Başbakan Erdoğan Makissos’da Gönül Dağı’nı söyledi

Yazar: - 28 Eylül 2013 Kategori: Haber
MAKISSOSFGEW324234 (1)

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kırşehir’de faaliyete geçen Makissos Termal&Spa Hotel’in açılışının ardından beraberindeki usta sanatçılarla “Gönül Dağı” şarkısını seslendirdi.

Neşet Ertaş’ın birinci ölüm yıldönümünde ustalar Makissos Termal&Spa Hotel’de buluştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  Orhan Gencebay, İbrahim Tatlıses, Bedia Akartürk, Ahmet Özhan gibi ünlü isimlerle Neşet Ertaş’ın ölümsüz eseri “Gönül Dağı”nı birlikte söyledi.

Makissos Termal&Spa Hotel açılışını yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen yıl 25 Eylül’de vefat eden Neşet Ertaş’ın anılacağı Altın Bağlama Ödül Töreni’ne katıldı.

Kırşehir Belediyesi’nin düzenlediği törende konuşan Erdoğan, Neşet Ertaş’ın sadece aşık olmadığını söyleyerek büyük ustayla ilgili bir anısını şöyle anlattı:

“Bir Dolmabahçe sohbetinde söylemişti. İnsanda aşk yoksa sazı eline almasın. Söze ve saza aşkla can veren biriydi Neşet Ertaş. Gönül mimarıydı, muhattabı insandı. Gönül diliyle sesleniyordu. Gurbetin ne anlama geldiğini, hele hele yoksulluğu çok ağır öğrendi. O hep boyun eğdi, sesini çıkarmadı. Sabrı ve sadakati gösterdi.”

Ertaş’ın çocukluğundan itibaren çok büyük acılar, ayrılıklar yaşadığını belirten Erdoğan, “Kendisi de bunu dizelerinde ifade etti. Garipti, garip yaşadı. Bir yıl önce Hakk’a yürüdü. Hiç kuşkusuz bizi sessiz bıraktı” dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Bizi o da arkasında garip bıraktı. Tesellimiz şu ki, inşallah çocuk yaşta kaybettiği annesi Döne ve babası Muharrem’e kavuştu. Topraktan geldiğini biliyordu. Sevenlerine, dinleyenlerine, ‘Ayağınızın turabıyım’ diyordu. Nihayetinde aslı olan toprağa döndü. Biz de ona döneceğiz. Neşet Ertaş, tıpkı Yunus gibi ete kemiğe bürünmüş, Neşet Bey’e bürünmüş. Şahsen 21. yüzyılda bir Yunus Emre tanımış olmanın bahtiyarlığını ve gururunu yaşıyorum. Bir ustanın, bir saz ustasının, söz ustasının, gerçek bir gönül dostunun doyumsuz muhabbetine mazhar olmanın bugün bile heyecanını yaşıyorum. Öyle isimler vardır ki, tarihin sahnesinden sessizce gelirler ve geçerler. Şu çok önemli, kadrini kıymetini göçtükten sonra bilirler. Geride öyle bir iz, öyle bir aşk bırakırlar ki insanlar olduğu sürece bu izi silemez. Her medeniyetin bir özü, bir temel yapı taşı vardır. Allah’a hamdolsun bizim medeniyetimizin özü her zaman aşk olmuş.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de, bu toprakların sessiz haykırışını bozlaklarıyla taşıyan ustayı anmaya geldiklerini söyleyerek, “Neşet usta da kendisinden öncekilerin söylediklerine yeni şeyler katarak yaşadı; bizim duygu dünyamızı bütünleştiren seslerden birisi oldu” diye konuştu.
İbrahim Tatlıses de Ertaş’ın “kalbin kılcal damarına tın tın vurduğunu ve sonra da arkasında çok büyük hayran kitlesi bıraktığını” vurguladı.

Orhan Gencebay ise, “Onu ilk tanıdığımda 16-17 yaşlarındaydım. O çalıp söylemişti, ben ağlamıştım, ben çalıp söylemiştim, o ağlamıştı. Aynı zamanda Kasımpaşa’da bir ağabeyimiz daha vardı, oraya giderdik. Aşıklarla söyleşirdik. Vefatından bir hafta önce telefonla görüştük. İzmir’de hastanedeydi. O hep sevgiyi, saygıyı aradı. Sevgi ve saygı olmazsa Neşet olmazdı. Bizim binlerce yıllık kültürümüzün taşıyıcısıydı. O benim yol arkadaşımdı” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan ve sanatçılar, hep birlikte büyük ustanın Gönül Dağı adlı türküsünü seslendirdi. Türkünün finalini ise Erdoğan yaptı.
Renkyol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Sungur da, yatırımın böyle görkemli bir şekilde açılışını yapmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdi.

“Memleketim Kırşehir’e böyle bir yatırım gerçekleştirdiğim için onur duyuyorum” diyen Sungur, şunları kaydetti:

“Ben bugüne kadar çok yatırım yaptım ama bu otel her zaman bambaşka bir yere sahip olacak. Çünkü baba diyarıma kazandırdığımız bu otel, çok büyük bir ustanın ve gerçek bir sanatçının ölüm yıl dönümünde hizmete girdi. Böyle önemli bir güne yeni yapılan otelimizin ev sahipliği yapması bizler için mutluluk verici.”

MAKISSOS123123123 MAKISSOS34234342342342

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın