SÜTLÜOĞLUN’DAN YENİ MEGA PROJELER

Yazar: - 25 Şubat 2013 Kategori: Haber
IMG_4190

Çaykur Atatürk Çay Araştırma Çay Kültürleri Botanik Bahçesine Teleferikle Ulaşım Çalışmaları Projesi yapılıyor. 

Çaykur Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı İmdat SÜTLÜOĞLU, Çaykur’da ilk kez çok farklı konsepte yeni mega büyüklükte projeleri hayata geçirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Çaykur’un devasa sayılacak çaptaki bu projelerinden birisinin, Rize Valiliği karşısındaki Rize Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünün bulunduğu sahil alanından, Atatürk Çay Araştırma ve Bahçe Kültürü Araştırma Merkezine teleferik istasyonu kurma projesi çalışmalarından oluşacağını ifade edene, Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU, “ Başta yeni organik çay alanlarımız ve fabrikalarımızda kapasite artırımı ve yenileme çalışmalarımızla birlikte, Çaykur olarak bölgemizde sadece çay üreten, Türkiye’ de ve dünyada çayını pazarlayan bir teşekkül olmanın dışında bölge ekonomisine katma değer katacak ve milyonlarının bireysel ve toplumsal olarak yaralanacağı, bulunduğu şehrin ekonomisine, turizmine, sosyal hayatına kolaylık ve refah sağlayacak projeleri bundan böyle halkımızın hizmetine sunma çalışmalarımızı başlatacağız. Her yıl şehrimize gelen binlerce yerli ve yabancı turistin ve şehrimizde yaşayan halkımızın bilhassa yaz mevsiminde ailece çay içeceği, dinleneceği yerler sınırlı sayıdadır. Bunlarda çay araştırma botanik çay bahçemiz, Belediyemizin Kale çay bahçesi ve Rize turizmine kazandırılan şahıslar tarafından hizmete açılan dağ başı mevkisindeki tesisler ve sahillerimizde bir kısım tesis, park ve bahçelerden oluşmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret etti, çaylarını içtiği, Rize’yi fotoğrafladığı, hediyelik çaylarını satın aldığı botanik çay bahçemize sahilin batı yakasından, Rize Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğünün bulunduğu noktadan, Ziraat botanik çay bahçemizin yine batı yakası noktasına 1000 metre gibi bir yakınlıkta bulunan mesafeye bir teleferik istasyonu kurma proje çalışmalarımız devam etmektedir. Burada sahilimizden botanik çay bahçemize ulaşacak olan teleferik kurma projesindeki düşüncemiz sadece görsellik olarak değil, aynı zamanda bilhassa yazın büyük bir sorun oluşturan bahçemizdeki araçların park etme sorunu da ortadan kalkmış olacaktır. Bilhassa otobüs turlarıyla gelen araçlar botanik bahçemize çıkamamakta, şehrin merkezinde park etmekte ve şehrin merkezinde ki gösterilen alanlarda park sıkışıklığına meydan vermektedir. Bu teleferik istasyonumuz hizmete girdiğinde, botanik bahçemizi ziyarete çıkacak olan yerli ve yabancı turistler araçlarını sahildeki park alanına çekecekler ve bundan böyle park noktasında hiçbir sorun yaşamayacaklardır. Zaten dünyanın hiçbir yerinde botanik bahçesine araçlarla çıkıldığı ve park edildiği görülmemiştir. Bu çalışmalarımız Rize Belediyemizle birlikte müşterek istişare içerisinde yürütmekteyiz. Sahil alt ve yukarı üst istasyondan oluşacak olan teleferik hizmetimizin, sahilde belediyemizle birlikte botanik çay bahçemizde yapacağımız yeni çevre düzenlemesi, bir kısım yöresel sosyal tesisiler gibi projelerle,  Rize’mize yepyeni çok farklı tesis ve hizmetler kazandıracağımızı hep birlikte görmüş olacağız.

Çaykur Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU, “Bugün Çaykur olarak, dünyanın en büyük çay firmasıyız. Ürettiğimiz çayların tamamını kendimiz paketliyoruz. O nedenle üzerinde çalıştığımız başka bir proje çalışmamızda, bugün dünyanın birçok yerinde markalaşmış çeşitli çay evleri bulunmaktadır.  Organik çay tüketimi başta olmak üzere bu çay evleri dünyada tutmuş ve marka olmuşlardır.  Çaykur olarak bizlerde başta, siyah, yeşil organik çaylarımız, doğal yeşil bitki ve meyve çaylarımızla ve bu çeşitlerimize ilerleyen zamanlarda ilave edeceğimiz yeni çay çeşitlerimizle, beyaz ve oolong çay gibi organik çay çeşitleriyle her biri aynı konsepte ülke genelinde çay evlerini hayata geçirme çalışmalarımız sürmektedir. Bu noktada ilk düşüncemiz Genel Müdürlüğümüzün en son çatı katını Çayevi konseptine dönüştürerek, Rize halkımızın ve şehrimize gelen yerli, yabancı turistlerin hizmetine açmak gibi planlarımız vardır. Burada her çeşit çayın tanıtımı ve sunumunu yapmak, görsel olarak da buradan insanlarımızın Rize’yi, Rize’nin tam ortasından seyretme ve görüntüleme imkânını özellerine sunmak istiyoruz. Yine Rize Merkezde Piriçelebi Mahallesinde bulunan, Çaykur Çay Müzemizi Rize turizmine kazandıracak işlevsel konuma getireceğiz. Bu noktada keşke Rize’de kurulan ilk çay fabrikamızı koruyabilmiş olsaydık diyorum. Kurumumuzun arşivini yeniden oluşturuyoruz. Çayın başlangıcından, bu zamanda kadar başta ilimizi ve bölge illerimiz olmak üzere tüm Türkiye genelinde Çaykur’a ve çayımıza ait her çeşit eski makine,  araç gerecek, kitap, dergi, ilk çay paketleri gibi çayımızla ilgili tüm materyalleri toplayarak çok kapsamlı bir müze ve dokümantasyon merkezi oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir. “dedi.  HABER:  BAYRAM ALİ KAVALCI    

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın