KÖY EVİNİ YÖRESEL MİMARİYLE YAPANA DESTEK

Yazar: - 12 Mayıs 2013 Kategori: Haber
Picture2

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, köy evlerinin yöresel mimariye uygun inşa edilmesi amacıyla farklı tip projeler hazırladıklarını, projeyi uygulayan vatandaşlara 5 bin lira kredi vermeyi planladıklarını bildirdi.

Bakan Bayraktar, TOKİBaşkanlığı döneminde yaklaşık 8 yılda 500 bin konut yaptıklarını, bu sayının tüm Avrupa ülkelerinde inşa edilen konut sayısından fazla olduğunu söyledi. Bu binaların tek tip olmasının ise sıkıntı yarattığına işaret eden Bakan Bayraktar, “Türkiye’de gecekondulaşma, kaçak yapılaşma gibi sıkıntılar yaşandı ancak esas sıkıntı, yoksul vatandaşın konut alacak parası yok. Biz insanlarımıza adeta aidat öder gibi taksitle ev verdik. Tek tip ürettik, tabii ki yanlıştır ancak nasıl bir kuruş daha ucuza mal ederiz de yoksul vatandaşımız ev sahibi olur, onun hesabını yaptık” diye konuştu.

-Projeyi uygulayana 5 bin lira kredi çalışması-

Bundan sonra yöresel mimariye daha fazla dikkat edeceklerini, hem TOKİ hem de Bakanlığın bu konuda çok güzel projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Bayraktar, ilk etapta Karadeniz bölgesinde yöresel mimarinin örneklerini hayata geçirmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Batı, Orta ve Doğu Karadeniz’in her biri için yöresel özelliklerini yansıtan 15 tip proje hazırladıklarını anlatan Bakan Bayraktar, “Bunlar bir, iki, maksimum üç katlı. Projeleri, valiliklere, kaymakamlıklara dağıtacağız. Ev yapmak isteyen köylü, muhtar, projeleri buradan alabilecek” dedi.

Bakan Bayraktar, projeyi uygulayanlara 5 bin lira bitirme kredisi vermeyi planladıklarını ifade ederek, “Şimdi bunun yollarını arıyoruz. ‘Projeyi uygularsan iskan sırasında ya da evini bitirmeye yakın al sana 5 bin lira yardım.’ Parayı baştan verirsek, uygulamalarda sıkıntı yaşanabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bayraktar, Karadeniz bölgesi için çalışmaların tamamlandığını, diğer bölgelerin yöresel özelliklerine uygun projeler hazırlamak için de ciddi şekilde çalıştıklarınıkaydetti.

-Projeler 85 ile 200 metrekare arasında-

Kırsal Alanda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklerin Belirlenmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi ile kırsal yerleşmelerdeki yeni yapıların, yöresel dokuya, doğal şartlara, yöre halkının kültürel özellikleri, yaşam koşulları ve alışkanlıklarına uygunşekilde afete duyarlı ve güvenli yapılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda ilk etapta Karadeniz’de yöresel mimari özelliklerini yansıtan, brüt oturum alanı 85, 105, 125, 149 ve 200 metrekarelik tek, 2, bodrum artı 2 katlı ve tek, 2 ya da 4 haneli konut projeleri tasarlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, vatandaşların projeden haberdar olması için de afişler hazırladı.

Öte yandan, Bakanlığın 2010-2014 Stratejik Planı’nda, kırsal yerleşim planlamasının bölgenin özellikleri ve toplumun ihtiyaçlarına göre yapılması, kırsal yerleşimlerin korunması, altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi ve buralardaki yaşam kalitesinin artırılması gerektiği belirtiliyor.

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’nde ise “Valilikler, talep halinde köy yerleşik alanlarında yapılacak binalar için yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun üretilmiş projeleri temin edebilir” hükmü bulunuyor.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın