İSTANBUL FİNANS MERKEZİ DÜNYA ÖRNEKLERİNDEN ÇOK DAHA MODERN OLACAK

Yazar: - 10 Temmuz 2012 Kategori: Haber
İSTANBUL FİNANS MERKEZİ DÜNYA ÖRNEKLERİNDEN ÇOK DAHA MODERN OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar,İstanbul’da yapılacak olana finans merkezinin dünyadaki örneklerinden çok daha modern olacağını söyledi.Dubai, Uzakdoğu ve ABD’deki örnekleri incelediklerini söyleyen Bayraktar, “Yeni bir konseptle onlardan çok daha iyi olacağız” dedi.

İstanbul Finans Merkezi’nin tanıtım toplantısını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştiren Erdoğan Bayraktar, Ataşehir’de belirlenen alanın tamamının 1,7 milyon metrekare olduğunu, ilk etapta 800 bin metrekarelik bölümünün finans merkezi olarak tasarlandığını ifade etti. Bayraktar, “Bu alanda yaklaşık 3,5 milyon metrekare inşaat yapılacak. Bunun bugünkü hesaplamalarımıza göre maliyeti 4,5 milyar lira, inşaat süresini de 3,5 yıl olarak tasarlıyoruz. İlk etapta bankaların ve orada parseli bulunan özel kurum ve kuruluşların ve Emlak Konut’un yapacağı alan bu ifade ettiğimiz 800 bin metrekare alandaki altyapının hafriyatı ve altyapı inşaatları için ihaleye çıktık. 8 Ağustos tarihinde ihalesi olacak” diye konuştu.

Ataşehir’de yapılan Mimar Sinan Camisi’nin avlu kısmından Finans Merkezi’ne hem yayalar hem de araçların kullanacağı bir platform oluşturulacağını dile getiren Bayraktar, böylece Batı Ataşehir ile Doğu Ataşehir’deki alanların bütünleşeceğini söyledi.

Finans merkezinin küresel bir nitelik kazanması için master plan çalışmasının tamamlandığını aktaran Bayraktar, İstanbul’da yapılacak olana finans merkezinin dünyadaki örneklerinden çok daha modern olacağını söyledi. Dubai, Uzakdoğu ve ABD’deki örnekleri incelediklerini söyleyen Bayraktar, “Yeni bir konseptle onlardan çok daha iyi olacağız” dedi.

İŞTE İSTANBUL’A KURULCAK OLAN FİNANS MERKEZİ

800 bin metrekare alana kurulacak olan Finans Merkezi’nde 3 bin kişilik kongre ve kültür sarayı, kütüphane, oteller, okul, cami, kreş, sağlık merkezi, itfaiye, karakol gibi destek ve hizmet birimleri yer alacak. 50 bin kişiye istihdam sağlanacak merkezde 25 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi ve 11 bin kişilik yaşayan nüfusuyla 7-24 saat canlı bir merkez olacak. Merkezin deprem analizleri Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapıldı.

ELEKTRİĞİNİ ÜRETEN AKILLI BİNA OLACAK

Elektrik enerjisini kendi üreten, çevreye duyarlı, düşük karbon emisyonlu bina olma özlliğiyle akıllı bina olacak olan Finans Merkezi birbirini yedekleyen kablolu ve kablosuz internet, iletişi iç ağı, mobil telefon, yol bulma, otopark yönetimi ve elektronik güvenlik sistemleri de yer alacak

ATAŞEHİR VE FİNANS MERKEZİ KÖPRÜYLE BİRBİRİNE BAĞLANDI

Batı Ataşehir’de bulunan Mimar Sinan Cami ile Finans Merkezi birbirine yaya geçiş köprüsü ile bağlandı. Metro ve çevre yollarıyla ulaşımın rahatça yapılacağı merkez, spor, alışveriş, eğlence konseptiyle de vatandaşların uğrak yeri olacak. Seçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek tasarlanan merkez Tarihi Yarımada, Topkapı Sarayı ve Kapalıçarşı’nın etkilerini günümüze taşıyacak.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın