Mayıs Mayası

Yazar: - 18 Nisan 2014 Kategori: Haber
fatma nur sarıalioğlu

Karadeniz bölgesinde kadınlar mayıs yağmurundan maya elde ederlerdi.

Üniversite yıllarında anneannesinden mayıs yağmurundan maya elde etmeyi öğrenen öğretmen Fatma Nur Sarıalioğlu o tarihten itibaren kullandığı mayayı her yıl yenilediğini söyledi.

Mayıs ayında yağan yağmuru tepsilerde biriktirir, sonra onunla hamur yoğurur. Daha sonra yoğurduğu hamur maya görevi görür. Dolapta aylarca saklanabilen maya açıkta çabuk bozulur. Bu yöntemle yapılan ekmek kolay bayatlamaz diyen Sarıalioğlu, ”Mayıs ayında yağan ilk yağmurun ilk suyu toplanır, bu yağmur suyu geleneksel şekilde bilindiği gibi kaynatılmış ve yoğurt mayalama sıcaklığına soğutulmuş süte maya olarak eklenir. Tencere soğumasın diye havlu ile sarılır, 6-7 saat sonra, bazen daha uzun sürede tam tutmamış bir yoğurt olur. Bu yoğurt, ertesi gün tekrar geleneksel olarak bilindiği şekli ile maya olarak kullanılır ve her sene yoğurt mayası bu şekilde yenilenir.” dedi.

O tarihte bile bu şekilde yoğurt yapan sayısı çok azmış. Şimdi daha da azalmış. Bu gibi çok özel uygulamalar unutulmadan, yok olmadan tam olarak keşfedilmelidir.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın