Muhtarlar “Çevre Zabıtası” Gibi Çalışacak

Yazar: - 28 Eylül 2013 Kategori: Haber
zabita_180589

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye genelindeki 53 bin muhtara çöplerin kaynağında ayrı toplanması, atık yağların çevreye verdiği zarar, geri dönüşüm gibi konularda eğitim verecek. Düzenleyecekleri toplantılarla mahalle ve köylerindeki vatandaşı bilgilendirecek muhtarlar, aynı zamanda “fahri denetim elemanı” olarak görev yaparak, çevreyi kirletenleri ilgili yerlere şikayet edecek.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahalle ve köylerde çevre bilincini geliştirmek, evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını sağlamak amacıyla muhtarlara çevre eğitimi verecek.

 

Bu kapsamda Bakan Erdoğan Bayraktar ile Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, 3 Ekim’de protokol imzalayacak. Protokol kapsamında, Türkiye genelindeki 53 bin muhtar, çöplerin kaynağında ayrı toplanması, atık yağların çevreye verdiği zarar, geri dönüşüm gibi konularda eğitilecek.

 

-İlk Etapta 250 Muhtar Eğitime Çağrılacak

 

Kasımda başlayacak uygulamayla, ilk etapta 250 muhtar eğitimlere çağrılacak. Bir haftalık eğitimler, daha sonra aşama aşama diğer muhtarlara da verilecek.

 

Eğitimin ardından sertifikalandırılacak muhtarlar, köy ve mahallelerinde toplantılar düzenleyerek vatandaşı çevre konusunda bilgilendirecek. Aynı zamanda “fahri denetim elemanı” olarak görev yapacak muhtarlar, çevreyi kirletenleri Bakanlığa ve ilgili yerlere şikâyet edecek.

 

-Yüzme Eğitimi De Almışlardı

 

Bakanlık, geçen ekim ayında da çevre bilinci oluşturmak amacıyla kıyı illerindeki muhtarlara yönelik “‘Yüzme Öğrenelim Temiz Denizlerimizde Yüzelim” projesini hayata geçirmişti.

 

Bu çerçevede, yapılan başvurular arasından çevre konusunda duyarlı ve başarılı çalışmaları bulunan, yüzme bilmeyen 28 köy muhtarı belirlenmiş, muhtarlara yönelik Antalya’da yüzme eğitimi düzenlenmişti. Muhtarlar, bir otelde Türkiye Yüzme Federasyonuna bağlı profesyonel ekiplerden 5 gün yüzme dersi almıştı. Köy muhtarlarına ayrıca Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünden uzman bir ekip tarafından verilen seminerlerde, denizlerin ekolojik ve ekonomik önemi, deniz kirliliğinin önlenmesi ile denizlerin korunması gibi konularda bilgi verilmişti.

 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın