Bıçak ve Pidenin Başkenti

Yazar: - 21 Ağustos 2013 Kategori: Röportaj
IMG_0420

         Of Gazeteciler Cemiyeti ve Of Halk Eğitimi Merkezinin İş-Kur destekli iş istihdamlı yazılı basın muhabiri kursu kursiyerleri röportajlarına devam ediyor.

        Muhabir kursu kursiyerlerinden; Melek Kayış ve Hatice Saral Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta ile röportaj yaptılar.

-          Fikri Usta kimdir?

-          Sürmene’nin Kahraman köyünde 1942 yılında doğdum. İlkokulu Kahraman köyünde, ortaokulumu Sürmene de ve lise öğrenimimi de Trabzon da gördüm. Üniversite tahsilimi ise Ankara da tamamladım. 1972’den 2009 yılına kadar Trabzon Sosyal Sigortalar Müdürlüğünde müfettiş, Bölge Müdür yardımcısı ve Bölge Müdür görevlerinde bulundum Aynı zamanda Ticaret Bakanlığında ve Halk Bankasında da memur olarak çalıştım. 2009 yılında ise Sürmene Belediye Başkanlığına adaylığımı koydum ve belediye başkanı seçildim.

 -          Sizden önceki Sürmene ile sizden sonraki Sürmene hizmetleri arasındaki fark nedir? Sürmene hizmetleri arasında ne gibi farklar oldu?

-          Öncesin de ve sonrasındaki Sürmene arasında çok ilerlemeler kat ettik. Özellikle Sürmene sahilinde ve sahil yolunda gelişmelerimiz büyük, ayrıca Sürmene de birçok iş yerleri açıldı. Öncesinde 253 tane ruhsatlı iş yeri varken, şuan 593 tane ruhsatlı işyerimiz mevcuttur. 300 tane iş yerimizde 800 işçi çalışıyor ve son 5 ay içinde açılmış olan tesislerimizde 150 kişi çalışıyor. Şunu da bilmemiz gerekir ki Sürmene bıçak ve pide yönünden makamlı ilçe durumuna geldi.

 -          Sürmene’nin gelişimi için projeleriniz var mı?

Öncesinde birçok projemiz olduğu gibi yapılacak olan projelerimizde var. Bu 4 yıl içinde Devletinde yardımlarıyla Sürmene’ye 65 trilyonluk yatırım yapıldı. Bu bizim için büyük bir başarıdır. Bunların yanında Sürmene’nin betonsuz ve asfaltsız yolu kalmamıştır. İnsanların sağlığı yönünden sahilimizde 1,5 km’lik yürüyüş yolu yaptık. 1998 yılında Beşköy beldesin de manahoz deresinin kopmasıyla meydana gelen doğal afetten dolayı bir daha can ve mal kaybı vermeyelim diye 6 tane deremize 14 trilyonluk bir yatırım projesi yaptık ve ihalesi yapılmaktadır. Ayrıca şimdiki en büyük amacımız, bazı nedenlerden dolayı lojistik merkezimizdeki tersaneyi çalıştıramadılar, burayı krizi aşana kadar lojistik merkez olarak çalıştırmayı düşünüyoruz. Buradan sadece Sürmene değil tüm Doğu Karadeniz fayda sağlayabilecektir. Diğer bir projemiz ise doğalgazdır. Bunlarla da yatırımlarımızı genişletmemiz gerekir.

 -          Çevre ve Şehircilik Bakanının Of’lu olması, bu yörenin çocuğu olmasının sizler için bir avantajı var mı?

-          Kendisi bizim için çok büyük bir avantajdır. Bize sunduğu imkânlar büyüktür. Sürmene’mizin girişi yoktu. Sahil yolundan ilçenin, içine yol almak için 4 sene boyunca 4 proje yaptım ve hiç biri kabul edilmedi. Sağ olsun Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar 4 senedir alamadığımız yol projesini 3 ay içinde halletti ve ihalesi başladı. Ayrıca Erdoğan Bayraktar Sürmene’de TOKİ’nin kurulmasında da çok büyük destek göstermiştir. İlk olarak 80 konut yaptık, şimdide 120 konut yapılıyor. Ayrıca 110 ve 150 konut olmak üzere iki ayrı projemizde bulunmakta. Bunlarla beraber Sürmene’miz de konut sorunu kalmayacak. Ayrıca şunu da bilmemiz gerekir ki Sürmene kültür ve eğitim şehridir. Sürmene’miz de bütün okullarımız mevcuttur ve Sürmene’nin geleceğinin parlak olduğuna inanıyorum.

 -          Sürmene’nin en büyük sorunu nedir?

 -          İşsizlik en büyük sorunumuzdur. Lojistik merkezimiz gerçekleşirse işsizlik oranını en aza düşürebileceğiz, en büyük amacımız budur. Ayrıca Güney Çevresi olduğunda iş yerlerimiz daha da artacak ve buda işsizlik oranını Sürmene de rahatlatacak. Hem esnaf kazanacak, hem de işsiz vatandaşımız kalmayacak. Çabalarımız bunları sağlamak.

 -          Ülkemizdeki gezi parkı olayları hakkında neler düşünüyorsunuz?

 -          Bana göre gezi parkı olayları tamamen bir düzmece ve macera, burada bütün olay başarıyı kıskanmaktır. Biz hepimiz bu memleketin çocuğuyuz. Ama bazı cahil kişilerin kışkırtılması sonucu, kargaşa meydana geliyor. Başbakanımıza diktatör denildi, ama Başbakanımızın bunlara en güzel cevabı ‘referandum’ demesi oldu. Benim nazarımda böyle bir Başbakan diktatör olamaz. Demokrasiyi en iyi şekilde sağladığını düşünüyorum. Hepimizde çok iyi biliyoruz ki 4-5 aydır şehit olayları duymuyoruz. Çocuklarımız yetim, kadınlarımız dul, analar-babalar evlat acısı çekmiyorlar. İnsanlarımız bu güzel şeyi görmezden gelip bununla beraber gezi parkını olay haline getirip kıskançlıktan kargaşa yaratıyorlar. Burada bizim için önemli olan ve bize düşen bu oyuna gelmeyip, birlik beraberliğimizi bozmamaktır.

 -          Geçtiğimiz Belediye Başkanı Seçimlerinde söz verdiğiniz projelerinizi gerçekleştirdiniz mi?

 -          Söz vermiş olduğum projelerin yüzde 95’ini gerçekleştirdim ve kalan yüzde 5’ini de şu kısa dönemde gerçekleştireceğim. Şunu da söylemek isterim ki Başbakanımız Tayyip Erdoğan ve Erdoğan Bayraktar bizler için büyük bir şanstır. Başbakanımız Türkiye için Erdoğan Bayraktar ise Trabzon için büyük bir şanstır. Bunu kabul etmemiz gerekir ki Erdoğan Bayraktar olmasaydı Trabzon’umuz bu kadar kalkınamazdı.

 -          Sizden önceki dönemde birçok olaylar oldu. Sizin dönemizde ise asayişi sağladınız. Bunu nasıl başardınız?

 -          İnsanları severseniz, insanlarda sizi sever. Benim her zaman çocuklarıma ve çevreme tavsiyem şudur. ‘İyiliği de arayacaksınız, kötülüğü de’ ilçemizde asayişi sağlamak için birçok yere kameralar yerleştirdik. Bunu niyetleri kötü olan vatandaşta biliyor. Gerçi tam anlamıyla önüne geçmiş sayılmayız ama eskiye nazaran asayiş daha iyidir. Amacımız ilçemizde huzuru sağlamak. Bundan dolayıdır ki ilçemiz polisi ve jandarmasına teşekkür ederim.

 -          Geçtiğimiz iki yıl içinde özellikle temmuz ve ağustos aylarında ilçenin içme suyundan halk sağlık problemi yaşadı. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Projeleriniz var mı?

 -          Sürmene de su kuyulardan alınır ve elektrikle çalışır. Bu yüzden suyumuz diğer ilçelere nazaran daha pahalıdır. Şebekemiz çok eskidir ve manahoz deresinin yatağına kurulmuştur. Yağmur sularının ve benzeri şeylerin kuyuya gitme riski vardır. Bunu bildiğimiz için düzeltmeye sarıldık ve yeni bir su arayışına geçtik. Araklının Paşalı yaylasının holyan deresinden bir su bulduk. Araklı Belediyesinin de onayıyla 21 trilyona ihale ettirdik. Ve çalışmalara başlanılmıştır. Nasipse 2014 yılı içinde bitecektir. Bununla beraber Sürmene’mizin 50 yıl daha suya ihtiyacı olmayacaktır.

 -          Belediye Başkanlığı seçimlerinde adaylığınızı tekrardan koymayı düşünüyor musunuz?

 -          Bu işler nasip işidir. Nasipsiz lokma yenmez derler. Sağlığım yerinde ve çalışmalarımda ortada Sürmene için projelerim var. Bunları gerçekleştirmek için partim tasvip ederse ve halk da uygun görürse adaylığımı koyma niyetindeyim.

 -          Of Belediye Başkanı çalışmaları ve Belediyesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

 -          Of Belediye Başkanı Murat Saral bize nazaran genç ve dinamik bir arkadaşımızdır. Ben, Murat Saral’ın çalışmalarını ve projelerini gayet iyi ve başarılı buluyorum. Kendisini de başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Benim nazarımda Murat Saral’da Oktay Saral’da başarılı ve çalışkan insanlardır. Ayrıca çalışmalarını da takip ediyorum.

        Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta, Sürmene’yi tanıtmak amacıyla yapılmış olan bu röportaj sonunda Kuzey Anadolu Gazetesine teşekkürlerini bildirdi.

Haber: Melek Kayış

Fotoğraf: Hatice Saral

IMG_0420 IMG_0430

 

Yazar Hakkında

Melek Kayış, Kuzey Anadolu Gazetesi muhabiri

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın