HARİTAYA BAK GÜRÜLTÜSÜZ ŞEHRİ SEÇ

Yazar: - 14 Temmuz 2013 Kategori: Haber
001

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başladı. Çalışma kapsamında 14 il belirleyen Bakanlık, bu illerin karayolu, havayolu, demiryolu, gibi gürültü alanlarını inceleyerek Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak. 6 milyon  Euro tutarındaki  projeye başta Türk şirketi olmak üzere iki İspanyol ve  bir Birleşik Krallık  şirketine  görev verildi.

Türkiye genelinde şehirlerin gürültü noktalarının belirlenmesi ve buna uygun strateji planlarını hazırlanması için gürültü haritaları çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  14 il belirleyerek buraların  yoğun gürültü alanları  mercek altına aldı. Belirlenen iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Adana, Samsun,  Eskişehir, Edirne, Muğla ve Nevşehir yer aldı. Bu illerin gürültü haritasını hazırlayacak olan Bakanlık, daha sonra tüm Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak.

UÇAK GÜRÜLTÜSÜNE DE BAKILACAK

Bakanlık proje kapsamında  büyükşehirlerin ulaşım alanlarını yakın takibe aldı. Özellikle  İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli’nde bulunan her bir karayolu, demiryolu, havaalanı  sanayi tesis alanları  incelenerek, nihai stratejik gürültü haritaları oluşturulacak.

AB destekli projenin  bütçesi 6 milyon  Euro olacak.  30 ayda  bitirilmesi planlanan projeyi bir Türk firmasının yanı sıra iki İspanyol ve bir Birleşik Krallık ortaklaşa yürütecek.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın