Dernekpazar İlçesinde Bakan Sevinci

Yazar: - 12 Ocak 2014 Kategori: Haber
Bakan Efkan Ala

Trabzon’un 1990 yılında ilçe olan  Dernekpazar ilçesine ilk Kaymakam olarak atanan Efkan Ala’nın kabine değişikliği ile İçişleri Bakanlığına getirilmesi ilçede büyük sevinçle karşılanırken Gazeteci-Yazar Şemsettin Öztük’de Dernekpazarın yeni ilçe oluşuna sağladığı katkılardan dolayı Kaymakam Ala tarafından  Şükran Belgesiyle ödüllendirilmişti.

10 Mayıs 1990 tarihli TBMM toplantısında alınan kararla Dernekpazarı ilçe oldu ve Kondu Mahallesi Dernekpazarı İlçesi’nin Merkez Mahallesi oldu. Karar, 20 Mayıs 1990 tarih ve 3644 şayili resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesinin artından İlçeye ilk kaymakam olarak görevlendirilen Efkan Ala 3 yıl boyunca ilçe halkına ve ilçeye yaptığı başarılı hizmetler taktirle karşılanmıştır.

Dernekpazarı ilçesinin yeni oluşu nedeniyle 1991 tarihinde göreve başlayan ilk Kaymakam olarak atanan Efkan ALA ile  diğer daireleri de de yavaş yavaş oluşmaya başladı. Belediye eski binasını yıktırarak yerine 5 katli büyük bir bina inşa ettirdi. Bu binanın zemin ve birinci katini resmi dairelere Verdi. Adli ve askeri şubeler dışında diğer daireler oraya yerleştirilmesine büyük katkı sağlayan Kaymakam Efkan Ala yeni bir ilçenin kuruluşuna büyük destekle bulunmuştu.

Dernekpazarı ilçe oluşunu ve yapılan çalışmaları kamuoyunun öğrenmesi bilmesi acısından yerel basın ile yakı ilgi kuran ve  çalışmaların sesini duyurmaya çalışan Kaymakam  Efkan Ala,öncelikle halk ile yakından ilgilenerek vatandaşların sevgisini kazanmıştı.

Öte yandan Kaymakam Efkan Ala Dernekpazarı ilçe oluşunu ve yapılan çalışmaları kamuoyuna duyurmak için maddi ve manevi desteklerinden dolayı Gazeteci-Yazar Şemsettin Öztürk’e de Şükran Belgesi vererek  onurlandırmıştı.Dernekpazar ilçe halkı kaymakamlarının İçişleri Bakanı olmasına çok sevindiklerini ve yeni görevine başarılar dilediklerini ifade ettiler.

 Efkan Ala Kimdir?

Erzurum doğumlu Ala, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 1987 mezunu. 1988′de kaymakamlık stajına başladı. İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonra,  Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı. İçişleri Bakanlığında Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı,Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. 10 Eylül 2007 tarihi itibariyle Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirildi.

Erdoğan”ın güvendiği isim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, iktidara geldiği 2003 yılından sonra bürokraside en güven duyduğu isimlerden biri zaman içinde Efkan Ala oldu. Bürokrasideki değerlendirmelere göre; Ala bir yönüyle sağ değerlere bağlı Anadolu tipi bir bürokrat. Ama aynı zamanda devletin temel kuruluş felsefesini oluşturan değerleri benimsemiş ve o kültürü özümsemiş biri. Efkan Ala’nın bu başarılı kişilik ve bürokratik özellikleri Erdoğan’ın ilgisini iktidar olmasından sonra çekti. Ala, Ak Parti döneminde önce Diyarbakır Valisi olarak atandı. Ardından 2007′de Başbakanlık Müsteşarlığı”na getirildi. Erdoğan’ın, başlattığı Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’nin bürokrasi ayağını yürüten önemli isimlerden biri de Efkan Ala idi..Sayın bakanımıza yeni görevinde başarılar dileriz.

Haber/Foto: Şemsettin Öztürk

DSCN4199

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın