Baraj Köylüleri Sevindirdi… Kıbrıs Suya Doyacak

Yazar: - 03 Eylül 2013 Kategori: Haber
001

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) içme suyu ile yaşanan sorunu çözmek için Mersin Alaköprü Barajının çalışmaları hızla ilerliyor.

Bu sorunun çözülmesini isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı evleri baraj suları altında kalacak olan Akine, Ormancık, Sarıağaç ve Çaltıbükü köylerine konut yapımı çalışmaları başladı. Yeni yerleşim alanında yapılacak olan bu evler alt yapı ve sosyal donatılarıyla çevre köylere örnek olacak ve köylülere çilek yetiştiriciliği için 4,5 dönüm büyüklüğünde arazide verilecek.

Bu çalışmalar hakkında bilgi veren Erdoğan Bayraktar: “Mersin Anamur’da yaptığımız Alaköprü Barajı ile KKTC’nin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak. Su altında kalan köylerimiz için yeni yerleşim alanlarında ev yapımlarımız başladı” dedi.

Konutların yapımında köy halkının taleplerini dikkate alan Başkan Bayraktar: “ 60 hektarlık alana yerleşecek köyler için 360 konut, 3 köy konağı, 300 kişilik 3 cami, 16 derslik okul, arıtma tesisi, alt yapı ve sosyal donat alanı oluşturulacak. Tüm halk sahiplerine 75 metre kare oturum alanı bodrum katları bağımsız girişli depo olan müstakil dubleks konut projesi hazırlandı. Vatandaşlarımız 5 yıl geri ödemesiz konutlara daha sonra yüzde bir katma değer vergisi eklenerek 20 yılda faizsiz şekilde ödeyerek sahip olacaklar. Sosyal tesislerin ise alt yapıları karşılıksız yapılacak” diyerek konuştu.

Erdoğan Bayraktar Köylülerin sadece konut ihtiyaçlarını karşılamadıklarını belirterek: “Buradaki köylülerin geçim standartlarının iyileştirilmesi için gelir getirici kaynakları araştırıyoruz. Tarımsal iskân projesi hazırlandı. Hak sahibi köylülerimize 4,5 dönüm arazisi vereceğiz. Konutları önümüzdeki yıl içerisinde tamamlayarak hak sahiplerine teslim etmeyi düşünüyoruz” dedi.

Haber:  Melek Kayış

Yazar Hakkında

Melek Kayış, Kuzey Anadolu Gazetesi muhabiri

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın