Hastane’nin USTA Farkı

Yazar: - 22 Ağustos 2013 Kategori: Röportaj
SAM_0435

Of Gazeteciler Cemiyeti ve Of Halk Eğitimi Merkezinin İş-Kur destekli iş istihdamlı yazılı basın muhabiri kursu kursiyerleri röportajlarına devam ediyor.

Muhabir kursu kursiyerlerinden; Melek Kayış Sürmene Devlet Hastanesi Başhekimi Hakan Usta ile röportaj yaptı.

-          Hakan Usta kimdir?

-          1966 yılında Sürmene de doğdum. 3 çocuğum var Mehmet Emin lise tahsili almakta, kızım elif üniversite psikoloji okuyor, büyük oğlum Yasin Erdem üniversitede makine mühendisliği okuyor. Bende İlkokulumu, ortaokulumu ve lise tahsilimi Sürmene de, üniversiteyi de Trabzon da okudum. İlk il dışına çıkışım mecburi hizmetle Isparta’ya oldu. Bir buçuk yıl Isparta da görev yaptıktan sonra Trabzon’a tayinim çıktı. Önce Yavuz Selim Kemik Hastalıkları Hastanesin de 6 ay görev yaptıktan sonra yeni adıyla Fatih Devlet Hastanesine tayinli geçtim. 22 yıl Acil servisinde görev yaptıktan sonra 93-94 yıllarında Diyalizde görev yapmaya başladım ve hemodiyaliz hekimi oldum. 2004 yılında bulunduğum hastanenin uygun görmesi ile birlikte 7-8 yıl Başhekim yardımcılığını üstlendim. Daha sonra da geçtiğimiz yılın kasım ayında Sürmene Devlet Hastanesine Başhekim olarak atandım ve burada hizmet vermekteyim.

-          Sürmene Devlet Hastanesi Başhekimi olarak geldikten sonra Hastaneye neler kazandırdınız?

-          Çok boyutlu kazanımlarımız oldu. En önemlisi Sürmeneli bir Başhekimin olması Sürmene ve hastanesi için en büyük kazanımdı, çünkü hiçbir şeyi görmeme gibi bir şansımız yok. Buradan gitsek bile arkamızda kötü bir durum bırakmamak durumundayız. Dolayısıyla Sürmeneli bir Başhekimin olması büyük bir avantajdır. Şunu söylemem gerekir ki bu hastanenin sahipleneni var ve yüzde 90 oranla personelin Hastanesine sahip çıkmasını sağladık. Bu konuda çok önemli bir konuydu. Hiç kimse için olmasa bile bunu Sürmene halkı ve hastanemiz için yapmalıyız. Bizden sonra gelecek olanlarında, başarılı olabilmeleri için bunu yapmaları gerekiyor. Biz hastanemizi sahipleniyoruz.

-          Bu yenilikler Sürmene halkını nasıl etkiledi?

-          Sürmene halkının ve hastane personelinin kendi arasında ne yazık ki dedikodular oldu. Bunlar; ‘hastane de personel yok, laboratuvar çalışmıyor, hastane yetersiz kalıyor’ ve benzeri dedikodular, bu dedikodularla uğraştık. Vatandaşın gözünü bu konuda tatmin etmeye ve yetersiz kalmamak için çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızla da başarıya ulaştık. Bir çok branş hekimini ; ‘üroloji, KBB, göğüs hastalıkları, ortopedi, psikiyatri, cildiye gibi doktorların burada kadroları olmamasına rağmen bura gelmelerini sağladık. Belli periyotlar da buraya gelip vatandaşlarımıza hizmet veriyorlar. Ayrıca cildiye bu bölgede şimdiye kadar ilk defa hizmet verdi ve bu bizim ayrı bir kazanımımız oldu. Şunu da bilmemiz gerekiyor ki personelimiz hastanesini sahipleniyor. Biliyoruz ki bu hastane ilçeye lazım, çünkü hastane giderse ilçenin de değeri gider. Sürmene halkı bu yeniliklerimizle olumlu yönde etkilendiklerini ve hizmet veren doktorlarımızdan rahat bir şekilde faydalandıklarını düşünüyorum.

 

-          Hastanenin ve halkın sağlık rahatlıkları için projeleriniz var mı? Varsa bunlar nelerdir?

-          Hastanemiz için yapılanma gerekiyor. Hastanemiz şuan da D-sınıfı bir hastane ve çok küçülmüş bir durumda, öyle bir hal almış ki ‘yakın ilçelerde var Sürmene de ne gerek var’ durumuna gelmişti. Ama çok şükür projelerimizle bu durumdan kurtulduk. Hastanemiz acil ve yoğun bakım olarak eksikleri olan bir hastaneydi ve onları tamamlamak için çalışmalar yaptık. Hastanenin acil bölümündeki eksikliği bitirdik ve denetlemeden geçti. Son rötuşlardan sonra devlet büyüklerimizi de çağırarak açılışımız yapacağız. Yoğun bakım için de bir hayırsever vatandaşımız sayesinde hastanemizin tüm yoğun bakımında yapılması gerekenleri yapıyoruz. Belli çalışmalarımızı başlattık. Acil ve yoğun bakımın olur durumunu alınca C-sınıfına geçme icraatını yapacağız. Bunlar gerçekleştiğinde bizim hastanemize zorla getirmeye çalıştığımız doktorların kadroları burada olacak ve haftanın beş günü hizmet verecekler. Böyle bir proje ve gidişatımız var.

-          Hastane de sizden önceki dönemde eksiklikler var mıydı? Bu eksiklikleri tamamladınız mı? Tamamlamak için neler yaptınız?

-          Hastanemizin çoğu odası özel oda statüsünde idi, olmayan 8-10 tane odası vardı. Onları da özel oda konforuna getiriyoruz ve bütün odalarımız tuvaletli, banyolu yapıyoruz. Bunun yanında odalarımıza klima ve televizyonda ekliyoruz. Bununla da yetinmeyip otelcilik hizmeti sunuyoruz. Bütün odalarımızdaki hastalara duş almaları için boy havlusu, terlik, şampuan ve sabun imkânı sunuyoruz. 3 yıldızlı bir otelde ne imkânlar bulunuyorsa burada hasta ve yakınları her imkânı bulabilecek, çalışmalarımız bu konuda devam ediyor. Bunun yanında doktorlarımızın çalışma yerlerini güzelleştirdik. Ayrıca eski SSK’nın olduğu yeri toplum sağlığı için faal hale getirdik. Oraya halk eğitim merkezinden hocalar ve bir psikologla beraber psikolojik hastalar için rehabilitasyon haline getirdik. Yaklaşık 20’ye yakın psikolojik şizofren hastalarımız bulunmakta, bu hastalarımız toplum içinde kabul edilemeyen ‘zincire vurulan, kimseyle konuşturulmayan, etrafına ve başkalarına zarar veren’ hastalarımızdır. Bu hastalarımızı alıp rehabilitasyon merkezimizde onlara resim yapmayı, halı örmeyi, elişi yapmayı öğretiyoruz. Bu sayede kendilerine toplumda yer ediniyorlar. Onlarında toplumda yaşama hakları ve ihtiyaçları var. Bu faaliyet Trabzon da bir tane vardı ve koca şehirde bizimle beraber iki tane oldu. Ayrıca bir hayırsever vatandaşımızın yardımıyla birlikte hastahanemizin önünde olan yemek hanesini ve mutfağını arkadaki alana alıyoruz. Çalışmalarımız devam etse de bir sürü ufak tefek eksikliklerimiz bulunmaktadır. Standartlara aykırı olan her türlü durumumuzu, standartlara uygun hale getirmeye çalışıyoruz.

-          Hastanenin en büyük eksikliği nedir?

-          En büyük eksikliğimiz hastanenin eski bina olmasıdır. Bir proje yaptık. Dedik ki ilçe girişine, manahoz deresinin hemen yan tarafına yeni bir hastane binası yapılsın. Sahil yoluna daha yakın olduğu için trafik kazaları etkili olacaktır. Devlet büyüklerine projemizi iletiyoruz geçerse inşallah bu projemiz gerçekleşecek. Ayrıca hastane bahçesinin içine girmiş olan arsayı istimlak edip, oraya uzun vadeli bir proje ile Acili genişletmeyi düşünüyoruz.

-          Hastaneniz de hangi doktorlar bulunmakta?

-          Hastanemizde kadrolu olarak anestezi uzmanı, dâhiliye uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı, kadın doğum uzmanı ve engel cerrahi uzmanı doktorları bulunmakta ve bu doktorlarımızın hastanemizde olması mecburidir. Ayrıca acil servisimizde pratisyen doktorlarımız ve diyalizde de iki tane diyaliz hekimlerimiz bulunmaktadır.

-          Hangi farklı bölümlerde doktorlar getirmeyi düşünüyorsunuz?

-          C- sınıfına geçersek göz, KBB, ortopedi doktorlarını da aramızda göreceğiz. Talep olduğu sürece de farklı bölümlerde doktorları da isteyebiliriz.

-          Sürmene halkı için hastane ve sağlık konusunda söylemek istediğiniz bir mesajınız var mı?

-          Özellikle buranın değerini bilmeleri gerekiyor. Sürmene hepimizin… Sürmene içerisin de hastanenin bir değer olduğunu bilmemiz gerekiyor. İnsanların: “benim durumum var, ben paramla her yere gidip muayene olurum.” Diyerek buradaki durumu etkilememeleri gerekiyor. Bu hastane elinde sonunda öyle diyenlere de bir şekilde lazım olacaktır. Dolaysıyla bu hastanenin var olmasını sağlamak gerekiyor. Burada oturan, burada bulunan bir insanın acil kalp krizi geçirdiğinde ya da trafik kazası geçirdiğinde ilk geleceği yer burasıdır. Burada yeterli donanım, yeterli ekipman olmazsa buraya fuzuli gelmiş olur.  Ama burada yeterli ekipman ve donanım olursa bu vatandaşa hayat olarak geri dönecektir. Hastanemizin elde tutulur hal alması için vatandaşımızın öncülüğü buraya vermesi gerekiyor. Ancak bizim yeterli olamadığımız yerde başka hastanelerimize gitmeleri gerekir. Bu şekilde hastanemize de katkıda bulunmuş olacaklardır. Şunu da söylemek isterim ki bizim yaklaşık 50’ ye yakın odamız bulunmakta ve bunların 35-40 tanesini hayırsever vatandaşlarımız yaptırmıştır. Bizde bu vatandaşlarımızın isimleri yaptırmış oldukları odalara verdik. Desteklerinden dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Sürmene Devlet Hastanesi Başhekimi Hakan Usta: “ Hastanenin her türlü olanakları için destek olan devlet büyüklerinden İl Belediye Başkanına da, İlçe Belediye Başkanına da ve vekillerimize de teşekkür ediyorum. Hepsinden istifade ediyoruz ve hiç biri, bir dediğimizi iki yapmıyorlar. Ayrıca Kuzey Anadolu Gazetesine de bu röportajı için teşekkür ederim.” Dedi.

Haber: Melek Kayış

SAM_0437SAM_0431 SAM_0436

Yazar Hakkında

Melek Kayış, Kuzey Anadolu Gazetesi muhabiri

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın