Of’ta alternatif ürünler yüz güldürüyor

Yazar: - 10 Temmuz 2013 Kategori: Haber
DSC_1407

Of Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve İlçe Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen tarımsal projeler ile üreticinin yüzü gülmeye başladı.

Yapılan bir çok proje ile ilçede alternatif ürünler oluşturmayı amaçladıklarını belirten Of Kaymakamı Eren Arslan: “Yaklaşık 60 dekar alan üzerine kurulan Likapa ve organik meyve bahçelerimiz ürünlerini vermeye başlaması bizleri fazlasıyla memnun  etmektedir. Bu bahçelerin bu duruma gelmesinde başta üreticilerimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Pazar payı yüzde yüz olan Likapa ve diğer projelerden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Of Kaymakamlığımıza ve İlçe Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne müracaat edebilirler dedi

Bahçeye girerek Likapa toplayan Kaymakam Arslan’a teşekkür eden üretici Fatih Akbaş“Likapa meyvesi çok hassas bir ürün. Meyveyi toplarken çok dikkat etmemiz ve dallarını kesinlikle kırmamamız gerekiyor.Bir dönüm araziden yaklaşık iki ton meyve alıyoruz.Ürünümüz yeni olması dolayısıyla pazarlama konusunda tam anlamıyla bir yapı oluşmadı. Kilosu 20 TL olan ürünümüzü bilen gelip alıyor. Bu durumda bile kazancı oldukça iyi diyebilirim.İleride üreticinin artması durumunda kurulacak bir kooperatif ile ülkenin her tarafına ürünümüzü gönderebilir ve daha iyi kazançlar elde edebiliriz” dedi.

Likapa bahçesinin ardından organik meyve ve sebze fide bahçesini gezen Kaymakam Arslan, üretici Metin Türkaydın’ı tebrik etti ve kendisine başarılar diledi. Çay’a sınırlı kalmamanın en güzel örneğini burada yaşamaktayız diyen Kaymakam Arslan: “her türlü organik meyve ve sebze fidesinin bulunduğu bu bahçemizi tüm Oflu hemşerilerimin gezmesini isterim. Tarımsal anlamda burada bir emeğin  eseri ortaya çıkmaktadır” dedi.

Organik meyve bahçesinde, Elma, Armut,Kiraz, Karayemiş, Kivi, Limon, Mandalina, Portakal ve Kamkat meyvesi bulunduğunu belirten üretici Metin Türkaydın: “10 dekar alan  üzerine kurulu olan bahçemde ki ürünler tamamen organiktir.Yaklaşık 10 yıldır bu konuda üzerinde çalıştığını ve Çay’a bağlı kalmadan alternatif ürünler üretmeyi amaç edindiğini” söyledi.DSC_1387DSC_1411DSC_1370DSC_1425

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın