“Afrika’ya Sağlık Bayramı Yaşatacağız”

Yazar: - 01 Ekim 2013 Kategori: Haber
foto (4)

Yeryüzü Doktorları Kurban Bayramı’nda Afrika’ya Gönüllüleriyle gidiyor.

Yeryüzü Doktorları Kurban Bayramı’nda altı ülkeye gönderdiği ekipleri ile birlikte 2 ülkeye de Gönüllü Sağlık Ekipleri gönderiyor. ‘Sen Payını Ayır, O Sahibini Bulur’ mesajı ile 2013 Afrika Kurban Organizasyonunu başlatan Yeryüzü Doktorları, kurban yardımlarının yanı sıra bayram boyunca muayene ve tedaviler gerçekleştirecek, sağlık yatırımları için görüşmelerde bulunulacak.

Yeryüzü Doktorları İslam Dünyası’nda Hac ve Kurban coşkusunun yaşandığı Kurban Bayramı sürecinde vekâlet yolu ile kurban ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen hayırseverlerin katkıları ile Afrika’nın yoksul ülkelerinde kurban organizasyonu yapıyor. Beslenme yetersizliğinden doğan tıbbi sorunların önlenmesine de yardımcı olan bu organizasyonda bayram coşkusunu sağlık bayramı ile de pekiştirmeye hazırlanan Yeryüzü Doktorları, gönüllü sağlık çalışanları ile bölge halkına sağlık hizmeti verilecek.

2 Ülkede Kurban Sevinci, Sağlık Şenliği İle Birleşecek

Yeryüzü Doktorları Kurban Bayramı süresince Nijer ve Sierra Leone’de bağışçıların kurbanlarını keserken gönüllü doktorlar da muayeneler yapacak. Gönüllü Sağlık Ekipleri içerisinde yer alan gönüllü eczacılar ise yanlarında getirdikleri ilaçlarla bölge halkına sağlık yardımında bulunacak.

Nijer’in Maradi bölgesi ve çevresindeki köylerde 3 dahili branş uzmanı doktor ve 1 eczacı ile yürütülecek sağlık kampı ile sağlık erişimi çok sınırlı olan köylülerin acil tıbbi ihtiyaçları giderilecek.

Sierra Leone’de ise ağırlığı kadın ve çocuklar olmak üzere 3000’ne yakın hastanın muayene edilmesi ve tedavi için ilaçlarının verilmesi hedefleniyor. Gönüllü Sağlık Ekibi, 12-20 Ekim 2013 tarihleri arasında Freetown yakınındaki Mabere bölgesindeki köylerde 3 dahili branş doktoru ve 1 eczacı ile sağlık hizmeti verecek.

Aralarında Yönetim Kurulu II. Başkanı Uzm. Dr. Havva Sula ve Yeryüzü Doktorları Sözcüsü Dt. Süleyman Gündüz’ün de bulunduğu ekip önümüzdeki dönemde bölgede uygulanmak istenen Umut Köyleri projesi için bir değerlendirme de yapacak.

Kongo’da Umut Köyleri Kurulacak

Yeryüzü Doktorları ulusal ve uluslararası bir inisiyatif ile birlikte Demokratik Kongo’da “Umut Köyleri” adında kapsamlı bir Şenlendirme Projesi üzerinde çalışıyor. Bölgeye gidecek gönüllü uzmanlar Yeryüzü Doktorlarının işlettiği ve yakın zamanda açılacak ek hizmet binaları ile 100 yatak kapasitesine ulaşacak olan Hewa Bora Hastanesinin de son hazırlıklarını gözden geçirecek ayrıca 5 farklı köyde Anne ve Çocuk Sağlığı hizmeti verilen Sağlık Merkezlerinin Umut Köyleri Projesi kapsamında dönüşümü ile ilgili planlamalar yapacak.

Yetersiz Beslenme Dünyanın Bir Numaralı Sağlık Sorunu

Yeryüzü Doktorları özellikle eksik beslenmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri ile çocukların protein, vitamin, mineral ve B12 ihtiyaçlarını düşünerek kurban bağışını teşvik ediyor. Birleşmiş Milletlere göre şu an dünyanın bir numaralı sağlık sorunu yetersiz beslenme. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise yılda yaklaşık 10 milyon bebek 5 yaşına gelmeden açlıktan ölüyor. Yeryüzü Doktorları yetersiz beslenme ile mücadele kapsamında yürüttüğü Beslenme Sağlığı Merkezleri kampanyası ile 60 binin üzerinde anne ve bebeğe ulaştı. Kurban bağışları için ise http://kurban.yyd.org.tr sitesi ziyaret edilebilir.

YYD_Kurban_son3 foto (18) foto (36) foto (40)

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın