KÂĞIT İSRAFINA SON VERİLECEK

Yazar: - 13 Haziran 2012 Kategori: Haber
Bakan Bayraktar

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI ERDOĞAN BAYRAKTAR “SÜRECİN ELEKTRONİK ORTAMDA İŞLETİLMESİ İLE ÇED BAŞVURU DOSYASI, ÇED RAPORU VE NİHAİ ÇED RAPORLARININ ÇOĞALTILMASI SIRASINDA OLUŞAN KÂĞIT İSRAFININ TAMAMEN ORTADAN KALDIRILMASI SAĞLANACAK” DEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilen prosedürlerde yazışma süreçlerinde yaşanan zaman kayıplarını ortadan kaldırmak amacıyla ÇED sürecinin e-devlet kapsamına alınması için “Çevrimiçi ÇED Süreci Yönetimi Projesini” hayata geçirecek.

Çevresel etki değerlendirmesi sürecinin e-devlet kapsamına alınması ile ÇED süreci içerisinde evrak akışı elektronik ortamda gerçekleşeceği için evrak havaleleri ve postada yaşanan zaman kayıpları da ortadan kaldırılacak.

Proje ÇED sürecinin 132-183 iş günü olan tamamlanma sürecinin (ÇED raporunun firma tarafından hazırlanma süreci hariç) 51-60 iş gününe kısalmasını sağlayacak.

ÇED sürecinin e-devlet kapsamına alınması ile ÇED yönetmeliği kapsamında verilen tüm kararlara hızlı erişim sağlanacak. Diğer taraftan sürecin elektronik ortamda işletilmesi ile başvurunun yapıldığı andan itibaren; yatırımcı süreçleri takip edebilecek, ek gereksinimleri, revizyon taleplerini sistem üzerinden tamamlayabilecek ve sürecin bütün aşamalarını şeffaf bir şekilde izleyebilecek.

Proje kapsamında ÇED sürecinin çevrimiçi olarak izlenmesi, analiz edilmesi ve şeffaf bir ortamda süreçlerin işletilerek halkın bilgilendirilmesi hedefleniyor.

Süreç başladığı andan itibaren projeye ilişkin tüm bilgiler (raporlar, toplantı tarihleri ve yerleri, projenin hangi aşamada olduğu) Bakanlık web sayfasında yayınlanacak, yine web sayfası üzerinden halk tarafından projeye ilişkin görüş ve öneriler tüm süreç boyunca tüm komisyon üyeleri tarafından görülebilecek. Dolayısıyla da değerlendirmelerde göz önünde bulundurulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “ÇED süreci yönetimi projesi” ile planlanan yatırımlar hayata geçmeden önce kamuoyunun katılımının daha etki bir hale gelmesini sağlayacak.

Kâğıt israfına son verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “Sürecin elektronik ortamda işletilmesi ile ÇED başvuru dosyası, ÇED raporu ve nihai ÇED raporlarının çoğaltılması sırasında oluşan kâğıt israfının tamamen ortadan kaldırılması sağlanacak” dedi. Bakan bayraktar sözlerine şöyle devam etti:

“ÇED Başvuru dosyası, ÇED raporu ve nihai ÇED raporunun yaklaşık 300-500 sayfayı bulduğu, komisyon üye sayısının ise proje özelliklerine bağlı olarak ortalama 10-20 kurum-kuruluş arasında değişiklik gösterdiği göz önüne alındığında ciddi boyutta kaynak sarfiyatının önleneceği görülmekte”

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın