Turistlere Kamkat Hazırlığı

Yazar: - 08 Mayıs 2014 Kategori: Haber
DSCN4881

Sağlık Uzmanlarının da benimsediği narenciye çeşidi olan kamkatın özellikle tansiyon ve kolesterol düşürmede acil tedavi yapıyor.

Şemsettin Öztürk

Kamkatın portakal, mandalina ve limon familyasından olan bir meyve olduğunu söyleyen doğal bitki uzmanı Salih Bayalan,”Of-Çaykara kara yolu kenarında kurmuş olduğum sağlıklı Doğa bitki fakültesi bahçesini bu güne kadar çok sayıda Uzman Doktorlar ziyaret ederek insanlara bu denli faydalı bitkileri ürettiğim için hepsi beni kutladı.Bende insan Sağlığına yararlı onlarca bitkiyi yetiştiriyorum .Bu yüzden hastalara faydalı olduğum için kendimi çok mutlu hissediyorum.”dedi

Turistler kakma ta bayıldı

Özellikle Uzungöle giden yerli ve yabancı turistlerinde büyük ilgisisin çeken Kamkat meyvesinden kilolarca ve Fidanlarında da aldıklarını söyleyen Bayalan,”C vitamini içeriği yüksek olan kamkat güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeni ile hastalıklara karşı vücudunuzu koruyucu etkisi bulunmaktadır.Kabuğu ile birlikte tüketilmesi enfeksiyonlara karşı vücudunuzun güçsüz kalmasını ve hasta olmanızı engeller. A vitamini içeriğinin yüksek olmasının yanı sıra B1, B2 ve B3 vitamini içeriği de yüksektir. Bu vitaminlerin yüksek olmasının sinir sisteminizin düzenli çalışmasına katkısı vardır. Aynı şekilde tansiyon problemi olan bireyler için de tüketilmelidir.Değişik bir aroması olması nedeni ile reçel ve marmelat olarak tüketilebilir. Ayrıca meyve suyu ve sos olarak da tüketilmektedir. Kabuğu ile birlikte salatalarınıza da doğrayabilirsiniz.”dedi.

 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın