Trabzon Spor Altyapısı Açısından Türkiye’nin En Donanımlı Şehirlerinden Birisidir

Yazar: - 20 Kasım 2013 Kategori: Haber
010

Trabzon Valiliği, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde organize edilen okul sporları kurslarının açılış töreni Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün katılımıyla yapıldı. Yavuz Selim Sahasında gerçekleştirilen okul sporları açılış törenine, Vali Öz’ün yanı sıra Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemalettin Yazıcı, ASKF Başkanı Cahit Erdem, idareci, antrenör ve sporcular katıldı.

GENÇLERİMİZİ SPOR TESİSLERİNDE UZMAN HOCALARLA GELECEĞE HAZIRLARSAK İYİ SONUÇLAR ELDE EDERİZ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Okul sporları dediğimiz zaman hem eğitim hem de spor iki güzel etkinliğin bir arada olduğunu görüyoruz. Spor kenti Trabzon spor altyapısı açısından Türkiye’nin en donanımlı şehirlerinden birisidir. Kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, jimnastik salonu, tenis altyapısı ve atletizm pistleri ilçe ve beldelerimizdeki sentetik çim sahalarıyla Türkiye’nin spor altyapısıyla il ölçeğine göre en zengin ili. Bize düşen bu tesisleri en etkin bir şekilde kullanmaktır. Bunun için son yıllarda ilimizde hem kulüpleşme, hem de sporun geliştirilmesi konusunda amatör spor kulüplerimizin büyük bir gayret içinde olduğunu görüyoruz. Ancak bizim için önemli bir alan da öğrencilerimizin ve okullardaki beden eğitmeni öğretmenlerimizin ve aynı zamanda ilimizde bulunan Karadeniz Teknik Üniversitemizin bu süreç içersinde daha etkin olarak yer alması. Çünkü geleceğin gençleri burada. Bu gençleri bu spor tesislerinde uzman hocalarla geleceğe hazırlarsak iki yönden olumlu sonuç alırız. Birincisi geleceğin başarılı profesyonel sporcularını yetiştiririz. İkincisi de sağlam kafa sağlam vücutta bulunur sözü gereği geleceğin sağlam nesillerini sporla birlikte yetiştirebiliriz.

            OKUL SPORLARINDA BU YIL HEDEF 15 BİN

Okul sporları atletizm alanında dünya 3.sü olan başarılı öğrencimiz Esmanur Altaç, hem Eğitimin hem sporun disiplinli bir çalışma ve azimle beraber gidebileceğinin en güzel örneğini verdi. Ülkemizde ve uluslar arasında başarılı sonuçlar almış sporcularımız var ve bu sayı gelecekte daha da artacaktır. 2011-2012 yılında 8 binle, 2012-2013’te 10 binle devam eden okul sporlarında bu yıl 15 bini hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte de daha fazla gencimizin sporla buluşmasını, bu etkinliklere katılmasını sağlayarak geleceğin başarılı sporcularını hep birlikte sağlayacağız” dedi.

            DÜNYA OKUL SPORLARI OLİMPİYATLARI TRABZON’DA YAPILACAK

Başkan Gümrükçüoğlu törende 2016 yılında, “Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nın Trabzon’da yapılacağı müjdesini verdi. Gümrükçüoğlu Türkiye’nin ilk olimpiyat kenti Trabzon’da 2016 yılında ‘Jimnastia ‘sembol ismiyle tanınmış olan ‘Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nın’ yapılacağını kaydederek, “Sporun zirve kenti ve başkenti olan Trabzon’umuzda  yeni bir olimpiyatın yapılacağı müjdesini veriyorum. Hırvatistan’da yaptığımız çalışmaların sonrasında ve Brezilya’da alınan sonuçla 2016 yılında ‘Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’ Trabzon’umuzda yapılacak. Olimpiyatlara birlikte yaklaşık 10 bin kişiyi kentimizde ağırlayacağız. Bu güzel şehir 2016 yılında bir büyük dünya spor etkinliğine ev sahipliği yapacak.” İfadelerini kulandı.

2013-2014 öğretim yılı için okul sporları kursları açılışının ilk defa tören ile başlatılmasının oldukça anlamlı olduğunu kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu sporun öğrencilerin özgüvenini artırdığını ve derslerinde başarılı olmalarına önemli katkılar sağladığını dile getirdi. Bütün gençleri spor yapmaya davet eden Başkan Gümrükçüoğlu, “ Mustafa kemal Atatürk’ün dediği gibi  ‘Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur’ . Spor yapan gençlerimiz kötü alışkanlıklardan da uzak olur. Sporun verdiği özgüvenle birlikte gençlerimiz derslerinde de başarılı olur. Bu güzel organizasyonu düzenleyenlere Trabzon halkı adına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kulandı.

Konuşmaların ardında Vali Öz ve Başkan Gümrükçüoğlu ile birlikte 21 ayrı branşta açılan spor etkinliklerini tanıtımı için başlama vuruşu yaparak hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın