Trabzon’un İlçelerine Büyük Yatırım

Yazar: - 18 Eylül 2013 Kategori: Haber
db95304911d0e7c11edd

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımına başlanan 24 tesisin temeli 15 Eylül Pazar günü büyük bir törenle atıldı. 225 milyon liraya mal olacak olan taşkın koruma, içme suyu, arıtma kanalizasyon ve sahil düzenleme tesislerinin temelini Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte attılar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’daki alt yapı yatırımlarını hızla sürdürmekte, Bakanlığın ilgili kuruluşu olan İller Bankası tarafından yürütülen yatırımlar çerçevesinde, Trabzon’un alt yapı sorunlarına köklü sorunlar üretiliyor. Bu kapsamda yapılacak olan 24 ayrı tesisin temeli 15 Eylül’de Araklı Meydan’ında atıldı.

Temeli atılacak olan tesislerin 12’si taşkın koruma amacıyla yapılırken, 12’si ise içme suyu, arıtma, kanalizasyon ve sahil düzenlemesi kapsamında kurulacak… Taşkın koruma çerçevesinde yapılacak olan tesisler tamamlandığında Trabzon il merkezi, 130 dekar tarım alanı, 7 ilçe ve 51 yerleşim yeri taşkından korunacak ve 12 adet temeli atılacak tesisin tamamı taşkın koruma tesisidir.

Trabzon’a kazandırılacak olan tesisler;

Araklı- Sürmene içme suyu ve arıtma inşaatı, Şalpazarı İçme suyu İnşaatı (2. Kısım),  Eskipazar içme suyu, Akçaköy- Derecik- Yıldızlı kanalizasyon inşaatı, Köprübaşı içme suyu ve kanalizasyon inşaatı, Hayrat ve Köyleri içme suyu inşaatı, Aykut içme suyu inşaatı, Taşkıran kanalizasyon inşaatı, Yeşilay kanalizasyon inşaatı, Çayırbağı kanalizasyon inşaatı, Bölümlü kanalizasyon inşaatı, Arsin Sahil Düzenleme inşaatı, Yomra İlçe ve Merkezi Yomra Deresi,  Vakfıkebir Tonya Fol Deresi Islahı,  Merkez Şehirci Dereleri Islahı (2. Kısım), Merkez Çağlayan Beldesi Aşağı mahalle Deresi, Değirmendere Vadisi Islahı (2. Kısım), Hayrat İlçesi Balaban Beldesi Balaban ve Baltacı Dereleri Islahı,  Araklı Karadere Vadisi Islahı, Of Solaklı Vadisi Taşkın Koruma, Rehabilitasyon ve Çevre Düzenlemesi, Akçaabat Yıldızlı Sera Deresi Islahı, Araklı Küçükdere Deresi Islahı, Trabzon Tonya Yakçuku Köyü Islahı, 22. Bölge Doğal Afet ve Taşkın Hasarları Onarımı (Trabzon İli 1. Kısım)

Haber: Melek Kayış

d9ec9c0b995fe1e02de7

Yazar Hakkında

Melek Kayış, Kuzey Anadolu Gazetesi muhabiri

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın