KIZILAY’A KAN BAĞIŞINDA OF BİRİNCİ SIRADA

Yazar: - 23 Ağustos 2013 Kategori: Haber, Röportaj
IMG_2398

Yazılı basın muhabirliği öğrencilerinden Binnaz KOÇBIYIK ve Merve YENİ Of Kızılay Şube başkanı Muhammet YILMAZ ’ı ziyaret ederek; Kızılay’ın çalışmalarını ve kan bağışı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için sordu.

Kendinizi bize tanıtır mısınız?

-Kızılay’a 1968 yılında üye olarak girdim. 1976 yılına kadar Kızılay Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundum.1968 yılından 1976 yılına kadar Kızılay’ın Yönetim Kurulu üyeliğini yaptım. 1976’dan bu güne Kızılay Şube Başkanlığı’nı fiili olarak yapmaktayım.

Esas mesleğim Of Belediyesinde 32 yıl Muhasebe ve Yazı İşleri Müdürlü görevidir.1994’ de emekli oldum.2004’den bu yana Meclis üyesiyim.

Belediye Başkan Vekili görevlerinde bulundum.Of Yardımlaşma Vakfının kurucu üyesiyim.Özçay Çay Kooperatifi Çay Fabrikasının da kurucu üyesiyim. Uzun yıllar yönetimde bulundum. İlçe Takdir Komisyonu ve İlçe Seçim Komisyonu üyesiyim.

Şu anda Kızılay Of Şube Başkanı ve Belediye’de meclis üyeliği görevini yürütmekteyim.

Şubat 2013’de yapılan Genel Kongre’de tüzük gereği son kez göreve seçildim. 3 yıl daha görevde bulunacağım.

Kızılay Kurumu ne iş yapar?

-Kızılay ırk,din,cinsiyet, inanç farkı gözetmeksizin yardıma muhtaç herkese elini uzatan, yardımda bulunan uluslararası bir kuruluştur.

Of’ta Kızılay ile ilgili yapılan çalışmalar nelerdir?

-Şube olarak kiradan gelir getiren herhangi bir gayrimenkulü yoktur. Belediye Sarayı’nda zemin katta Belediye’ye ait Of Noterliği bitişiğindeki büroda hizmet vermekteyiz. Yönetim 7 kişiden oluşmakta; 1 asıl ve 1 yedek olmak üzere 2 denetçisi mevcuttur.

Kızılay şubeleri genel merkez teftiş kurulunca her yıl ya da 2 yılda bir denetlenir. Ayrıca dernekler bürosunca denetimi yapılan bir kurumdur.

Kızılay’ın esas geliri, halkın bağış ve üye aidatlarıdır. Şuan kurumumuzun 100 üyesi bulunmaktadır.

Yardım konusu dışında kan konusunu üstlenmiş ve bu faaliyeti her ilde kan merkezleri aracılığıyla halktan topluyor.

Trabzon’un ilçeleri arasında Of ilçesi kan bağışında birinci sırada yer almaktadır. Kan bağışı konusunda tüzük gereği kişilere madalya verilmektedir. Kan bağışı hususunda birinci olduğumuz için merkezde gerçekleşen bütün törenlere davet ediliyoruz.

Hoparlörle anonslar yapılarak, fabrikalara gidilerek, Kaymakamlık, Belediye, Müftülük ’ün yardımlarıyla ve son olarak Cuma günleri camide hutbe ile kan bağışına destek çağrıları yapılıyor. Hem özel hem de devlete ait fabrikalara kan almaya gidiyoruz. Günde 100 ünite kan aldığımız zamanlar oluyor. Düzenli olarak kan bağışı yapan  vatandaşlarımız var.

Kan bağışı yapan bireylerin kanlarında herhangi bir bulaşıcı hastalık çıkması durumunda kendileri bilgilendirilip takip ediliyor.

Of’taki yardımseverlerden alınan bağışlarla ilçemizdeki yardıma muhtaç kişilere gıda ve giyim yardımı yapılmaktadır. Her yıl Kızılay Genel Merkezi’nce düzenlenen kurban bağışlarında ilçemize 800’er gramlık kuşbaşı ve kıymalar konserve şeklinde ihtiyacı olan 150 kişiye dağıtılmaktadır. Ayrıca zaman zaman Genel Merkez’den gelen gıda yardımı gelmemişse şube imkânları ve yardımseverlerden koliler alınarak 100 kişilik gıda yardımı yapılıyor.

Ayrıca geçmiş yıllarda Genel Merkez aracılığıyla fakir ve yardıma muhtaç üniversite öğrencilerine burs verilmektedir. Şubemize müracaat eden 10 kişiye bir defaya mahsus olmak üzere 100 TL harçlık verilmektedir. Bu sene ilaveten Genel Merkez’den 42 öğrenciye bir defaya mahsus 250 TL’lik yardım yapılmıştır.

Ramazan Ayında ilçedeki iş adamları ziyaret edilerek yaklaşık 5000 TL nakit ve gıda yardımı toplandı.

Kızılay’a kan veren kişilerin vermiş oldukları kanın ihtiyaç sahibi hastaya ulaştığına dair bilgilendirme yapılıyor mu?

Evet yapılıyor. Bu konuda zaman sınırlaması yok; kan bu gün verilmişse ve 15 gün sonra ihtiyaç sahibi hastaya verilmişse bilgilendirilmesi o gün içinde kısa msj yoluyla yapılıyor.

Sürekli kan verenlere teşvik edici olsun diye madalya veriliyor. Bu konuda bize biraz bilgi verir misiniz?

Kızılay’a 1 yıl içinde;

10 defa kan verenlere bronz

25 defa kan verenlere gümüş

35 defa kan verenlere altın madalya veriliyor.

2012 yılı itibariyle ilçemizde; 7 tane bronz, 2 tane gümüş ve 1 tane altın madalya verildi.

Kızılay’a üye olmak için şartlar var mıdır? Varsa bu şartlar nelerdir.

Tam olarak şart değil de bir takım şeyler var. Bunlar;

Üye taahhüt namesi doldurulur ve yönetim kurulunca üye olmak isteyen kişinin taahhüt namesi onaylanıp üyeliği yapılıyor. Üyeliği kabul edildiğine dair kişi bilgilendiriliyor; ve taahhütname de geçen, kişinin kendisinin de onayladığı “Kızılay’ın gönüllü faaliyetleri’ nde” görevlendiriliyor.

Kişi üye olurken taahhütnamenin dışında kimlip fotokopisi ve 2 adet vesikalık resim ile başvuruyor.Üye olduktan sonra yılda 1 defaya mahsus olmak üzere giriş aidatı ve yıllık aidat veriliyor.

Bu aidatlar 2 yıl üst üste ödenmezse kişinin üyeliğine son veriliyor.

Röportaj-Foto: Binnaz KOÇBIYIK-Merve YENİ

IMG_2395

IMG_2400

IMG_2401

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın