ÇOCUKLAR ARASINDA AYRIM YAPMAMAK

Yazar: - 07 Haziran 2012 Kategori: Köşe Yazısı

Güzel isimlerinden biri de adil olan Allah; kullarına karşı adil olduğu gibi, kullarının da birbirlerine karşı adaletli davranmalarını ve iyilikte bulunmalarını emretmektedir. Bu ilahi emir, aynı zamanda ana-babanın çocuklarına karşı göstereceği ilginin de esasını oluşturmaktadır. Her çocuk farklı yaratılıştadır. Aynı anne babanın çocukları olsalar da farklı farklı özelliklere sahip olabilirler. Biri çok cana yakın, diğeri mesafeli olabilir. Bir çocuğumuzun hoşumuza giden bir yönü ya da özelliği, ona diğerlerinden ayrı bir muamele göstermemize sebep olmamalı. Çocuklarımıza göstereceğimiz adaletli muamele, onların gözünde saygınlığımızın artmasına vesile olur.

İslam adabı kız veya erkek çocuklar arasında ayrım yapmayı da hoş görmemektedir. Öyle ki, gönül işi olan sevgide bile her iki tarafı eşit tutmayı öngörmektedir.

Peygamberimizin yanına bir adam gelmişti. Yanında da bir çocuk vardı. Adam çocuğunu öpüp dizine oturttu. Derken bir de kızı geldi. Onu da önüne oturtunca Resulullah (s.a.s.): “Aralarında eşit muamele yapacak mısın?” diye ikazda bulundu.

Yanağa kondurulan bir öpücükte ve kucağa veya önüne oturtmakta bile adaletin gözetilmesini tavsiye eden en güzel örneğe uyarak çocuklarımız arasında her açıdan adaletli davranalım ve hiçbir konuda ayrım yapmayalım.

Yazar Hakkında

Mehmet Türkyılmaz

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın