BAYRAM ALİ KAVALCI

Yazar: - 16 Haziran 2012 Kategori: Köşe Yazısı

Okullar tatil oldu, çocuklara gün doğdu. Öncelikle çocuklarımızın çok başarılı, az başarılı ayrımı yapmadan almış oldukları karne notları, takdir ve teşşekür belgeleri karşılığı, anne, baba ve ailenin diğer bireyleri tarafından maddi imkanlar ölçüsünde hediye verilmeli ve ya iyi motive edilmelidir. Yaz tatili, dinlenme, eğlenme, bol bol kitap okuma ve yeni arkadaşlıklar kurma zamanıdır. Tatilini, eksikliklerini telefi etmesi yönünde ne yapacağı karşılıklı konuşarak belirlenmeli ve program yapılmalıdır. Ayrıca tatil boyunca çocuğun sorumluluk duygusu geliştirilmelidir. İyi davranışların ve notların ödüllendirilmesi, başarının artmasına katkıda bulunmaktadır. Ödül ve ceza dengesi kurularak çocuklarının psikolojileri olumlu yönde etkilenmelidir. Çocuğunu başarabileceğine olan inancı cesaretlendirilerek arttırılmalıdır. Çünkü Kehf süresi (46) da, ”Çocuklar dünya hayatının süsüdür.”denilmektedir. Yaz tatillerinde hem ailelerin hem de çocukların gözdesi yaz okullarıdır. Yaz okulları çocukların okul döneminde aldıkları bilgiyi kullanabilme becerilerini geliştirir, eksik olan milli ve manevi bilgileri öğrenmelerinde bir fırsat tanıma imkanı ortaya çıkarmış olur.

Toplumu din konusunda aydınlatmakla yükümlü olan Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, din eğitimi faaliyetlerini öncelikle camilerde ve Kur’an kurslarında yürütme çalışmalarını eksiksiz yerine getirmektedir. Bu hususla ilgili olarak, 07.04.2012 tarih ve 28257 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Eğitim Ve Öğretimine Yönelik Kurslar İle Öğrenci Yurt Ve Pansiyonları Yönetmeliği”nin 25. Maddesinde; “Okulların tatil olduğu zamanlarda, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlı olarak Kur’an-ı Kerim’i ve mealini öğrenmeleri, dini bilgilerini geliştirmeleri, dini içerikli sosyal ve kültürel etkinliklerden yararlanmaları amacıyla Kur’an kurslarında, camilerde ve müftülüklerce uygun görülecek yerlerde mülki amirin onayı ile yaz Kur’an kursları açılır.” denilmektedir.

 

18 Haziran 2012’de bütün Türkiye genelinde başlayacak olan yaz Kur’an kursları eğitimi için Rize İl Müftümüz Yusuf Doğan Bey; “Ayrıca söz konusu kurslarda; günde üç saat eğitim-öğretim yapılır. Bu sürenin iki saati Kur’an-ı Kerim ve meali, bir saati de itikat, ibadet, siyer ve ahlak dersi için ayrılır. Kurs binaları, camiler ve müftülüklerce uygun görülecek diğer yerler müftülükçe açılacak bu kurslara tahsis edilebilir. Ayrıca, halk eğitimi hizmeti binalarından ve taşımalı eğitim uygulaması nedeniyle atıl durumdaki ilköğretim okulu binalarından valilik onayı ile bedelsiz olarak yararlanılabilir. Yine bu kurslarımız boyunca çocuklarımıza, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler içeren aktivitelerde sağlanacaktır.”diye açıklamıştır.

 

Aileler,  yaz mevsiminin boşa geçirilecek bir zaman olarak algılamamalıdır. Çocukların yaşanı uygun sorumluluklar vermelidirler. Bu dönem çocukların faydalı ve verimli şekilde geçirmeleri özellikle çocuklarını geleceğine, dünya ve ahiret hayatlarını hazırlamada ebeveynlere görev düşmektedir. Kur’an-ı Kerimi güzel okumak, anlamak ve hayatımızın her anında uygulayabilmek için en güzel fırsat bu yaz tatilidir. Güzel ve yararlı kursların, bisiklet sürmeyi öğrenmenin ve gidilen yayla veya deniz kıyısında büyüklerin hatıralarını, masallarını dinleme zamanıdır. Ülkemizin ve tüm İslam Âleminin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı, Diyanet İşleri Başkanlığımızın ilimiz ve ilçelerimizdeki İl ve İlçe Müftülüklerimize bağlı Kur’an kurslarına, yaz talili için hazırlanmış özel eğitim kurslarına göndererek hayat boyunca okuyacakları namaz sürelerini ezberleme fırsatını iyi değerlendirmelidirler.  Bir de hayatımızın her anında, bize doğruları gösteren yüce kitabımızı Kur’an-ı kerimi ve ilmihal bilgilerini öğrenmenin tam zamanıdır yaz tatili. Rize ilimizin her noktasında, Rize İl Müftülüğümüz haftalar öncesi çocuklarımıza sıkılmayacakları, hem eğlenecekleri, hem de elifbalarını öğrenecekleri kursları ve sağlıklı, huzurlu, güvenli ortamları hazırlamış durumdadır.

Aileler, sabır ve hoşgörüyle yaz tatilinde çocukların stresli okul dönemlerini unutarak, kendilerini gelecek eğitim yılına hazırlamalıdırlar. Hatalı ya da olumsuz davranışları nasıl değiştirebilecekleri yerine hangi olumlu davranış özelliklerini kayabileceklerini ebeveynleri ile paylaşarak eğitim desteği ile yeniden yapılandırmalıdırlar.  Netice olarak, okul döneminde bilgiyle donanan öğrencilerin, bilgiyi kullanabilme becerilerinin yanı sıra, bedensel, ruhsal gelişimine yönelik faaliyetler yaz döneminde de sürdürülmelidir.  Eğitim programları, sanat, spor, geziler, el sanatları, kitap okuma ve çocukların manevi gelişimini sağlayarak dini bilgiler içermelidir. Yaz okulları, eğitimli, alanında uzman kadro ve öğretmenlerle çocukların eğitimi sürdürmelidir. Çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ailelere, kazasız, sağlıklı, mutlu, neşeli ve huzurlu bir tatil geçirmelerini Allah’tan niyaz ediyorum.

Yazar Hakkında

Bayram Ali Kavalcı

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın