, Müslümanlar Gönül Birlikteliğini Geliştirmeli

Yazar: - 03 Kasım 2013 Kategori: Haber
DSC_4534

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü Makamında Ziyaret Etti.

Bir dizi ziyaret programı için Trabzon’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, beraberindeki İl Müftüsü Keramettin Demir ile ilk olarak Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ü makamında ziyaret etti.

            TRABZON’A UZUN SÜRE GELEMEMİŞTİK

Burada bir konuşma yapan Prof. Dr. Görmez, “Anadolu’nun en ücra köşelerinde hizmet yapan arkadaşlarımızla bir araya gelmeyi ve bir durum değerlendirmesi yapmayı bir prensip haline getirdik. Fakat görev hayatımız içersinde maalesef Trabzon’a gelememiştik. Önce Ordu’da sonra da Giresun’da önemli açılışlar vardı o vesileyle oralara geldik. Şimdi de Trabzon’dayız. Burada görev yapan arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz” dedi.

            DÜNYA HIZLI BİR ŞEKİLDE DEĞİŞİYOR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez, “Dünya çok hızlı değişiyor, nesiller değişiyor, ihtiyaçlar artıyor. Bilhassa Diyanet İşleri Başkanlığımızın buna göre kendi dilini, üslubunu, söylemini, hizmetlerini geliştirmesi, çok önem arz ediyor. Bunun için bizzat yerinde arkadaşlarla görüşmeler yaparak, onlarla müzakerelerde bulunarak bunu yapacağız” diye konuştu.

            MUHARREM AYI MESAJI VERDİ

Görmez, “Bugünlerde aynı zamanda bütün İslam dünyasının muharrem ayını idrak ettiğini hepimiz biliyoruz. Muharrem ayı Aşura, Kerbela denince mezhebi, meşrebi ne olursa olsun bütün müminlerin, bütün Müslümanların ortak hüznünü, ortak kederlerini hatırladıkları bir aydır. Bütün dünyadaki Müslümanların yeni kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dil, ortak bir kültür, ortak bir düşünce geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Bugün maalesef bütün İslam dünyasında çağdaş kerbelalar yaşanıyor. Nice insanlar beyhude yere hayatlarını kaybediyor. Onun için bütün Müslümanların, mezhebi, meşrebi, dili, kültürü, düşüncesi ne olursa olsun bir araya gelerek bir daha kerbelaların yaşanmaması için neler yapılması gerekiyor ortak bir kültür ortak bir düşünce bir gönül birlikteliği geliştirmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZIN İLİMİZDE ÇOK GÜZEL HİZMETLERİ VAR

Vali Öz, “Diyanet İşleri Başkanımıza ilimize yapmış olduğu ziyaretten dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye’de diyanet hizmetleri çok önemli. Merkezden en ücra yere kadar görevleri olan; bunun yanında dünyanın dört bir yanında dini hizmetlerini yürüten bir teşkilat. Böyle bir teşkilatın başkanını burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Özellikle son yıllarda ülkemizde diyanet işlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, din görevlilerinin eğitimi niteliklerinin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar var. Bunun yanında dünyanın dört bir tarafında diyanet hizmetlerinin daha kaliteli yürümesi, mazlum Müslümanların bu anlamda bir birliktelik oluşturması, duygu birlikteliğinin sağlanması konusunda devletimizin bütün kurumlarıyla beraber diyanet işleri teşkilatımız da çok önemli çalışmalar yapıyor. İlimizde de eğitim merkezleriyle, kadrosuyla ve diğer görevlileriyle beraber çok güzel hizmetleri var. Hem çalışmalarından hem de ilimize yapmış oldukları ziyaretten dolayı kendilerine ve ekibine hoş geldiniz diyoruz” dedi.

Vali Öz, Trabzon hatırası olarak gümüş telkariden yapılmış bir gemi maketini Görmez’e takdim ederken, Görmez’de Vali Öz’e kitap ve divanlar serisi hediye etti.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın