Bilim Fuarları Hız Kesmiyor

Yazar: - 18 Mayıs 2013 Kategori: Haber
IMG_5456

Kızılcık, ‘En Büyük Zenginliğimiz Yetişmiş Gençlerimizdir’

Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile Türkiye’de bin okulda düzenlenen Bilim Fuarları Trabzon’da da birçok okulda sergileniyor.

Trabzon’da Beşirli İMKB, Erdoğdu Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Kanuni Anadolu Lisesi ve son olarak da Yomra Fen Lisesi’nde düzenlenen bilim fuarlarına katılan Vali Kızılcık, bilim fuarlarının tüm okullarda yaygınlaştırılması halinde Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine çok hızlı bir şekilde çıkacağını ifade etti.

Beraberindeki Yomra Kaymakamı Fatih Akkaya, Of Kaymakamı Eren Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç ve Mehmet Zeki Dikmen ile Yomra Fen Lisesi’ndeki bilim fuarının açılışını gerçekleştiren Vali Kızılcık, Yomra Fen Lisesi’nin kuruluşundan buyana önemli başarılara imza atmayı başardığını, bu başarıların lisenin gelecekten çok önemli bilim adamlarının yetişmesine öncülük edeceğini olan inancını ifade etti.

Öğrencilere de önemli mesajlar veren Vali Kızılcık, “Akademik alanda elde ettiğiniz bu başarılarınızı gelecekte birer bilim adamı ve birer iyi insan olarak meslek hayatınızda sürdüreceksiniz. Hem toplumsal barışın hem de bilimin önderliğinde kalkınmanın, gelişmemin sağlanmasında ve ana hedefimiz olan insanı mutlu etmede büyük başarılara imza atacaksınız. Bugün bir araya gelmemize vesile olan bilim fuarının tüm okullarda yaygınlaştırılması aynı zamanda sizlere verilen bir değerin göstergesidir” dedi.

Bilginin çok hızlı değiştiği bir çağın içersinde yaşadığımıza işaret eden Kızılcık, “21.yüzyılda bilgiyi üreten bir toplum olarak öteki toplumlara göre daha önde olmalıyız. Küresel düzeyde parlayan yıldız olan Türkiye’nin en büyük zenginliği yetişmiş gençlerimizdir. Türkiye olarak yeraltında yeterli zengin madenlere sahip olamayabiliriz ama elimizde yakut gibi, güneş gibi parlayan gençlerimiz var. Sizler bilimi, bilgiyi öncelediğiniz, ona değer verdiğiniz ve onu rehber edindiğiniz takdirde ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefini  de daha çabuk gerçekleştirmiş olacaktır” diye konuştu.

Global dünyada devletlerin, toplumların ve şirketlerin bilgi ve teknoloji alanında yarıştığını söyleyen Vali, bu yarışta en önde olmayı sağlayan temel unsurun bilgiyi üretip onu teknolojiye çevirebilmek olduğunu vurguladı. Bilimin dışında dünyayı bu kadar etkileyecek ikinci bir alanın olmadığını da belirten Kızılcık, “Son dönemlerde bilimsel ve teknolojik alandaki başarıları üretime yansıtarak toplumlarının zenginleşmesine ve insanlığın hayatını kolaylaştırmasına imkan veren insanlar var. Bunların arasında niçin Yomra Fen Lisesi’nden çıkan gençler olmasın. Kendine güvenen, analitik düşünebilen ve düşündüğünü proje fişine döken sizlerin yarının en önemli bilim insanı olacağına ve dünya barışına en fazla katkı sağlayacağına inancım tamdır. Bu fuarın çoktan amacına ulaştığını söyleyebilirim. Bilim fuarlarının tüm okullarımıza yayılması halinde muasır medeniyetler seviyesine çıkan bir Türkiye’nin çok yakın olması kaçınılmazdır” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Kızılcık ve beraberindekiler Yomra Fen Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu bilim fuarını gezerek incelemelerde bulundu. Birbirinden önemli projeleri hazırlayarak fişe döken öğrencileri tebrik eden Vali Kızılcık onlara başarılar diledi.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın