ÜRETKEN BİR GENÇLİK YETİŞSİN İSTİYORUZ

Yazar: - 04 Şubat 2014 Kategori: Haber
IMG_8989

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, MÜSİAD Trabzon Şubesi Gençlik Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti.

Trabzon’un ticaret şehri olduğunu vurgulayan Vali Öz, “Trabzon, tarihi ipekyolu üzerinde olması nedeniyle önemli bir ticaret merkezidir. Bunun yanında istenilen seviyede olmasa da organize sanayi bölgeleri ve müteşebbis insan yapısıyla Trabzon, Türkiye ortalamasında iyi bir noktadadır. Kırsal altyapı, tarım ve hayvancılık konusunda da potansiyeli olan Trabzon; köftesiyle, ekmeğiyle, tere yağıyla, peyniriyle belli markaları oluşturmuş bir ildir.

     Bölgenin en önemli sektörlerinin başında turizm geliyor. Turizmle beraber hizmet sektöründe yeni fırsatlar ve iş imkanları var. Tüm bu alanları birlikte değerlendirdiğimiz zaman Trabzon; sanayi, ticaret, turizm, hizmet, dış ticaret ve iç ticaret konusunda potansiyeli olan bir şehirdir.

Göçle beraber hem girişimcilik hem de iş gücü açısından ciddi kayıplarımız var. Buradaki kamu kurumlarıyla, yerel yönetimlerle ve özellikle sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız, derneklerimiz ve meslek kuruluşlarımızla beraber iyi bir çalışma yapmamız gerekiyor. MÜSİAD Türkiye genelinde hem ülke ekonomisinin gelişmesine, girişimciler yetiştirilmesine, hem de Türkiye ekonomisinin dışa açılmasına ve ihracat kapasitesinin geliştirilmesine katkı sağlayarak her geçen gün güç kazanan bir teşkilat olma yolunda ilerliyor.

Girişimcilik, ticaret ve sanayi kültürü gençlikle gelişiyor. Üretken bir gençlik yetişsin ve Türkiye geleceğe ümitle baksın istiyoruz. Trabzon’da gençlerin bu işi sahiplenmesi çok önemli ve anlamlıdır. Girişimcilik kültürünü, proje kabiliyetini, işbirliklerini birlikte geliştirip, bölgenin potansiyelini ulusal ve uluslar arası kapasiteyle birleştirebilirsek çok daha güzel yarınlara hep birlikte kavuşuruz.

Devletimizin KOSGEB, İŞKUR, Bilim ve Sanayi Bakanlığı destek alanları, Kalkınma Ajansları, Ulusal ve Uluslar arası fonlar ile iş yapma konusunda birçok destek mekanizması bulunuyor. Bu bölgede kalkınmanın ve gelişmenin önündeki her türlü engeli hep beraber kaldırırsak Trabzon gelecekte daha güzel bir ekonomik kalkınma seviyesini yakalamış olur” diye konuştu.

MÜSİAD Trabzon Şubesi Gençlik Kurulu Başkanı Mustafa Albayrak da ziyarette MÜSİAD gençlik kurulunun yaptığı projeler hakkında valiye bilgi verdi.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın