BAYRAKTAR,“YIKIMA ÖNCE RIZA GÖSTERENDEN BAŞLANACAK

Yazar: - 15 Haziran 2012 Kategori: Haber
Bakan Bayraktar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski alanların dönüştürülmesinde, yeniden yapım sürecinde yüzde 90 yerli malı kullanılacağını, 200 tane sektörde ciddi manada canlanma yaşanacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 4 ay sonra başlayacak kentsel dönüşüm sürecinde kullanılacak inşaat malzemelerinde yerli malı kullanmaya dikkat edeceklerini söyledi. Bayraktar,yeniden yapım sürecinde % 90 yerli malzeme kullanılacağını belirtti.

Yeniden yapım sonrasında kullanılan yerli malzemeyle kalitenin artacağını söyleyen Bayraktar,” Üretimi artacak, ekonomi canlanacak. 200 tane sektöre ciddi anlamda bir hareket olacak.Ekonomi canlanacak. İnsanlar yastık altındaki parayı çıkaracak. Dahasını söyleyeyim bizim mühendislerimiz çok ciddi bir manada iş bulacak. Çok ciddi manada gelişecek” dedi.

BAYRAKTAR, “YIKIMA ÖNCE RIZA GÖSTERENDEN BAŞLAYACAĞIZ”

Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesine rıza gösteren vatandaşlardan başlanacağını söyledi. Sosyo ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara gerekli desteklerinin olacağını belirten Erdoğan Bayraktar, “Biz o vatandaşa imar yönünde de kira yönünden de kredi yönünden den yardımcı olacağız. İçinde kiracı varsa kiracıya kira yardımı yapacağız. İçindeki mal sahibi, onun yapacak durumu yoksa kredi desteği vereceğiz. ‘Dairemi alın’ diyorsa ona faiz sübvansiyonu yapacağız. Şu andaki konut kredilerinden en düşük krediyi veren bankalara biz de yüzde 20-30 kredi desteği yapacağız. Hatta kiracı da değil, orada bir şekilde oturuyorsa ona da yardım edeceğiz. Sosyal devlet anlayışı içinde… Bir özelliği vatandaşın kendisi yapması, bir özelliği de bu yasa kapsamında dönüşüm yapacak olanlara yapacağımız desteklerdir” dedi.

BANKA KREDİSİ ALMASI DURUMUNDA FAİZİN YÜZDE 30 SÜSPANSE EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı çalışmada hak sahibinin banka kredisi alması halinde faizin yüzde 30 ‘unu süspanse edecek.Güçlendirme kredisi yaklaşık maliyetin yüzde 20’sini geçmeyecek. Faiz desteği isteyen devletten kredi almayacak. Kredi güncelleştirmeleri TEFE+TÜFE toplanarak ikiye bölünecek.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın