KTÜ’nün Yeni Gözdesi Yeni Şarkılarıyla Geliyor

Yazar: - 23 Ağustos 2013 Kategori: Haber, Röportaj
Adsız

KTÜ’nün ve Trabzon’un yeni sesi genç sanatçı Murat Yürük besteleri ve sesiyle kalbinize taht kurmaya geliyor. Murat Yürük hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi sizler için sorduk, öğrendik…

1-Murat Yürük kimdir? Kendinizden biraz bahseder misiniz?

- 19.11.1987 Kayseri’de doğdum.  Ailemle, 3 yaşına kadar Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinin Kayaaltı köyünde yaşadık.17 yaşına kadar Nevşehir’de yaşadık; lise öğrenimini burada tamamladım. Ortaöğretim sınavlarını kazanamayınca lise 3′de sıkı bir şekilde çalıştım. Üniversite tercihlerimin hepsi Tıp Fakültesi’ydi; 7. tercihim olan KTÜ Tıp Fakültesini ilk yıl kazandım ve Trabzon’a geldim. 5. sınıf öğrencisiyim. 8 yıldır Trabzon’da bulunuyorum.

2-Nasıl bir çocuktunuz?

- Tehlikeli bir çocuktum. Hem anne hem baba tarafından ilk erkek torun olduğum için 1500 kişinin de tek ilgi odağıydım. Bu yüzden fazla şımartıldım.

Kindar ve hırslı bir çocuk olduğum için; kardeşimin varlığını hemen kabullenemedim zamanında ona çok kötü davrandım. Bunun yanı sıra haylaz bir çocuk olduğum için tarlaları basar, zarar verirdim. Sonunda ne ceza verilirse verilsin köydeki çocukları döverdim ve bunu planlı bir şekilde yapardım.

Kin duyulacak insanları Trabzon’da tanıdım. Yine burada kaybetmeye başladım.

3-Kendinize hiç zarar verdiniz mi?

Kendime hiç zarar vermedim kendimi hep çok sevdim.

4-Müziğe nasıl başladınız?

- Nevşehir’de 4. sınıfta başladı. 10 yaşındayken şiir yazıyordum ve bu şiirlerin müzikle beraber birleşmesi gerektiğini düşünüyordum. Aynı zamanda ramazan ayında ve kandil gecelerinde camilerdeki ilahi korolarında yer aldım.

O zamanlar Futbola ilgim vardı. Müzik veya doktorluğu düşünmüyordum. Altyapıdan yıldız takımına geçerken seçmelerde astım hastası olduğum ortaya çıktı ve elendim. 11 yaşında Tıp Fakültesi’nde tedavi olurken annem ve doktorun tartışmasından sonra “Anne merak etme büyüyünce ben de doktor olacağım” dedim. O zamanlar ağzımdan çıkan bir cümle benim hedefimi belirlememe neden oldu. Doktorluktan başka bir şey düşünmedim.

Gökhan Özen hayranıydım. “Her şeyde Biraz Sen Varsın” adlı şarkısını dinledikten sonra bende “Bu Arkadaki Ses Nasıl Çıkıyor?” diye hocama sorduğumda oda bana gitar dedi. 2005 yılında 1 ay gitar kursuna gittim ama istediğim sesi çıkartamayınca kursu bıraktım.2007 yılında ise “Ben bu işi gerçekten yapmalıyım!” diyerek karar aldım ve kendi kendime çalmayı öğrendim.

IMG_0360

5-Ses eğitiminizin olmadığını biliyoruz. Bu konuda eğitim almayı düşünüyor musunuz?

-Evet, ses eğitimim yok. İlk fırsatta ses eğitimi almayı düşünüyorum.

6-Müzik dışında uğraştığınız ve sevdiğiniz şeyler var mı?

-Yürüyüş yapmayı, futbolu, kitap okumayı(Polisiye romanları);Film izlemeyi, bilgi yarışmalarını seyretmeyi severim. Favori yazarım ‘Grange’.

Küçükken boğulma tehlikesi geçirdiğim için su fobim var. Yüzmeyi ve su sporlarını sevmem. Resim yeteneğim yok. Küçükken yarış arabalarının elle çizildiğini öğrenmiştim. Arabaları önden, arkadan ve yandan çizerdim. Hiç tam görünüşlerini çizmedim.

7-Ailenizden biraz bahseder misiniz?

-Babam 52 yaşında turizm sektörü işçi emeklisi. Annem 50 yaşında ev hanımı. İkiside Pınarbaşı ilçesinden. Severek evlenmişler.3 kardeşiz en büyük benim. Biri 22 diğeri 16 yaşında 2 kız kardeşim var. Büyük kız kardeşim Tuğba’yı yeni evlendirdik. Küçük kardeşim Ebru lise 4′e gidiyor. Geniş bir akraba kitlemiz vardır.

Babam kuralcı, disiplinli bir insandır. Annem 9 kardeşin en büyüğü olduğu için akrabalık ilişkilerine çok önem verir. Evi, çocukları hayatıdır. Büyük kardeşimin sözeli iyidir. Okumayı çok sevemedi. Küçük kardeşim ise ikimizin ortası hırslı, azimli, planlı ve çalışkan bir öğrencidir. Ve bizlerden daha iyi bir yerlere geleceğini düşünüyorum.

8- Örnek aldığınız ve idol olarak gördüğünüz birileri var mı?

-Babamın işinden dolayı 3 yaşıma kadar babamı çok az gördüm ve onun hayali ile yaşadım. İlk çocuğu olmama rağmen hatasız bir şekilde beni yetiştirdiği için kendisi benim kahramanım ve örnek aldığım insandır. Karakterimin oluşmasında çok büyük etkisi vardır. Böyle planlı ve mantıklı hareket etmemi babama borçluyum.

Benden 1,5 yaş büyük olan amcamla arkadaş gibi büyüdük onun da etkisi var.

Olacaksan en iyisi ol. Olamayacaksan hiç uğraşma!

Ünlü olarak karakter, güç, liderlik ve yakışıklılık vasıflarında Cristiano Ronaldo idolümdür.

9- Favori şarkıcılarınız kimlerdir? Kendinize örnek aldığınız sanatçılar var mı?

-Gökhan Özen’in haricinde Murat Dalkılıç ve Murat Boz’u örnek alıyorum. Bayan sanatçılardan Sertap Erener’i beğeniyorum.

Bestekâr olarak: Fettah Can, Soner Sarıkabadayı’yı örnek alıyorum.

10-Tıp alanında hangi branşta çalışmayı düşünüyorsunuz?

-Şimdilik Acil doktorluğunu düşünüyorum.

11-Grubunuzun bir ismi var mı? Varsa bu isim nereden doğdu?

-Grubumuzun adı; Dublör

Neden Dublör?

-Pop şarkıları olduğu gibi çalmaya çalıştığımız için. Sebebi grupların rağbet görmesi, bilinen bir pop grubunun etrafta olmaması…

Grup ismini solo gitaristimiz M. Raşit Kılıç koydu. Raşit benden küçük olmasına rağmen müzik konusunda fikirlerine değer verdiğim bir insandır.

Grubumuz 2012 yılında Ekim ayında doğdu. Grubun doğmasına “Bir Kere Bile”  adlı parçanın etkisi büyüktür.

IMG_0365

12-Dublör grubu nasıl tanıştı?

-Asrın Ferit Güleç ile aynı apartmanda oturuyorduk. Asrın bir alt katta arkadaşlarıyla kalıyordu. Ev arkadaşı aradığım zaman beraber oturmaya başladık.

Söz yazarı olamasam Raşit’le tanışamazdım!

Raşit ile Rakkas Cafe’de tanıştık. Canlı müziği dinlediğinde sesimi beğenmemiş.”Müzik kimlere kaldı” şeklinde düşünmüş. Daha sonradan söz yazarı olduğumu öğrenince tanışmış olduk. Raşit, müzisyen kimliğime en çok katkısı olan kişidir. Grubun en müzisyenidir.

Okulu uzatmasaydım Ferhat’la tanışamayacaktım!

Ferhat’la tesadüfen tanıştık. Oğuz Murat’la sınıf arkadaşıydı. Oturduğumuz daireye 3. ev arkadaşı aradığımızda haberleşmeye başladık. Sonra beraber oturmaya başladık.

13- Şarkı sözü yazıyorsunuz? Yazarken ilham aldığınız şeyler var mı, varsa nelerdir?

-Şahsa özel şarkı yazmadım, yazmamda. Bunun sebebi: görüştüğüm kişilerle daha sonradan aramızda olacak bir anlaşmazlıktan sonra gittiği bir mekânda şarkıyı duyup üzülmesin diye.

Bazı insanlar gitarı kız tavlamak için kullanır ve sırtında gezdirir. Ben hava atmak için gitarın kullanılmasını hoş bir davranış olarak görmüyorum. Gitarı odamda loş bir ışıkta kendime çalmaktan hoşlanırım. Genellikle parçalarımı böyle bir ortamda yazarım ve bestelerim.

Kaza ile ilhamın ne zaman geleceği belli olmaz!

Şarkı sözleri her yerde aklınıza gelebilir. Zaafımsın parçasının nakarat sözleri bir marketin manav reyonunda, domates elimdeyken aklıma geldi. Telefonumu çıkarıp sözleri kaydettim. Eve gidince parçanın geri kalan sözlerini yazdım.

14- Kliplerinizde oynayan oyuncularla daha önceden tanışıyor muydunuz? Yoksa klip için mi bir araya geldiniz?

30 kişilik ekibimizin 10 kişisi standarttır. Klipte oynayan kız oyuncuları dışardan buluyoruz. Erkek oyuncuları kız arkadaşlar rahatsız olmasın diye ekibimizden arkadaşları oynatıyoruz. Böylece daha güvenilir ve rahat çekim yapabiliyoruz.

Klipteki; parçaları ve senaryoları ben yazıyorum. Yönetmenliğini ve kameramanlığını Asrın Ferit Güleç, Konsept Danışmanlığını Ferhat Kurulay yapıyor.

Serkan Yaldız, lider vasfıyla bizlere yol gösteren bir iş adamı. Kendisi bizim kliplerimizde, sahne aldığımız mekânlarda gerek araç gereç, gerek ulaşım hususunda olsun her bakımdan bize yardımcı olan kişidir.

15- Yeni bir parça üzerinde çalıştığınızı ve eylül ayında yayınlamayı düşündüğünüzü duyduk bu konuda bize biraz bilgi verebilir misiniz?

“Varsa kaderde “isimli parçamızı Eylül ayında kliplendirip yayınlamayı düşünüyoruz. Orta kararlı bir çalışma; biraz hareketli biraz hüzünlü. Varsa Kaderde’nin klibinde başrolde ben oynayacağım.

İkinci bir çalışmamız hareketli bir parça olan” Tatlı Kız”.

Kış içinde “Giderken” isimli parçamızı düşünüyoruz. Bu parçanın klibine diğerlerinden fazla güveniyorum. Çünkü klibin başrolünde mesleğinde usta bir tiyatro oyuncusu oynayacak ve “Giderken” adlı parçamız içerisinde şiir kısmı bulunan slow bir parçadır.

 16-Genellikle aşk temalı klipler çekiyorsunuz bundan sonra ki kliplerde bu ezber bozulacak mı?

Şarkı sözlerine bağlı gidileceği için tarz bozulabilir. Genelde ters köşe klipleri seviyoruz. Bundan sonra ki kliplerimizde sonuç odaklı klipler çekip akılda kalmayı planlıyoruz.

IMG_0367

17-Kliplerde Trabzon’un tanıtımına özen göstermenizdeki amaç nedir?

Biz buraya gitmiştik…

Kliplerin; mekânları, hikâyeyi, şarkıyı ve sponsorları destekleyici yönde olmasına özen gösteriyoruz; genelde buna dikkat ediyoruz.

Akrep Burcuyum‘un klibini eğlence amaçlı çekmiştik. Biz buradan gittikten sonra bizden Trabzon’a bir hediye kalsın istedik. Klibin çekimlerini 43 günde tamamladık. Sonraki kliplerimizi daha profesyonel olarak çekmeye başladık.

18- Murat Yürük iyi bir bestekâr mı yoksa iyi bir şarkıcı mı?

-Kesinlikle iyi bir bestekâr… Hiçbir zaman sesimi çok güzel bulmadım. Kendi şarkılarımı başka birileri okursa daha iyi okunacağını düşünüyorum.

19-Seçmek zorunda kalsaydınız; Tıp’ımı müziğimi seçerdiniz?

-Tıp’ı seçerdim. Müzik tutku tıp mantıktır. Mantıklı olmak zorundayım. Aileme bir söz verdim ve bu sözümü tutmalıyım.

20-Uğurlu bulduğunuz nesneler nelerdir? Günlük yaşamda yanınızdan ayırmadığınız eşyalarınız var mıdır?

-Benim en uğurlu gördüğüm anne-baba duasıdır. 2-3 sene önce kullandığım penam, 7 sayısını ve gitarımı uğurlu buluyorum. Bu gitarımdan önce kullandığım ve 100 küsür şarkı yazdığım gitarımı sattım. Çünkü onun uğurlu olduğuna inanmıyordum. Ama şu anki gitarımı parçalansa bile satmam benim için çok değerli.

Siyah renk benim için vazgeçilmez. Nedeni; siyah asilliği, beyaz temizliği ve saflığı ifade ediyor. Benim gibi saçı sakalı birbirine karışmış birini siyah daha iyi ifade ediyor.

Telefonumu 24 saat yanımdan ayırmam. Cüzdan ve anahtarlık taşımaktan hoşlanmam. Bir tek evimin anahtarını cebimde taşırım.

21-Hangi takımı tutuyorsunuz?

6 yaşında kızamık hastalığı geçirdiğim sırada babamla iddiaya girdik. Galatasaray’ la Beşiktaş’ın maçı vardı ve maç Ali Sami Yen deydi. Ben o zaman Galatasaray’ı tutuyordum. Babamla birbirimize söz vermiştik; Galatasaray yenerse babam Galatasaray’ı tutacaktı, Beşiktaş yenerse ben Beşiktaş’ı tutacaktım. Ve maç Galatasaray’ın 3-0 mağlubiyeti ile sonlandı. O gün bugündür Beşiktaş’ tutuyorum. Ama hala içimde Galatasaray’a karşı bir sempati duyuyorum.

Röportaj-Foto: Merve YENİ-Binnaz KOÇBIYIK

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

3 Yorum - "KTÜ’nün Yeni Gözdesi Yeni Şarkılarıyla Geliyor"

 1. yasmin 15 Kasım 2016, 02:02 · Cevapla

  Merhaba cok guzel şarkı

 2. gözde öztanrıkulu 26 Mart 2015, 23:27 · Cevapla

  Aslinda ben murat yürük ün sesini de begeniyormm tatli bi sesi var bence bütün şarkılarını
  indirdim hepsini cok severek dinliyorm kliplerini de cok begeniyormm
  Ayrica sözleri de cok etkili ya bayiliyormm dinlemekten asla bikmayacagim
  sarkilar icerisinde yer aliyoo :)

 3. Mustafa ÖZDEMİR 21 Ekim 2014, 11:13 · Cevapla

  Sözler için, harika kelimesi yetersiz kalır; çünkü Türkçe çok zengin bir dil olmamasına rağmen; çok zengin ifadeler var. Sayın Murat YÜRÜK’ü bugün (21.10.2014) beste nasıl yapılır diye araştırırken “Eski Sevgili” videosuna rastladım ve dinledim, şarkının sözlerine hayran oldum.
  Ben Mustafa ÖZDEMİR; Elektrik Mühendisi ve Yazarım, gitar çalıyorum, söz eserlerim var, bu eserlerimi kendime ve dostlarıma özel bestelemeye çalışıyorum.
  Sayın Murat YÜRÜK’e sanat yaşamında başarılar…

Yorum Bırakın