Çayın tomurcuğu altın, yaprağı gümüş oldu

Yazar: - 03 Mayıs 2014 Kategori: Haber
001

Çaykur üreticiye yen bir kazanç kapısı daha açarak çay filizlerinin tomurcuğunun kilosunu 300 liradan satın aldığını müjdesini verdi.

Şemsettin Öztürk

Çaykur üreticisini altın toplamaya davet ediyor.”Beyaz çay, adı verilen çay filizinin açmamış olan en üst tomurcuğundan elde ediliyor.Bir zat elle toplayacak olan tomurcukları küçük sepetçiklere konulacağını, bu tomurcuklar çok değerli olduğu için ezilmeyeceğini ve özenle toplanacağını söyleyen Of Çamlı Çay Fabrikası Müdürü Yaşar Çakıroğlu, Bu altın değerindeki çay filizinin tomurcuğu yağmurlu havalarda kesinlikle toplanmayacak, değil hava açıkken toplanmalı ve itina ile korunmalı. Topladıklarımızı serin bir yerde hijyenik bir ortamda muhafaza ederek ayni gün saat 14 e kadar fabrikaya teslim edilmesini istedi. Çakıroğlu, Bu altın gibi çok değerli olan çay tomurcuğunun kilosunu şimdilik 300 lira ödeneceğini söyledi.

Özellikle bir iki yıl öncesi budanan çay ocaklarında bu çay tomurcuğunun çok daha fazla olduğuna da değinen Müdür Yaşar Çakıroğlu, Bir kişinin günde 700 gram ile 1 kilo arasında değişen miktarda toplaya bileceğini ve parasını en kısa zaman içinde ödeneceğini belirterek”,Beyaz çayın dünyada çok ciddi piyasasının olduğunu ve “Bizden beyaz çay çok isteniyor. Üretemediğimiz için talepleri karşılayamıyoruz. Dünyada beyaz çayın üretimi çok kısıtlı. . Beyaz çayla birlikte hem üreticilerimizin gelirini, hem de kurumumuzun gelirini artırmayı amaçlıyoruz. Bu çay çok sağlıklı. Hücre yenileme ve gençleştirme özelliği var. Vücuda ilaç gibi gelecek bir ürün. Herkes beyaz çayın peşinde koşacak. Altın değerinde olan bu çayı dünyada biliniyor.Bu nedenle bizde ilk bu yıl bunu başlatarak üreticilerimize yeni bir kazanç kapısı açmış olduk. Bu arada altın çayı toplarken diğer çay filizlerini de bir an önce toplayarak teslim etmelerini “istedi. 

002

 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın