Vali Kızılcık, STK ve İşadamlarını Bakanlar İle Bir Araya Getirdi

Yazar: - 09 Haziran 2012 Kategori: Haber
Vali Kızılcık, STK ve İşadamlarını Bakanlar İle Bir Araya Getirdi

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık tarafından Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar onuruna verilen yemekte Trabzon’da bulunan işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve diplomatlar bir araya geldi.

Trabzon Valiliği tarafından organize edilen yemeğe Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Aydın Bıyıklıoğlu, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, işadamları ve davetliler katıldı.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık tarafından kendisine sunulan Lojistik Merkez dosyası hakkındaki görüşlerini ifade eden Bakan Davutoğlu, “ Trabzon Valimiz Lojistik Merkez ile ilgili dosyayı bana sundular. 2023 yılıyla ilgili hükümet olarak çalışmalarımız var.  Coğrafi olarak böyle önemli bir hinterlanda sahip olan bir Trabzon’un Lojistik Merkez olarak, bir taraftan Rusya ve Avrasya’ya, diğer Avrupa’ya ulaşması bir haktır. Bu aslında aynı zamanda bir zarurettir. Herkeste bundan istifade eder. Hedeflerimizi büyük tutmamız ve gelecek planlarını ona göre yapmamız lazım. Ama her şeyden önce şehrimize sahip çıkmamız lazım” şeklinde konuştu.

Hükümet olarak politikalarını anlatan ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Bayraktar ise,  “Ülkemiz kalkınıyor, gelişiyor. Vatanımız, milletimiz kalkınma yolunda ciddi adımlarla ilerliyor. TOKİ ile 500 bin konuta imza attık. Bu 20 bin şehir demektir. Hastaneler, okullar, sosyal donatılar yapıldı. Konut fiyatları, kiralar düştü. İstihdam arttı, dar gelirlilere 100 TL taksitle konut yaptık. Her alanda önemli çalışmalar yaptık, hayata geçirdik” dedi.

Karadeniz ve Trabzon’un Kafkaslara ve Uzak Doğuya daha fazla açılması için Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ile geniş katılımlı bir toplantı organize ettiklerini kaydeden Vali Kızılcık, “Türkiye Cumhuriyeti’nin son yıllarda dış politikada gerçekleştirmiş olduğu açılımlar ile Karadeniz Bölgemizin Kafkaslara ve Uzak Doğu’ya daha fazla açılımının nasıl gerçekleştirilebileceğini ve bu perspektifte sizlerin katılımının nasıl olacağı hususunda Dışişleri Bakanımız sizlerle bilgi paylaşımında bulunacak. Çevre ve Şehircilik Bakanımız da şehrimizin kalkınmasındaki önemli projeler hakkında sizleri aydınlatacak. Uluslararası anlamda Türkiye’miz ve bölgesel anlamda Doğu Karadeniz Bölgemizin Kafkaslar ve Uzak Doğu’ya açılması anlamında çok önemli atılımlar gerçekleştirmektedir. Bu atılımların uyumlu ve daha kısa sürede gerçekleşmesi için kamu, özel sektör ve sivil toplumun ortak hareket etmesi fevkalade önemlidir. Bu perspektifi bizlerle paylaşacağı için değerli bakanlarımıza ve komşu ülkelerimizin değerli başkonsoloslarına hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Trabzon’un Diplomatik Merkez olmasının önünü açtığını kaydeden Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu da, STK ve işadamlarını iki bakanla bir araya getirdiği içinde Vali Kızılcık’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bakan Davutoğlu ve Bakraktar, işadamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ihracat ve diğer konulardaki sıkıntılarını dinledi, sorularını cevaplandırdı.

 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın