ULUSLAR ARASI TULUM VE MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Yazar: - 04 Temmuz 2012 Kategori: Haber
ULUSLAR ARASI TULUM VE MÜZİK FESTİVALİ BAŞLIYOR

Rize ve Artvin’de bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Uluslar arası Tulum ve Müzik Festivali 5-11 Temmuz tarihleri arasında 6 ülke Halk  Dansları Topluluklarının gösterileri ile gerçekleştirilecek.

Uluslar arası Tulum ve Müzik Festivali komitesinden yapılan açıklamaya göre festivalin açılışı 5 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da Rize Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Rize Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festival açılışına Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Gürcistan ve Gürcistan’ın Osetya Bölgesi ile Ankara Üniversitesi ve Arhavi Belediyesi Halk danslarından oluşan 350 kişilik ekip katılacak. Rize Cumhuriyet Meydanından başlayacak kortej yürüyüşü Sahil Park alanında sona erecek. Burada ülkelerin halk dansları ekipleri gösteriler sunacak.

Rize merkezden başlayan festival daha sonra 6 Temmuz’da Murgul, 7 Temmuz Arhavi’de, 9 Temmuz Çayeli’nde, 10 Temmuz Borçka’da ve 11 Temmuz’da Fındıklı’da yapılacak.

TULUM VE GAYDA BULUŞUYOR

Projede Karadeniz yöresine ait tulum enstrümanını dünya ülkelerine tanıtmak ve kültürlerine sahip çıkmak olduğunu ifade edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu projeyle farklı kültürlere, farklı milletlere ait gençleri ülkemizde toplayarak ülkemizi daha iyi tanıtmayı amaçlamaktayız. Ayrıca tulum ve müziğin otantik yapısıyla Karadeniz’in vazgeçilmez sevecen misafirperver insanlarını anlatmak, yöremizi ve Türkiye’yi dünyaya tanıtmak amacındayız. Projenin uluslararası boyutuyla ülkeler arasındaki kültür alışverişini güçlendirmek, kalıcı dostluk ve kardeşlik ilişkileri kurmak, projeye katılacak ülkelerin danslarını yarıştırarak, müziğini dinleterek, hem kültürlerini tanıtmayı, hem de diğer kültürleri tanıma imkanı bulmalarını amaçlamaktayız.”

HABER: BAYRAM ALİ KAVALCI

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın