabalık ve destekleyici ise başarı oranı çok yükselir. Bu yüzden bırakma kararını onlarla paylaşıp, desteklerini almak çok önemlidir. Bırakmaya birkaç gün kala sağlık profesyonellerinden yardım almak, başarı oranını 4 kat arttırır. Bugün sigarayı bırakma tedavisinde kullanılan nikotin pastili, sakızı, bandı ve ilaç gibi çok sayıda ürün mevcuttur. Sağlık uzmanlarının yönlendirmesiyle uygun bir tedavi veya tekniğin seçilmesi başarıyı daha çok arttırır. Sigarayı bıraktıktan sonra az da olsa bir kilo alımı görülebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde kolaylıkla bu kilolardan kurtulmak mümkündür. Sigara bırakma kararı verildikten sonra, evde işyerinde sigarayı hatırlatan malzemeler ortadan kaldırılmalıdır. Kül tablası, çakmak, kibrit gibi malzemeler göz önünde bulundurulmamalıdır.

KAVALCI, SİGARA İÇİLEN ORTAMLARDAN UZAK DURUN

Sigarayı bırakmaya karar veren kişinin sigara içilen ortamlardan uzak durması gerekir. Bu nedenle evde, işyerinde başka sigara içenler varsa, mümkünse hep beraber bırakılması daha uygundur. Ancak bu olanaklı değilse, diğer sigara içenler, sigarayı bırakan kişinin uzağında içmeli ve bırakan kişiyi şaka yollu dahi olsa tahrik etmemelidir. Zaman zaman sigarayı bırakmaya bağlı sinirlilikler görülebilir. Sinir sırasında derin ve yavaş nefes almak faydalı olabilir. Sinirliğin ortaya çıktığı ortamdan geçici olarak uzaklaşmak veya konuşulan konuyu değiştirmek da faydalı olabilir.

KAVALCI, SIKINTILARDA SİGARAYA SARILMAYIN

“Artık sigarayı bıraktım, bir daha başlamam” düşüncesi son derece tehlikelidir. Bağımlılık ölene kadar süren bir hastalıktır. Bu nedenle hiç gevşemeden sigaraya karşı hep uyanık olunmalıdır. Bir dert veya sıkıntı yaşadığınızda aklınıza ilk olarak hemen sigara gelir. Böyle durumlarda sıkıntıları hemen yakınlarla paylaşmak faydalıdır. Özellikle alkol, sigarayı bırakan kişi için eğer kullanıyorsa en büyük tuzaklardan biridir. Eğer bırakılamıyorsa, sigaranın serbestçe içildiği açık alanlardan ziyade, kapalı ortamlarda ve mümkünse sigara içmeyen arkadaşlarla beraber olunmalıdır.”diye açıkladı.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın