Çay demleme yarışması

Yazar: - 27 Haziran 2012 Kategori: Haber
Çay demleme yarışması

Türk çayının marka değerini arttırmak amacıyla Rize Ticaret Borsası tarafından Türkiye’de bir ilk olan “Çay Demleme Yarışması” düzenleniyor. Yarışmada eşit şartlardaki yarışmacıların demleme konusundaki bilgi ve becerileri ölçülüp, sunum yetenekleri değerlendirilip tüketici ve uzman kişiler gözünde en iyi çay demleyen seçilecek.

Rize Ticaret Borsası’ndan yapılan açıklamada,jüri üyelerinin  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim görevlisi İrfan Yaşar’ın başkanlığında çay tadımcıları Fatma Çiçek, Dilek Altun, Yahya Kemal ve halktan bir temsilciden oluştuğu bildirildi.

Yarışma üç aşamadan oluşmaktadır;

1. Demleme Kriteri(Çayın Dem Rengi)

2. Tadım Kriteri(Çayın Tadımı)

3. Sunum Kriteri(Servis öncesi hazırlık, sunum ve servis yeteneği)

100 üzerinden değerlendirilecek olanPuanlamanın %30’u sunum, %70’i demleme ve tadım oluşturuyor. Her yarışmacıya eşit miktarda çay(200gr) ve su verilecektir. Yarışmacılar kendi isteklerine göre sıcak veya soğuk su kullanacaklar. Tüm yarışmacılar 12 bardak çay demleyip, 12 bardak sunum yapacak.

 Rize ilindeki 11 ilçede ön eleme yapıldıktan sonra ön eleme sonucunda belirlenen finalistler, 30 Haziran 2012’de Rize merkezde düzenlenecek finalle katılacak. Finalde birinci olan yarışmacıya 1 ton kuru çay ödülü törenle verilecek.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın