Bakan Bayraktar’a Fahri Doktora Unvanı

Yazar: - 21 Mayıs 2013 Kategori: Haber
DSC_9808

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a Fahri Doktora Unvanı Verildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin (KTÜ) 58. kuruluş yıldönümü etkinlikleri başladı. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a üniversite sanatosu tarafından verilen fahri doktora unvanı KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal tarafından takdim edildi.

KTÜ Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan törene Bakan Bayraktar’ın yanı sıra Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve davetliler katıldı.

TRABZON’A 2. KAMU ÜNİVERSİTESİ MÜJDESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’a ikinci bir kamu üniversitesinin açılacağı müjdesini vererek “Trabzon’u göç veren değil göç alan, marka bir şehir haline getirmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sadece Trabzon değil Türkiye’nin her şehrini marka haline getirmek istiyoruz. Bununla ilgili her kesime çok fazla görev düşüyor. Ama inanıyorum ki Türkiye dünyayla yarışır marka şehirlerle büyümesini hızlı bir şekilde sürdürecektir” dedi.

                TRABZON’U HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ

Bakan Bayraktar, KTÜ mezunlarının Ankara’da önemli görevlerde bulunduklarını ifade ederek “Bugün Ankara’da Genel Müdür yardımcısı ve daha üst düzeydeki Trabzonlu kardeşimizin yüzde 60’ı Karadeniz Teknik Üniversitesi mezunu. Hakikaten bu müthiş takdir edilecek bir olaydır. Trabzon boşuna Trabzon olmadı. Trabzon’un derin tarihi yanında insan yapısının insan karakterinin müthişliği zekası bundan çok önemlidir. Yine Trabzon insanının vatan eksenli millet eksenli olması. Üretim eksenli olması. İnsanlarımızı evlatlarımızı çalışkanlıkta ileriye taşımaktadır. Hani bir söz vardır, ‘Bir insan yaptığı işte yapacağı işte bu işin neticesi bu işin kredisi kime ait olursa olsun dediği zaman başaramayacağı iş olmaz. Böyle bir anlayış var bu artacak. Bu Trabzon’umuzu bereketlendirecek. Trabzon üniversite, kültür, turizm şehri olmalıdır. Bunun için üniversiteleri artırmalıyız. Bunu mutlaka başarmamız lazım. Trabzon Karadeniz Teknik üniversitesi 5 tane yeni üniversite kurdu tecrübe var. Öğrenci sayısı 50 bini üzerinde. Yeterli değil bu. Dünyadaki üniversitelerle kıyasladığınız zaman bu hiç yeterli değil. Dünya’da devletler kadar, devletlerden daha fazla şehirler yarışıyor. Artık şehir nüfusu gittikçe artıyor. Dünya’da şehir nüfusu yüzde 55’lere yaklaştı. Türkiye’de yüzde 77’lere ulaştı. Bu giderek artacak. Biz slogan olarak ‘Yaşanılır çevre, marka şehirler’ benimde görevim bu. Enerji, şimdi biz üniversiteler olarak neyin sıkıntısını duyuyoruz. Diyoruz ki Türkiye enerji bağımlısı bir ülke. Bunu halletmemiz lazım. Türkiye’nin başında bir terör var bundan kurtulmamız lazım. Bu iki sıkıntıyı aştığımız halde Türkiye enerji meselesini halletmiş iletişim ve ulaşımda ileriye gitmiş ve dünyadaki en önemli teknolojilere transfer eden ve üniversitelerin lisans düzeyindeki öğrencileri, eli iş yapan sadece diploma alan değil, eğitimli insan yetiştiren pratiği olan ileri teknolojilerle kaliteli üretimi ucuza mal eden bir ülke konumuna gelmek durumdayız. Mutlaka bileceğiz. Eğe biz bilgiyi kaliteli üretime dökemezsek, ucuz yönetime dökemezsek bunu faydası olmaz. Trabzon’u hak ettiği yere mutlaka getirmemiz lazım. Eğer bunun için gerekli gayreti gösterirsek mutlaka bunu başarırız” şeklinde konuştu.

                ÖĞRENCİLERE NASİHAT

Öğrencilere de nasihatlerde bulunan Bayraktar “Öğrencilerimize seslenmek istiyorum. Okullarımızda bizim öğrenmemiz gereken en önemli hususlardan bir tanesi sorumlu olmayı öğrenmek, üretmeyi öğrenmek ve problem çözmeyi ve netice almayı öğrenmek. Sabırlı olmayı öğrenmek. Sabrın bittiği yerde gösterilen dayanma gücüdür. Heyecanlı ve titiz bir yapı kazanmak. Paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenmek. Hangi ortamda olursak olalım. Mutlaka yapabileceğim iş vardır. Mazeret üretmek bize yakışmaz. Mutlaka farkındalık sağlamak lazım. Şok projeler bulabilmek lazım. Böyle olursak kendinize, ailenize, vatanınıza keyfini yaşarsınız. Bu zevk hiçbir yerde yok” ifadelerini kullandı.

                KIZILCIK, ‘2023 HEDEFLERİNE BİLGİYİ ÜRETEN GENÇLERLE ULAŞACAĞIZ’

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, KTÜ’nün Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Değişen ve gelişen dünyada, çağın koşullarına uygun hareket eden ve dünyada fark edilen bölgesel ve küresel güç olma yönünde temkinli ama kararlı bir şekilde hareket eden üniversitelerin çok büyük önemi var” dedi.

Ülke olarak 2023 hedeflerini gerçekleştirmek ve Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak için üniversitelerin, KTÜ’nün, hocalarımızın ve öğrencilerimizin çok değerli olduğunu belirten Kızılcık konuşmasını şöyle sürdürdü;

“2023 hedefinde kişi başına düşen milli gelir 25 bin dolar, ihracatımız 500 milyar dolar ve GSMH’nin 2 trilyon dolar olarak öngörülüyor. Bu mevcut durumdan en az üç kat ileriye gidebilmek anlamına gelmektedir. Bunun için en önemli unsur bilgiye dayalı üretimi gerçekleştirmektir. Bu hedeflerin gerçekleştirebilmemiz, bilim camiamıza olan güvenin sonucudur. 2023’e 10 yıl gibi kısa bir zaman kaldı. Mevcut durumdan 3 kat ileriye gidebilmenin, teknoloji ve bilgi çağında yegane enstrümanı sadece bilgiyi kullanmak değil, onu kullanarak üretime yansıtılmasıdır. Böylece elde edilen bilgi üretime dönüştürülerek global pazara sunulacaktır. Bilginin elde edilmesi ve üretilmesi için devletimiz bütçesinin en büyük payını eğitime ayırmaktadır. Çocuklarımızın analitik düşünebilmesi ve rekabet edebilecek yapıda gelişmesi için eğitim yapılan yerlerin fiziki şartlarını geliştirmenin yanında ve müfredattaki değişikliklerle de bunu sağlamaya çalışıyoruz.”

Ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile bin okulda bilim fuarı düzenlendiğini belirten Vali Kızılcık, “Bu proje kapsamında Trabzon’umuzdaki okullarımızda düzenlenen bilim fuarlarında çocuklarımızın projelerini görünce 2023 hedeflerimizi çok rahatlıkla gerçekleştirebilmemiz konusunda ümitvar olduk” dedi.

                Trabzon’u Doğu Karadeniz’in Ve Ülkemizin Biyoenerji Alanında En Önemli Ar-Ge Ve İnovasyon Merkezi Yapacağız

KTÜ’nün bünyesinde kurulan Teknopark’ın önemine de değinen Kızılcık, “Bu merkezde gerçekleştirilen Ar-Ge ve inovasyonlar sayesinde Trabzon ülkemizin bilgi temelli üretim üslerinden, yükte hafif ama katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği üslerden biri olacağını düşünüyorum. Doğal güzelliklerimizi, bitki örtümüzü biyoenerji alanında kullanabilmemiz için de ABD, Japonya ve Çin’in tecrübelerinden istifade ediyoruz. Biyoenerji Ar-Ge Merkezi kurulması söz konusudur. İkinci bir kamu üniversitesi marifetiyle o yapılanmayı da Trabzon’u Doğu Karadeniz’in ve ülkemizin biyoenerji alanında en önemli Ar-Ge ve inovasyon merkezi yapacağız. Özel sektör, kamu ve işbirliği sayesinde bölgemizin zenginliğini harekete geçireceğiz. Dünyanın en zengin bitki örtüsüne sahip olan ülkemizin isminden söz ettiren ve insanının kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara çıkarmak için önemli bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Bu konuda en büyük güvencemiz KTÜ gibi bir üniversitemiz olmasıdır” diye konuştu.

Kızılcık, KTÜ’nün, Trabzon’un kongre ve fuar turizmi yolunda ilerlemesine çok büyük katkılarının olduğunu da söyleyerek, düzenlenen kongrelerden bir tanesinin de yaylalarda gerçekleştirileceğini, bu konuda üzerine görev düşen herkesin elinden geleni yapması gerektiğini ifade etti.

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da KTÜ’nün bir mezunu olmaktan dolayı iftihar ettiğini belirterek, belediye olarak üniversitenin her türlü ihtiyacını öncelikleri arasına koyduklarını dile getirdi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, yaptığı konuşmada Reyhanlı’daki saldırıyı lanetlediklerini ifade ederek, “Reyhanlı’da insanlıktan nasip almamış hainlerce yapılan saldırıyı lanetliyor, bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet yakınlarına ve ulusumuza başsağlığı diliyorum” dedi. Rektör Baykal konuşmasında üniversitenin kuruluşu hakkında bilgi vererek, “Karadeniz Teknik Üniversitesi, bundan 58 yıl önce, 20 Mayıs 1955 tarihinde kurulmuş ve 1963 yılında eğitim- öğretime başlamıştır. Üniversitemizin kurulmasına emek veren başta Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve ona destek veren bölge milletvekillerimiz olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. KTÜ Rektörü Baykal kurumların sağlam temeller üzerinde yükselmelerinin, onların geleneklerine bağlı olmaları ile mümkün olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Gelenek, zaman, sabır ve bilinç ile oluşur. İşte KTÜ, 58 yıllık sürede kendi geleneğini oluşturmuş önemli araştırma ve eğitim kurumlarımızdan biridir. KTÜ, gücünü köklerinden alan, geleneklerine bağlı ve bir o kadar da yeniliklere açık bir üniversite olarak varlığını geleceğe taşımak arzu ve iradesine sahiptir. Üniversitemizin 60 yıla yaklaşan mazisi bu anlayışla gelişmiş ve KTÜ bu çerçevede büyümüş, köklü bir üniversite olmuştur. Yani üniversitemiz çağı yakalayan, zamanın gelişmelerine ayak uyduran, bilimin evrensel ilkelerine sadık kalarak faaliyetlerini sürdüren ama aynı zamanda geleneğine de sahip çıkan bir kurum olarak yoluna devam etmektedir.”

Konuşmalardan sonra Rektör Baykal, Bakan Bayraktar’a fahri doktora belgesi verdi.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın