PROF.DR. İSMAİL KARA’DAN RİZE DEFTERİ

Yazar: - 28 Temmuz 2012 Kategori: Köşe Yazısı

Rize Kitaplarının sayısı artarak devam ediyor. Şimdi ki, İçişleri Bakanlığı Müsteşarımız, Rize Eski Valimiz Sayın Seyfullah Hacımüftüoğlu Rize Kitaplarının ikincisi olan,”Rize Şer’iyye Sicilleri 1” kitabının ilk cildini makamında bendenize hediye etmişlerdi. Dergâh yayınları tarafından hazırlanan Rize Kitaplarının, ”Rize Şer’iyye Sicilleri 11”  ikinci cildi 2012 Şubat’ta yayımladı. Dizi Editörlüklerini hemşerimiz İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Sayın İsmail Kara’nın gerçekleştirdiği, Rize Kitaplarının üçüncüsü olan Rize’mizin geçmişi ve geleceği için çok önemli bu eseri, İslam Tarihi alanındaki Doktora çalışmalarına devam eden, Çayeli’li yazar hemşerimiz Sayın Arzu Pehlevan Yıldız, Rize Kitapları serisine kazandırmış oldu. Rize Şer’iyye sicilleri 1 ve Rize Şer’iyye Sicilleri ciltlerini Rize Kitaplarına kazandıran, Sayın Ümit Erkan ve Arzu Pehlevan Yıldız hocalarımızı tebrik ederim.

Gelelim, 2012 Nisan ayında yayınlanan Rize Kitaplarının dördüncüsü olan “Rize Defteri 1” kitabına. Yine Editörlüğü Prof. Dr. İsmail Kara tarafından gerçekleştirilen, Rize Defteri 1’nın süreli yayın gibi her sene bir cildi çıkacak olan birinci ofset hamur kağıtlı bu eser kitap-dergi karışımı bir neşriyat olarak düşünülmüş ve planlanmış. Rize Kitapları Dizisi, İsmail Kara, İshak Güven Güvelioğlu, Ömer Erdoğan, Abdurrahman Karali, Ali Mahmudoğlu, Hasan Taşcı, Hızır Tutan, Mehmet Erdoğan, Ömer Arısoy, Ramazan Minder, Recep Koyuncu’dan oluşan görev ve ilgi alanlarında tecrübeli müteşebbis bir heyetin katkılarıyla hazırlanıyor.

Rize’de uzun yıllar siyaset, sanat ve kültür alanında hizmet veren ve yıllar önce bu hizmetlerini İstanbul’da sürdüren kıymetli hocamız Prof. Dr. İsmail Kara’nın kitap çalışmalarında katkılar sağladığını bildiğim gönül adamı Ömer Erdoğan kardeşimiz sayesinde, Prof. Dr. Kara hocamızın, “ Rize Defteri 1” “Rize Şer’iyye Sicilleri–11” ve yine İsmail Kara hocamız tarafından hazırlanan, “Rize Müftülerinden Yusuf Karali Hoca” isimli eserlere sahip oldum.

Rize- Güneyce’li Prof. Dr. İsmail Kara hocamız kitabının sunuşunda ”Rize defteri neşriyatının da içinde yer aldığı, Rize Kitapları Dizisi’nin kısa ve uzun vadeli bazı hedefleri ve bunlara paralel bazı kitap yayın projelerimiz vardır. Rize şehrimizin ve civarının hem değişen ve yenilenen hem de devam eden ve sürdürülmesi gereken unsurlarını, mevcut ve muhtemel problemlerini, bugün için var olan kuvvet ve zarlarını… imkanlar elverdiği ölçüde araştırarak, tespit ederek yapıcı bir üslupla yazıya geçirmek, kayıt altına almak herhalde ilk zikredilmesi gereken hususlardan olmalıdır. Bunun yanında mevcut belge, bilgi ve kayıtları daha vasıflı, daha yaslanılabilir hale getirmek, meseleleri tartışmaya ve tenkide açmak düşüncemiz de vardır. Netice itibariyle Rize’nin ve Anadolu’nun büyük tarihine ve hayli ihmale uğramış mahalli kültürüne mütevazı fakat güzel bir katkıda bulunmak, bozulma ve tahribe karşı muhafaza ve devamlılığı sağlama düşüncesini kuvvetlendirmek, nihayet kendi sınırları içinde Türkiye ve Rize’miz için daha iyi bir gelecek inşası fikrine destek vermek niyeti hedeflerinin ve projelerinin esasını teşkil etmektedir. O nedenle geçmiş tarihimiz ve geleceğimizle ilgili herkesin desteklerini, tekliflerini, tenkitlerini, makale ve kitap çalışmalarımızla ilgili bilgi ve belgelerini heyecanla ve sabırla bekliyoruz. Rize defterlerine sizlerinde bir kaydı ve katkısı olsun istiyoruz.” dedi.

Rize Kitapları Serisini, Rize’mize kazandırmaya devam eden İsmail Kara hocamız ve bu eserlere katkı sağlayan herkesi canı, gönülden kutluyorum.

Yazar Hakkında

Bayram Ali Kavalcı

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın