11.00-15.00 Saatleri Arasına Dikkat..!

Yazar: - 02 Ağustos 2013 Kategori: Haber
SAM_0713

Yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken 5 önemli hastalık.

Yaz tatilinde çocuklarımızın açık havada ve güneş altında daha fazla zaman geçirdiğini, aynı zaman da güneş ve denizin, kemik gelişimleri için iyi olsa da, yoğun derece de güneşe maruz kalındığında, yan etkilerinin ortaya çıktığını ve bu nedenle de güneşin oluşturduğu yaz hastalıkları riskine dikkat edilmesi gerektiğini savunan Sürmene Aile Sağlığı Merkezi ‘6114004’ nolu Aile Hekimi Tülay Ayaz, toplumu bilinçlendirmek adına sağlık konusunda ki görüşlerini belirtti.

Dr. Tülay Ayaz: “Yetişkinlerin ve özellikle çocukların yaz mevsiminde güneşe ve sıcağa maruz kalarak tehlikeli 5 hastalık riskinden korunmalıyız. Bu hastalıklar güneş çarpması, güneş yanıkları, yaz ishalleri, göz-kulak-cilt enfeksiyonları ve sıcağa bağlı isilik ve mantardır.” Diyerek Tülay Ayaz: “Güneş altında uzun süreli kalındığında özellikle çocuklarda yüksek ateş, bulantı, kusma, baş dönmesi belirtileri görünebiliyor. Ayrıca vücuttaki su oranı düştüğünden bilinç kaybına da neden olan güneşin… Bir yüzü ne kadar sağlıklı olsa da, diğer bir yüzü, aşırıya kaçıldığında ölümcül ve rahatsız edici olabilir.” Dedi.

Güneşten ve 5 hastalıktan korunma yolları;

Aşırı güneşin meydana getirdiği; güneş çarpması, güneş yanıkları, yaz ishalleri, göz-kulak-cilt enfeksiyonları, sıcağa bağlı isilik ve mantar hastalılarından korunmak ve sağlığımızı korumak için Tülay Ayaz: “ Güneşin tepe noktadan yansıdığı… Ortalama olarak saat 11.00 ile 15.00 arası güneş ışınlarından kaçınmalıyız. Ayrıca aşırı sıcağa maruz kalan vücut, sıvı kaybedeceğinden dolayı bol bol sıvı tüketilmesi gerekir. Güneşin saçtığı ışınlarla beraber, vücutta yanıkların oluşmaması için 15-30 arası koruma içeren kremler kullanılması tavsiye edilir. 35-50 ve üzeri koruma kremlerini çocuklarda tavsiye etmiyoruz.” Dedi. Kullanılacak olunan koruma kremlerin 2-3 saatte bir yenilenmesi gerektiğini ve serinlemek için girilen deniz ve havuzlarda göz-kulak-cilt enfeksiyonlarını yaşamamak için daha güvenli, temiz yerleri seçmeleri gerektiğini, deniz ve havuza girildiğinde bone veya kulak pamuğu kullanılmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Sıcağa bağlı isilik ve mantar hastalığından da korunmak için Ayaz: “güneşin yoğun olduğu ve sıcaklığın artmış olduğu günlerde, ter bezleri kanallarının tıkanması sonucu çocuklarımızda isilik meydana gelebiliyor. Bunun meydana gelmemesi için sık sık duş alınmalı ve sık dokumalı, açık renkli kıyafetler kullanılmalıdır.” Dedi.

Haber/ Foto: Melek Kayış

SAM_0717 SAM_0720

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın