Bakan Yılmaz, ‘Karadeniz’i Turizme Açan Örnek Bir Proje Oldu’

Yazar: - 18 Mayıs 2013 Kategori: Haber
DSC_9344

Trabzon’a gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık’ın tarihi eserlerin restorasyonu kapsamında gerçekleştirdiği projelerden biri olan Yakupağa konağında incelemelerde bulundu.

Sürmene Hacı Yakup Ağa Konağında gerçekleştirilen inceleme programına Bakan Yılmaz’ın yanı sıra Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık ile Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize AK Parti Milletvekili Nusret Bayraktar, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Sürmene Kaymakamı Şevket Atlı katıldı.

Yakup Ağa Konağı hakkında Vali Kızılcık’tan bilgi alan Bakan Yılmaz, binanın restore edilerek turizme kazandırılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. İncelemelerin ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Yılmaz, “Harika bir proje oldu. Bunlar hem geçmiş değerlerimizi korumamızı, hem de geleceğe katma değer ve ekonomik değer üreterek aktarmamızı sağlayan projelerdir. İşte bunlara ihtiyacımız var. Bu tür değerlerimiz yok olup gitmemelidir. Bunları bir taraftan kullanalım bir taraftan da koruyalım. Tabi orjinaline uygun koruyalım. Bütün bu hususiyetleri bu projede görüyoruz. Bu projenin kavramsal yapısı var. Sadece fiziki bir yapı olarak bakmamak lazım. İşte burada yat turizmiyle, çay bahçelerinde hobi faaliyetleriyle bütün bu unsurlarıyla birlikte çok farklı bir şekilde Karadeniz’i turizme açan örnek bir proje oldu. Faaliyete geçtiğinde daha iyi görüceğiz. İyi bir işletme modeli de oluşturulmuş, elit bir şekilde işletilecek bir tesis haline getirilecek. Bunların yaygınlaşması lazım. Katma değeri yüksek bir turizm sektörünün oluşumu için bunlar son derece önemlidir” dedi.

                ANKARA’DA OTURARAK BU VARLIKLARI GÖREMEZSİNİZ

Bu binanın 1856 yılında Hacı Yakupoğlu Memiş Ağa tarafından inşa edildiğini belirten Bakan Yılmaz, tarihi bir yapı olan bu konağa restorasyon çalışmaları için 786 bin TL’nin harcandığını ifade etti. Bakan Yılmaz, “Bunun 465 bin TL’sini de Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı karşıladı. Kalkınma Ajanslarımızın ne kadar iyi işler yaptığını bu projelerden de bir kez daha görmüş oluyoruz. Ankara’da oturarak bu varlıkları göremezsiniz. Oradan bunları bu şekilde planlayamazsınız. Yerelde Kalkınma Ajanslarını kurmuş olmamızın işte büyük faydası bu şekilde ortaya çıkıyor. Ajanslarımız bu değerleri yerel düzeyde çok iyi yakalıyorlar. Onlara sağladığımız mali imkanlarla da bu tür projelere destek oluyorlar. Bu konuda Sayın Valimiz başta olmak üzere Ajans Genel Sekreterimizi, personelini ve emeği geçen herkesi de tebrik ediyorum. İnşallah bunların yaygınlaştığını görürüz” diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Vali Kızılcık ve beraberindekiler daha sonra Yakup Ağa konağına yakın bir mesafede bulunan Memiş Ağa Konağını gezerek incelemelerde bulundular.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın