Milletin İradesinin Sandığa En İyi Şekilde Yansıması İçin Her Türlü Tedbiri Alıyoruz

Yazar: - 11 Şubat 2014 Kategori: Haber
IMG_9097

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz başkanlığında 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler için seçim güvenliği toplantısı yapıldı.

Toplantıya vali yardımcıları, kaymakamlar, güvenlik birimlerinin üst yöneticileriyle diğer ilgili kurum yetkilileri katıldı. Toplantıda seçim öncesi, seçim esnası ve seçim sonrası alınacak tedbirler masaya yatırıldı. Açık ve kapalı propaganda toplantıları, afiş, bilboard ve pankartlar, seçim büroları, sandık bölgeleri, sandıkların taşınması ile oluşabilecek tüm olumsuzlukların detaylı bir şekilde ele alındığı toplantıda bir değerlendirme yapan Vali Öz, “Milletin iradesinin sandığa en iyi şekilde yansıması için bizlere idari ve güvenlik anlamında önemli görevler düşüyor. Seçimin huzur ve güven içersinde yapılması, sonuçlanması ve bu sonuçların kamuoyuna yansıması için gayret göstereceğiz. Yüksek Seçim Kurulu kararları belli. Bu kararlarda kurumlarımıza düşen görevler detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bunları takip edip, mevzuatlara göre hareket ettiğimizde çok ciddi sıkıntı yaşamayız.

Son yıllarda Türkiye seçim konusunda iyi bir tecrübe edindi. Türkiye’de demokratik bir seçim mekanizması oturmuş durumdadır. Kanun ve mevzuatlarda yapılan değişiklikler ve seçim kurulunun kararları ile bu süreç daha şeffaf, açık ve anlaşılır bir hale getirildi. Bize düşen bu süreci en iyi şekilde yürütmektir.

Seçim öncesi alınacak olan tedbirleri farklı boyutlarda değerlendirebiliriz. Bunlardan en önemlileri propaganda faaliyetlerinin, açık ve kapalı yer toplantılarının düzenlenmesiyle ilgili süreçtir. Bu anlamda gerek parti teşkilatlarının, gerekse adayların açık- kapalı yer toplantılarını gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra yapmaları en doğru olanıdır.

Afiş, pankart, bilboardlar ve seçim bürolarındaki düzenlemeleri son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ve değişimler ışığında gerçekleştirmek gerekiyor. Mobese olan yerlerde mobeseler, mobese olmayan yerlerde ise siyasi partilerin kendi güvenlik kameraları kullanılmak suretiyle seçim güvenliği tedbirlerini hep beraber daha sağlıklı bir hale getirmiş oluruz.

Seçim günü sandık bölgesi ve sandık çevresinde alınacak güvenlik tedbirlerinin, güvenlik birimlerimizin yöneticileri ile sandık başkanlarının koordineli bir şekilde çalışması bu alandaki karışılacağımız sorunları büyük ölçüde azaltacaktır. Sandık bölgesinde seçmen iradesini baskı altına alma gibi girişimlerinin önüne geçecek şekilde tüm kurumlarımızla koordineli bir şekilde alacağımız tedbirler, seçim gününü de sağlıklı bir şekilde yürütülecektir. Sandıkların intikali, seçim sürecinin yönetilmesi, seçimden sonra da sandıkları sayılıp güvenli bir şekilde seçim kurullarına ulaştırılması, seçim sonucuna göre sevinç ve taşkınlıkların kontrol altına alınması için her türlü tedbiri alacağız” dedi.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın