ORUCUN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

Yazar: - 05 Ağustos 2012 Kategori: Köşe Yazısı

Saygıdeğer okurlarım, bu haftaki köşe yazımda güzel dinimizin güzel emirlerinden, güzel ibadetlerimizden, oruç ibadetinin sağlığımıza ne gibi faydaları vardır bunları kaleme alacağım. Yüce rabbimiz Kuran-ı Kerim’de “Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi size de farz kılınmıştır. Taki korunasınız diye.” Bu korunma, hem cehennemden hem maddi hastalıklardan hem manevi hastalıklardan hem de sağlığımızla ilgili hastalıklardandır. Eskiden hastalıkların bir kısmı açlıktan meydana geliyordu. Örneğin verem gibi. Şimdi de birçok hastalık çok yemek yemekten meydana geliyor. Oturarak yemek yemek sünettir. Oturunca büzüşen midenin bir kısmı havayla bir kısmı suyla bir kısmı da yemekle dolsun tamamı yemekle dolmasın diye. Peygamberimiz: “Oruç tutunuz ki sıhhat bulursunuz, sağlıklı olursunuz.” buyuruyor. Of Devlet Hastanesi eski Başhekimi ve şimdiki dahiliye uzmanı uzman Dr. Hüseyin Türker’den aldığım bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum. Oruç hafızayı kuvvetlendirir. Oruç tutmak suretiyle bir takım bedeni arzulardan bir süreliğine de olsa uzaklaşırız. Oruçluyken bedenimiz lüzumsuz metabolik aktivitelerle uğraşacağı için algılama ve öğrenme faaliyetleri çok artmaktadır. Hafıza ve belleğimiz daha fazla kayıtlama yapmaktadır. Zaten biz sınavlara giren öğrencilere az bir kahvaltı ile sınava girmelerini öneriyoruz. Mide doluyken örneğin yoğun bir öğlen yemeği ya da akşam yemeğinden sonra algılama ve öğrenme minimuma iner. Bu noktada yoğun metabolizma faaliyetleri esnasında beyin kan dolaşımı da normale göre azalır. Bu ise yeni şeyler öğrenmeyi asgariye indirir. Tarihteki birçok ünlü düşünür ve filozofun sık sık kendilerini günlerce açlığa tabi tutarak fikir ürettiklerini biliyoruz.

ORUÇ TUT GENÇ KAL

   Kandaki lipit ve kolesterol düzeyinin birçok hastalıkta kilit rol oynadığını bilmekteyiz. Damar duvarları düzensiz ve disiplinsiz beslenme sonucu olarak zaman içerisinde kolesterol parçacıkları ile kaplanarak kan sirkülasyonunu bozar. Hücre yenilenmesi aksar. Dokuların kendini onarması imkansız hale gelir. Yaşlanma süresi hızlanır ve organ kayıpları oluşur. Bu nedenle sadece ramazan aylarında değil, diğer zamanlarda da düzenli oruç tutanlarda lipit ve kolesterol düzeyleri azalacağı için damarlar kendilerini tamir imkanı bulur. Damar lümenleri temizlenir ve kan dolaşımı rahatlar. Adeta kireçle kaplı olan damar cidarları normal anatomik yapısına döner. Dolayısıyla oruç tutmanın yaşlanmayı geciktirerek kişiyi daha genç kılacağını söyleyebiliriz.

ORUCUN VÜCUT SAVUNMASI ÜZERİNE ETKİLERİ

   Gün içerisinde sürekli bir şeyler yiyip içmek, sürekli vücut metabolizmasını meşgul eden bir durumdur. Bu ise vücudun savunma sistemini zayıflatan bir olgudur. Metabolizma arttıkça savunma zayıflar. Çünkü vücut tüm enerjisini dışarıdan alınan gıdaları hazmetmek için kullanır. Bu nedenle oruç tutan kişilerde metabolizmaya ayrılan zaman azalacağı için savunma direnci yükselir. Oruç aynı zamanda başta karaciğer olmak üzere tüm sindirim organlarının dinlenmesine de imkan tanır. Karaciğer bir fabrika gibi doğumdan hayatın sonlanacağı güne kadar sürekli çalışır. Oruç vasıtasıyla karaciğeri dinlendirmek onun da ömrünü uzatacaktır. Orucun engellediği birçok hastalığın arasına kanser hastalığını da ekleyebiliriz. Yüce rabbimizin bize emrettiği ibadetlerle insanlık ilişkilerimiz düzene giriyor. Cenneti kazanmış oluyoruz, sağlığımıza kavuşuyoruz. Maddi ve manevi kazanç elde ediyoruz.

Yazar Hakkında

Mehmet Türkyılmaz

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın