UZUNGÖL TELEFERİK İHALESİ İMZALANDI

Yazar: - 18 Nisan 2014 Kategori: Haber
uzungöl teleferik

Yaban hayatı açısından oldukça zengin olan Uzungöl, içerisinde barındırdığı zengin tür çeşitliliği, her mevsim ziyaretçilerine sunduğu eşsiz peyzaj güzellikleri, heyelan sonucu oluşmuş doğal set gölüne sahip olması nedenleri ile 1989 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Dünyaca tanınmış ve giderek turist sayısının arttığı bölgede bu kez teleferik yapılıyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Valisi A.Celil ÖZ;

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce Uzungöl’de hazırlanan ‘Uzun Devreli Gelişme Planı’ doğrultusunda Haroskomları mevkiinden başlayıp, Sarıkaya yaylası mevkiinde sonlanan ve 3 istasyon ayağından oluşan teleferik hattı, günü birlik kullanım alanı, alandaki yapı ve tesislerin yapılması ile işletmeciliği işine ait ihale 13 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmiş olup, sözleşmesi ise 3 Nisan 2014 tarihinde imzalanmıştır.

Sözleşme konusu iş Trabzon’da ilk defa gerçekleştirilecek olup 3bin 540 metre uzunluğunda üç istasyon ayağı ve istasyon ayaklarında günü birlik kullanım alanlarından oluşan teleferik hattını kapsamaktadır. Proje tamamlandığında günübirlik kullanım alanları kafeterya, yöresel ve hediyelik eşya reyonlarını içerecektir” dedi.

Uzungöl’de ve ilimizin genelinde dört mevsim turizm yapılarak istihdamın artırılmasının hedeflendiğini söyleyen Vali Öz,

“Uluslararası öneme sahip korunan alanlarından biri olan Uzungöl Tabiat Parkı, yapılan bu yatırımla yörede yeni istihdam kapısı olacağı gibi ülkemizde ve belki de dünyada nadir görülebilecek 4 mevsim turizm olanağı sunacaktır. Bu çalışma ile doğa turizmi kapsamında ileriye yönelik olarak bu bölgedeki yaylalara yapılması planlanan kayak tesislerine de bir altyapı oluşturulmuş olacaktır” diye konuştu.

Uzungöl Tabiat Parkı, son birkaç yıldır yaklaşık 1 milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl, sahip olduğu kaynak değerleri ile turistlik potansiyel bakımından çok zengindir. Tabiat Parkı ve Çevresinde Trekking, sportif amaçlı olta balıkçılığı, kuş gözlemi botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Yaylaönü gibi diğer yayalara geziler düzenleme imkânı vardır.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın