Karadeniz’in geleceği 4. Karadeniz Bölgesel Toplantısı’nda Konuşulacak

Yazar: - 01 Ekim 2013 Kategori: Haber
AER_Meclis

Avrupa Bölgeler Meclisi (Assembly of European Regions – AER) tarafından organize edilen ve Rize Bölgesinin ev sahipliği yaptığı 4. Karadeniz Bölgesel Toplantısı 04 Ekim 2013 tarihinde Rize Ridos Termal Otel’de gerçekleştirilecek. Zirvede Rize’de sınırsal işbirlikleri, çevre projeleri ve ortak kültürel projeler, Avrupa Komşuluk Politikaları ve Karadeniz Bölgesine yönelik projeler ele alınacak.

Avrupa’da 50′nin üzerinde ülkeden 250 bölgenin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Bölgeler Meclisi (AER) 2013 Karadeniz Bölge toplantısı Rize’de gerçekleştirilecek. “Yükselt, Paylaş, Güçlendir, Destekle” mesajı ile gerçekleştirilecek olan zirvede bölgeler arası çözümler konuşulacak. 4.AER Karadeniz Zirvesi, edinilen deneyimler ve “Karadeniz Havzası (2007-2013)” programı kapsamındaki ilerlemelerin, yakalanan ve kaçırılan fırsatların, proje yönetimi konusunda alınan dersler ve karşılaşılan zorlukların ve Karadeniz için AB tarafından sağlanan fonların kullanımının değerlendirilmesini amaçlıyor.

Zirvede, 2014-2020 yıllarında karşılaşılacak en güncel zorluklar ve fırsatlar değerlendirilecek, Avrupa 2020 Strateji ‘sinin hedeflerini tutturabilmek için etkili araçlar sağlanacak. Toplantı, Karadeniz Havzasında bölgeler arası işbirliğinin başarılı örneklerini görmek, Karadeniz Stratejisi’nin Doğu Ortaklığı ve Tuna Stratejisi gibi diğer makro-bölgesel stratejilerle etkileşimini tartışmaya da fırsat sunacak. Zirvenin konu başlıkları ‘Sınırsal Ortaklık’, ‘Çevre Bilincini Eyleme Dönüştürme’ ve ‘Bölgedeki Sosyal, Kültürel ve Eğitim Projeleri’ altında deneyimler paylaşılacak. Toplantıya geçtiğimiz günlerde AER’in başkanlığına seçilen İstanbul İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi Üyesi Dr. Hande Özsan Bozatlı da katılacak.

Konu ile ilgili olarak Rize İl Genel Meclis Başkanı Hakan Gültekin, toplantının Rize’de yapılmasından duydukları memnuniyeti ifade ederek konu ile ilgili Rize İl Özel İdaresi’nin çalışmalarına müteşekkir olduklarını kaydetti. Gültekin; “Rize; kültürü, doğası, bölgesel konumu ve ticari zenginlikleriyle bir marka şehirdir. 4. Karadeniz Bölge toplantısı Rize’nin tanınıp gelişmesi için bir fırsat olmasının yanı sıra, bölgeler arası işbirliğinin sağlanması konusunda da büyük bir adım olacaktır” dedi.

Türkiye’den Rize dâhil 15 ilin üyesi olduğu AER, AB Komisyonuna, bölgelerin ihtiyaç analizlerinin detaylı bir şekilde yapılarak kamu kurumları ve AB Komisyonlarına iletilmelerini sağlıyor. Bölgelerin kalkınması konusunda iş birliği yapmak ve projeler geliştirmeyi amaçlayan Avrupa Bölgeler Meclisi Karadeniz Bölge zirvelerinin ilki 2010 yılında Paris’te, ikincisi 2011 yılında Gürcistan’da ve üçüncüsü ise 2012 yılında Ukrayna’da gerçekleştirilmişti.

Hakan_Gultekin

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın