“Bizim Derdimiz Fakirin, Fukaranın Yuvasını Yapmak”

Yazar: - 28 Eylül 2013 Kategori: Haber
SEL_3496 (2)

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, dertlerinin fakirin, fukaranın yuvasını yapmak olduğunu ifade ederek, “Öyle birileri belden aşağı vurmakla, çamur atmakla mesafe alabileceğini sanıyorsa yanılıyor. Biz muhalefete diyoruz, ‘Siz de proje üretin. Bizden daha çok çalışın da gelin iktidara, ülkeyi daha ileri götürün.’ Fakat nerede… Proje yok, sadece belden aşağı vurmak, sadece olmayan şeyleri söylemek. Bu milletin bunlara karnı tok. Bizim ülkemiz demokratikleşti. Bizim insanımız neyin ne olduğunu biliyor” dedi.

 

Bakan Bayraktar, Esenler Belediyesi tarafından öğrencilere, geri dönüşümden elde edilen defterlerin verildiği, kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp, belediye tarafından yaptırılan Hasip Dinçsoy İlkokulu’nun hizmete açılışına ve ilçede bulunan 859 konutluk kentsel dönüşüm çalışmalarına startın verildiği toplu törene katıldı. Törende konuşan Bakan Bayraktar, Müslümanlığın en önemli şartının “temizlik” olduğunu ifade ederek, Müslümanların dünyada en güçlü toplum olduğu zamanlarda Avrupa’ya temizliği öğrettiğini söyledi.

 

Avrupa’da çevre kirliliğine yönelik 1970′li yıllardan sonra önlem alındığını belirten Bakan Bayraktar, “Ama Avrupalılar zenginleşmiş, kişi başına düşen gelir artmış, kendi uyguladıkları şartları, kalkınmakta olan ülkeler uygulamak istediler. Biz Türkiye olarak Birleşmiş Milletler’in ilk kez yaptığı çevreyle ilgili toplantıdan itibaren, elimizden geldiği kadar çevre konusunda duyarlı olmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Bakan Bayraktar, Esenler halkının yaptığının şapka çıkarılacak kadar önemli bir iş olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: “Kağıtları evde ayrıştırın, toplayın, bunların gelirinden 2 milyon defter üretin. Pet şişe kapakları toplayıp bunlardan engelli vatandaşlarımıza araba verin. Hakikaten, bizim çevre konusunda insanımızın İslam’dan gelen o sorumluluk yapısıyla ne kadar duyarlı olduğunun, ne kadar samimi olduğunun en önemli göstergesidir.”

 

- “Biz Bu Zor İşe Talip Olduk”

 

Bakan Bayraktar, ilk büyük kentsel dönüşüm adımını Esenler’de attıklarını hatırlatarak, Esenler’in kentsel dönüşüm konusunda destan yazdığını ve bunun da halkın hoşgörüsü, ileri görüşlülüğü sayesinde olduğunu dile getirdi.

 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadan dolayı, kalkınma ve sanayileşmede Avrupa’nın gerisinden geldiği için durumunun farklı olduğunu işaret eden Bakan Bayraktar, şöyle devam etti:

 

“Yıllarca başta İstanbul olmak üzere şehirlerimiz çok çarpık yapılaştı. Gecekondular, kaçak yapılar oluştu. Yıllarca popülist politikalarla bunlar önlenmedi. Kanunlar, şartlar bu işi önlemeye yetmedi. Böyle bir zorlukla karşı karşıyayız. Biz bu zor işe talip olduk. Böylesine Türkiye çapında bir kentsel dönüşüm seferberliği hareketi bizim iktidarımıza nasip oldu. Biz halkımıza güvendik. Biz biliyoruz ki halkımız gerçekleri, zorlukları görüyor. Bu işi içselleştirdik. Şu anda Türkiye’de 170 bin bağımsız konutu yıktık. Hiç kimsenin burnu kanadı mı? Hiç kimsenin evini istemeden yıktık mı? Muhalefet ‘rant yapacaksınız. Orayı yandaşlarınıza peşkeş çekeceksiniz’ diyordu. Bizim kitabımızda böyle şeyler yazmaz. Biz halkımızın hizmetkârıyız.”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreciliğin yeşillendirmek, ağaçlandırmak olduğunu ifade ederek, Esenler ‘de kamulaştırma ile park yapıldığını ve bunun kolay olmadığını söyledi. Bunların halkın desteği olmadan olmayacağını belirten Bakan Bayraktar, “Şimdi önümüzde belediye seçimleri var. Birileri çıkıyor bir şeyler söylüyor. Biz nasıl hizmet yaparız, nasıl vatandaşımızı mutlu ederiz diyoruz. Bunun için Türkiye çok zor günlerden geçti. Yüzde 30 enflasyondan, yüzde 6′ya geldi” diye konuştu. Bakan Bayraktar, Türkiye’nin IMF’ye dahi borç para verebilecek duruma geldiğini, Türk parasının dünyada itibarlı hale getirildiğini, bugün 300 milyar liralık, yıllık kamu yatırımı yaptıklarını belirterek, Türkiye’nin dünyada ana aktör olacağını kaydetti. “Sizinle aramızı açamazlar. Biz park yaparız, ağaçlandırma yaparız, vatandaşımız için hizmet yaparız, milletimizin, vatandaşımızın emrinde, hizmetinde oluruz” diyen Bakan Bayraktar, 20 sene içerisinde ülkenin farklı bölgelerinde fay hatları üzerinde olan binaları, mühendislik hizmeti alan, çevreye duyarlı binalar haline getireceklerini ifade etti.

 

Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşü kapsamında vatandaşa kira yardımı, kredi desteği, ruhsatta, kentsel tasarımda, taşınmada yardım ettiklerini, vatandaşın istemesi durumunda yüzde 99 yerinde dönüşüm yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bizim derdimiz fakirin, fukaranın yuvasını yapmak. Öyle birileri belden aşağı vurmakla, çamur atmakla mesafe alabileceğini sanıyorsa yanılıyor. Biz muhalefete diyoruz, ‘Siz de proje üretin. Bizden daha çok çalışın da gelin iktidara, ülkeyi daha ileri götürün’. Fakat nerede… Proje yok, sadece belden aşağı vurmak, sadece olmayan şeyleri söylemek… Bu milletin bunlara karnı tok. Bizim ülkemiz demokratikleşti. Bizim insanımız neyin ne olduğunu biliyor. Bizim partimizi bu millet kurdu ve o zaman yeni kurulmuşken bile bu yüce millet bize yüzde 34 oy verdi. Biz 11 yıldır iktidardayız ve iktidarda olan hep yıpranır ama millet bizi sandıklarda hep birinci yaptı. Allah razı olsun. İnşallah önümüzdeki seçimlerde de böyle olacak. Siz bizi destekledikçe, sizin duanızı aldıkça bu ülke inşallah kalkınacak, gelişecek, kentsel dönüşümde de çevrecilikte de ileri dünya standartlarını yakalayacak. Bu depreme dayanıksız binalar bizim milletimizin kaderi olamaz. Bunları değiştirmek için, dönüştürmek için gece gündüz çalışıyoruz. Onun için biz sizinle beraberiz, bunu da artırarak devam edeceğiz. “Programın ardından Bakan Bayraktan Esenler’ de 3 ayrı bölgede gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm yıkımını, video konferans ile başlattı. Bakan Bayraktar daha sonra açılışı yapılan okulu gezerek, öğrencilere geri dönüşümden elde edilen defterleri dağıttı.

SEL_3496 (2) SEL_3208 (2) SEL_3249 (2) SEL_3367 (2) SEL_3388 (2) SEL_3473 (2)

 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın