T.C. nin İlk Kadın Muhtarı Oflu Hatice

Yazar: - 29 Nisan 2014 Kategori: Haber
Hatice-Buyukakyuz

Hatice Büyükakyüz  1931-1935 yılları arasında Of ilçesinin Yukarı Hastikoz köyünde muhtarlık yaptı.

Halil BAYRAM

Hatice Büyükakyüz , Türk Kadınına Seçme Seçilme Hakkı nın verildiği 5 Aralık 1934 yılından önce Of ilçesine bağlı Yukarı Hastikoz (Yukarı Kışlacık) köyünde 1931-1935 yılları arası muhtarlık yapmış.

Yetiştirdiği Bilim ve Din Adamları ile adından söz ettiren Of ilçesi , Türkiye Cumhuriyeti  Tarihinde kadına ilk kez seçilme hakkı tanıyan ilçe oldu.

1930 lu yıllarda Of ilçesine bağlı Yukarı Hastikoz (Şimdiki adı Yukarı Kışlacık ve Kaban mahalleleri) halkı köylerine muhtarlık için aday koydukları Hatice Büyükakyüz adlı kadını muhtar seçtiler.

Hatice Büyükakyüz ün yiyenlerinden olan 74 yaşındaki Hikmet Akyüz , o tarihlerde köylerinde aday olan Hatice Büyükakyüz ün 42 yaşında ve okur-yazar olduğunu söyledi. Hatice Büyükakyüz ün 1931-1935 yılları arasında başarılı bir şekilde muhtarlık yaptığını , köylerinin birçok sorununun çözüldüğünü de sözlerine ekledi.

MUHTAR MUSTAFA AKYÜZ : KÖYÜMÜZ BİRÇOK İLKE İMZA ATMIŞTIR

Köylerinden gerek 1.Dünya Savaşında ve gerekse Kurtuluş Savaşında birçok şehit olduğunu söyleyen Yukarı Kışlacık Mahallesi Muhtarı Mustafa Akyüz , Atatürk ün başlatmış olduğu kurtuluş savaşı ve ardındaki İnkılaplarına köylülerinin büyük bir coşkuyla katıldıklarını belirterek : “ Köyümüz yetiştirdiği bürokrat  ,asker , din ve bilim adamı ile tanınan ve Mustafa Kemal Atatürk ün önderliğinde başlatılan çağdaşlaşma hamlesine gönüllü katılmış bir köydür. Köylülerimizi Hatice Büyükakyüz ü muhtar seçtikleri için gurur duymaktayız. Ben de muhtar olarak önceki muhtarlarımızın başlattıkları güzel hizmetleri sürdürmeye gayret ediyorum” dedi.

HATİCE BÜYÜKAKYÜZ KİMDİR?

Hatice Büyükakyüz , 01.07.1889 tarihinde Of ilçesinde doğmuştur.Babası Ali , annesi Hafize dir.

Eşinin adı Sefer Ali olan Büyükakyüz , Prof.Dr. Ali Akyüz ün anneannesidir. Oğlunun adı ise Niyazi dir.

10.05.1979 tarihinde vefat etmiştir.

Hikmet-Akyuz

mustafa-akyuz

 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın