Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLUOĞLU; ÇAY YAPRAĞINDA SELÜLOZİK YAPI ARTMIŞTIR

Yazar: - 03 Temmuz 2012 Kategori: Haber
ÇAY YAPRAĞINDA SELÜLOZİK YAPI ARTMIŞTIR

Genel Müdürü Sütlüoğlu;  “Var olan 3300 dekarlık organik havzayı 16 bin dekara çıkardık.”

Çaykur Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İmdat SÜTLÜOĞLU, “Göreve başladığım tarihten bu zamana kadar, birçok alanda başlatmış olduğum kapasite, yenileme ve teknolojik ağılıklı çalışmalarımız sadece fabrikalarımıza yönelik değildir. Bir başka çok önem verdiğim çalışmamızda organik çay yatırımlarımızdır. Çayımızın ve dünya çayının geleceği her geçen yıl önem kazanan organik çayla ilgili yoğunlaştırılmış çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bugün var olan 3300 dekar organik çay havzamıza, 13.500 dekar daha ilave ederek bu dekarı 16 bin dekarın üzerine çıkarmayı gerçekleştirmiş olduk. Bu çalışma tempomuzla inşallah 3 yıl sonra 5–6 bin tonlar seviyesinde organik çay üretebilecek duruma geleceğiz. Organik havzalarımızı ilimizin farklı coğrafyalarında büyütmeye ve genişletmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızda halkımız bizlere tam destek vermektedir. Halkımızın bu desteğine teşekkür ediyorum. Organik çayın püf noktası da organik gübredir. Çay çöplerimizden organik gübreyi üretmiş bulunmaktayız. Birçok üniversitemizle çalışarak elde etmiş olduğumuz bu gübremizle ilgili ürün bazında verimlilikte artış veya düşüş seviyelerini takip çalışmalarımız devam etmektedir. Bugün çayımız için en önemli sıkıntı mevcut toprak yapımızın yıllardır kullanılan kimyasal gübre nedeniyle değerlerini kaybetmesidir. Bu da önemli oranda çayımızın kalitesine yansıyan ayrı bir unsurlardandır. Bugün topraklarımızın büyük bölümü kimyasal gübre kullanımından dolayı toprak dengeleri bozulmuştur. Yaş yaprakta selülozik yapı artmıştır. Organik gübre üretimi ile ilgili Sayın Başbakanımıza görüşmelerimiz olup, Sayın Başbakanımız bu çalışmamızda bizlere önemli destek vermişlerdir.”dedi.

 

SÜTLÜOĞLU; İKİ YILDA ÇAYKUR TARİHİNDE YAPILAMAYANLARI YAPTIK

İki yıla yaklaşan Çaykur Genel Müdürlüğü görevi süresindeki çalışmalarını devrim olarak değerlendiren Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU,”Bu yıl birinci sürgün yaş çay alımlarımız Artvin ve Trabzon bölgemizde 9 Mayıs itibariyle başlamış oldu. Buralarda çay daha erken geldiği için kampanyayı birkaç gün daha erken başlatmış olduk. Rize ve genelinde ise kampanyayı 13 Mayıs’ta başlamış oldu. O günden bu güne kadar gerek yaş çay alımlarımız ve gerekse üretim ve diğer tüm hizmetlerimize hiç ara vermeden devam ediyoruz. Geçen çok ağır seyreden kış mevsiminin tüm zorluklarına rağmen fabrikalarımızın tamamında, Çaykurun tarihinde görülmemiş çok kapsamlı ve yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. 2011 dönemi yaş çay kampanyamızı kapatır, kapatmaz kapasite, onarım, bakım yenileme ve teknolojik donanım çalışmalarımıza başlamış olduk. Fabrikalarımızın hemen hemen tamamında ciddi yatırımlarımız oldu. Bunların bir bölümü çevresel yatırımlardır. Çevreye uygun olmayan fabrikalarımızda fueloilli fabrikalarımızı hızlı bir şekilde çevreci konuma dönüştürdük. Bir bölümünü ise elinci’ye otomatik beslemeli filtrasyon kömür sistemine dönüştürdük. 12 çıvarında fabrikamızın dönüşümünü bu süreç içerisinde gerçekleştirmiş olduk. Bunun aynında fabrikalarımızda hijyenik olmayan fermantasyonlarımızın tamamını hijyenik hale getirdik. Hemen hepsini fanyasla değiştirerek daha uygun hale getirerek yeni sisteme dönüştürdük. Yine fabrikalarımızda hijyenik olmayan tüm bantlarımızı gıda nizamesine uygun hale getirdik. Hijyenik bantlara dönüştürdük.”dedi.

 

SÜTLÜOĞLU; OTOMATİK ÇAY BOŞALTMA MAKİNELERİNİ HAYATA GEÇİRDİK

Genel Müdür Sütlüoğlu; “Toplamda gerçekleştirdiğimiz yeni kapasite artışı bu süreç içerisinde 500 tonlar seviyesinde olmuştur. Bu artışın içerisinde Güneysu çay fabrikamızın tamamen nakledilmesi de vardır. Arıca 350 tonluk bir kapasite artışı çalışmalarımızda devam etmektedir. Fabrikalarımızın tamamında otomatik çay boşaltma makinelerimizi devreye aldık ve almaya devam ediyoruz. Artık fabrikalarımızda el değmeden çaylarımız boşaltılmaktadır. İşçilik acısında da önemli olan bu problemi çözmüş olduk. 4 ay gibi kısa bir zamanda içerisinde çok yoğun kış şartları altında Güneysu çay fabrikamızı, Ulucami çay fabrikamıza nakletmiş olduk. Bu yeni fabrikamıza 60 tonluk bir kapasite artışına da gitmiş olduk. Yine 70 tonluk bir kapasiteyi de Melyat Çay fabrikamızda hayata geçirdik. Bunun yanında birçok fabrikamızda göbekli kıvırmalar kurduk. Bu şekilde üretimi ve imalatı daha etkili hale getirmeye ve kapasiteyi daha müspet yönde desteklemeye yönelik yatırımları hayata geçirdik. Kısa zamanda gerçekleştirdiğimiz bu kadar önemli çalışmalara rağmen fabrikalarımızın kampanyaya hazır olmadığı, fabrikaların vaktinde üretime girmediği gibi, mesnetsiz ve gerçekten uzak doğru olmayan dedikodu mahiyetli gösteri ve söylemler maalesef kurumumuzu yıpratmaya matuf kasıtlı tepkiler oluşturmaya çalışanlar olmuştur. Bizler fabrikalarımızın tamamını kampanya ile birlikte üretime aldık.”dedi.

BU YIL ÇAYIN BELLİ BİR OLGUNLUĞA GELMESİ BEKLENDİ

Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU,”Bu yılda geçen yıl gibi kampanyanın açılmasıyla birlikte 6600 ton kapasitemiz hemen devreye girmiştir. Bu yıl üreticilerimizden yoğun bir şekilde çaylarını satın almışızdır. Peki, neden hemen Rize bölgemizde çay alımı başladıktan sonra kontenjan uygulanmasına geçilmiştir?  Bu kamuoyunda çok konuşuldu. Bunun nedeni de, daha önceki yıllarda vatandaşlarımız kampanya açılınca çay toplamazdı, çaylarının büyümesini beklerlerdi. Çaylarının belli bir olgunluğa gelmesini beklerdiler. Mesela gecen sene biz 20 Mayıs’ta kampanyamızı açtık, 26 Mayıs’a kadar üreticilerimizden çay alamadık ve bekledik. Günde 300 ton, 500 ton, 700 ton gibi çay geldi. Ama bu sene ilk defa üreticilerimiz kampanya açılır açılmaz yoğun bir şekilde tarlaya girmiş oldu. Ve birkaç gün içerisinde çaylarını bizlere satma davranışını gösterdiler. Haliyle, yoğun bir şekilde herkes aynı anda tarlaya girince, biz aynı gün kapasitemiz ölçüsünde çay almış olunca kontenjan uygulamasına girmiş olduk. Çünkü azamı alabileceğimiz çay işleyebileceğimiz çaydır. Bunu yıllardır hep anlatıyoruz. Çay. Buğday, mısır veya başka bir kuru bakliyat gibi değildir ki, alıp ta bir depoda depolayalım. Herkes bilmektedir ki, bizim işlediğimiz yaş yapraktır. Yaş yaprağın günlerce depolanması, saklanması mümkün değildir. Toplandıktan sonra hemen işlenmesi gerekiyor. Çay alim evlerinde ancak bir gün saklayabiliyoruz. Yoksa yanar, çürür ve kalitesini bozar. Başka türlü üzerinde çok durduğumuz çayımızın kalitesinden taviz vermiş oluruz. “dedi.

SÜTLÜOĞLU; YILLAR SONRA HER YERDE ÇAY KOKUSU ALINIYOR

Sütlüoğlu; Çayımızın içeride ve dışarıda gerçekten marka olması için kalite değerimiz olmazsa olmazımızdır. İki yıldır kalite üzerinde her noktada çok titiz çalışmalar yapmaktayız. Yıllar sonra kaliteli çay işleme çalışmalarımız sayesinde çay fabrikası bulunan yer ve bölgelerimizde çayının o nezih kokusunu duymaya ve soluklamaya başladık. Bunu vatandaşlarımız bana söyleyerek, teşekkürlerini iletiyorlar. Yıllardır çay kokusunu duymaz olmuştur. Neden? Çünkü çayımızda artık kalite kalmamıştı. Uzun yıllardır hiçbir bohça açılmadan, hiçbir çay seçilmeden, elden ve gözden geçirilmeden çaylar verildi. Çaykurun geleceğinin daha güçlü olması ve çayımızın arzuladığımızı yerde olmasının birinci şartı kaliteden geçmektedir. Kalite çalışmalarımızda bizlere kolaylık gösteren üreticilerimize teşekkür ediyorum. Üreticilerimiz kaliteli çay toplama talebimize büyük oranda uymuşlardır. Bu yıl kalite ve randımanda yakaladığımız başarı %70’ler seviyesindedir. Bu seviyeyi üreticilerimizle dayanışmayla inşallah ileriki yıllarda %100’leref çıkarmış olacağız. Kalitemizin artışı noktasında bayilerimiz ve tüketicilerimiz tarafından müspet tepkiler almaya devam ediyoruz. Her alanda mesai mefhumu gözetmeksizin yapmış olduğumuz çalışmalarımızı, Çaykurun havuzunda bulunan mevcut personel ve potansiyelimizi en verimli şekilde kullanarak çalışıyoruz. Burası bir devlet kurumudur. Her istediğimizi yapabilen bir kurum değiliz. Bizim yaptığımız her işimizin bir yatırım programına girmesi, daha sonra da bu programın uygulanması iznin çıkması gerekmektedir. Birçok yeni şeyleri yapmakta çok arzulu olsak da ancak ondan sonra adımlarımızı atabiliyoruz. Bu arada Arhavi ilçemizde de, yeni bir 100 tonluk fabrika kurduk. Sitizi sistemli ve bu zamana kadar Çaykur da olmayan yeni bir teknolojiyi hayata geçirmiş olduk.”dedi.

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın