“Of’ta Hizmet Geriliyor”

Yazar: - 23 Ekim 2013 Kategori: Haber
Ekran Alıntısı

Of Gazeteciler Cemiyeti, Of Halk Eğitimi Merkezi ve İş-Kur’un açmış olduğu istihdam garantili yazılı basın muhabiri kursu kursiyerlerinin röportajları devam ediyor.

Nedim Saral kimdir?

Nedim Saral; 1972 yılında OF ilçesinde doğdu. İlkokulu ve liseyi Of ilçesinde okuyup, üniversiteyi Karadeniz Teknik Üniversitesinde İktisadi Bilimler Fakültesinde İktisat Bölümü olarak bitirdi. Askerliğinden sonra o gün bu gündür baba işi olan SAR-TAŞ Betonda çalışmakta.

SAR-TAŞ Beton bugüne nasıl geldi?

     SAR-TAŞ Betonun tarihi eskiye dayanır. Eskiden TAŞ-KIR olarak geçiyordu. 1990 yılından bu yana SAR-TAŞ olarak değişti ve 2005 yılından beride hazır beton işini yapmaktayız. Bu iş yeri 1983 yılında burası kum çakıl işleri için kuruldu. 2005’de ise hazır beton yapmaktayız ve sürekli gelişmekteyiz.

İşlerinizi hangi şekilde ilerletiyorsunuz? İşçileriniz yeterli mi?

Yoğunluk bakımından işlerimiz genelde Mart- Nisan ayı gibi başlar ve 11-12. aylara kadar devam eder. Burada hava şartları çok etkendir. Havalar iyi gittiği sürece iş yoğunluğu devam eder. Ama genelde 12. aydan 3. aya kadar bir durgunluk yaşıyoruz. Genel olarak konuşursam 7-8 aylık bir yoğun dönem yaşıyoruz. İşçi konusunda ise işçilerimiz sadece Of ilçesinden değil, çoğunluğu Of olmak üzere Araklı ve Sürmene’den de işçilerimiz var.

Of ilçesine sosyal aktivite de olsun ve diğer konularda katkılarınız var mı?

Mümkün olduğu kadar elimizden geleni yapıyoruz. Spor kulüplerine, folklor derneklerine ve tiyatro gibi sanatlara destek oluyoruz. Geleni mümkün olduğu kadar geri çevirmiyoruz. Elimizden gelen neyse sosyal alanda, eğitim alanında, öğrenci yetiştir- me alanında gücümüz yettiğince destek oluyoruz.

Of ilçesi hakkında görüşleriniz nelerdir?

Ben her zaman için şunu örnek veriyorum. Biz lise zamanlarında çay bahçelerinde satranç turnuvaları yapardık, tiyatrolar gelirdi, Trabzon’da yokken, Of’un sinema salonu vardı. Kay- makamlık futbol turnuvaları, voleybol turnuvaları düzenlenirdi. 1985 yıllarında çok sosyal aktiviteler olurdu. Ben o aktiviteleri şimdi ki Of’ta göremiyorum. Ben şimdi ki çay ocakların da satranç oynayan gençler göremiyorum. Sahilde basketbol sahası, tenis sahası yapıldı. Ne zaman oradan geçsem bakıyorum, hiç kimsecikler yok. Ağlar orada tek başına. Ben Of’ta sosyal aktivite göremiyorum. Bana göre Of ilçesinde sosyallik yok. Kapalı spor salonu yapmışlar, ama olduğu yerde çürüyor. Yapılaşma bakımından yorum yapmam gerekirse; çirkin bir yapılaşması var.

Of’ta turizm eksikliği var mı? Varsa nelerdir?

Diyelim ki bir misafirimiz geldi. Of’ta onu gezdirebileceğimiz bir tek Uzungöl var. Ama bakıyoruz ki orada da çirkin yapılaşma olmakta. Turistlerden bizzat duyduğum şikâyetler var. Turizm hizmet-şirket durumudur. Ama ne yazık ki hizmet durumu eksikliği var. Uzungöl’de çalışan işçiler, oranın yerlisi olduğundan eğitim eksikliği yaşanmakta. Bildiğim kadarıyla Trabzon’da Turizm Lisesi var. Orada yetişen çocukların buralarda göreve başlamaları gerekiyor. Bu müşteri memnuniyetini sağlamak için yapılmalı ama biz bu gibi şeylerden yararlanabiliyor muyuz? Hayır. Turizm açışında başta Of olmak üzere bütün ilçeler sıfır bile değil, eksi durumdadır.

Of halkını ne kadar eğitimli buluyorsunuz? Siz- ce bir eğitim eksikliği var mı?

Bana göre eskiye nazaran Of eğitim konusunda da iyi değil. Ne yazık ki misafir perver değiliz. Dükkânlara müşteriler girdiğinde esnaf ar güler yüzlü ilgili mi? Değil. Eğitilmemiz gereken çok şey var. Ben ikinci bir eğitimi öneririm.

Yaklaşan Belediye Başkanlığı seçimleri için neler düşünüyorsunuz?

Buraya gelecek olan, talip olan kişi bu konuma hizmet için geliyor. Bunu bilmemiz gerekir. Şimdi ben bugüne kadar çok güzel hizmetler yapıldı desem… Of’ta burada, pek bir şey göremiyoruz. En önemlisi Of’a gittiğimizde arabamızı park edecek yer bulamıyoruz. Misafirimiz geldiğinde onu ağırlayabileceğimiz doğru bir yer yok. Bence her açıdan hizmet eksikliği bulunmaktadır. Eğer hizmet edilecekse her bireye, ayırt etmeksizin hizmet sunulmalıdır. Ama ne yazık ki yok. Gün geçtikçe Of’ta hizmet eksikliği artıyor.

H.E.S konusunda görüşleriniz nelerdir?

Şahsen HES hakkında pek sağlıklı bilgiye sahip değiliz. Çünkü HES ülkemizin ihtiyacının ne kadarını karşılayabildiğini sorduğumuzda, verilen cevap yüzde 3 ve yüzde 4 oranında. Bu oran nazarında bir doğa, ağaç katliamı meydana geliyor. Nitekim bu konu hakkında çok bilgiye sahip değilim ve sorduğumuzda da pek ayrıntılı bilgi alamıyoruz. Denilen; ağaçların dereden geçen sudan beslendikleri ve zamanla ağaçların zamanla yeterince besin alamayacağından, buranın çorak yere döneceğidir. Bilemiyoruz. Kimileri de alakası yok diyor. Ortaya kötü bir görüntü sağlamaları yanında, ben olsam yüzde 3-4 sağlasa bile doğayı katledeceğime dışarıdan alırım yaptırmam. Ben bu olaya karşıyım.

Burada yapmış olduğu- nuz çalışmalardan dolayı çıkan gürültü kirliliğinden rahatsız olanlar var mı?

Biz daha önceleri izin belgemizle birlikte taşı deren alıyorduk. Dereden taşı alınca hemen burada onu kırıyorduk ve ortaya bir ses kirliliği oluyordu. Ama devlet derelerden taş almayı yasaklayınca bizde Araklı Dağbaşı’nda kendimize bir sistem kurduk. Artık bu gürültülü işimizi orada yapıyoruz. SAR-TAŞ Betonun kimseye bir rahatsızlığı olmadı. Çok şükür şikâyetlik bir durum yaşamadık. Zaten buradan da taşınacağız. Taşınma sebebimizde, bulunduğumuz yer kiradır. Biz kendimize ait bir yer satın aldık ve artık işlerimize orada devam edeceğiz.

Günümüz genç nesli hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bence aileler çocuklarını çok boş bırakıyor. Bizler küçükken babalarımızla satranç oynardık, kitaplar okurduk. Şimdiki gençler ise bilgisayar, internet, telefon… Teknoloji kurbanı olmuşlar. Biz bu teknolojiyi bilinçli kullanamıyoruz. Bence Belediyeler gençleri çocukları farklı yönlere çekmek için yarışmalar ve onları teşvik edecek çalışmalar yapabilir.

Nedim Saral Of İlçesinde hizmetin gerilediğini her açıdan eski Of’un Eski Of olmadığını vurgulayarak Kuzey Anadolu Gazetesine yapılan röportaj için teşekkür etti.

Haber: Melek Kayış

IMG_2838

Yazar Hakkında

Melek Kayış, Kuzey Anadolu Gazetesi muhabiri

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın