Yaş Çay Fiyatı Açıklandı

Yazar: - 10 Mayıs 2014 Kategori: Haber
IMG_7616

2014 Yaş Çay sezonunda geçerli olacak yaş çay fiyatı Çaykur Genel Müdürlüğü binasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından açıklandı.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun açılış konuşmasının ardından konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2014 yılı yaş çay alım fiyatını 1.38 taban fiyatı, 12 kuruş da destekleme olmak üzere toplam 1.50 kuruş olarak açıkladı.

AK Parti hükümetinin 2002 yılından bu yana çay üretimine önem verdiğini anlatan ve 15 maddeden oluşan bir eylem planı oluşturduklarını ifade eden Eker,  ”Çay sektörü ile ilgili eylem planı hazırladık. Bu kapsamda 15 maddelik tedbirler belirledik. Kuru çay ihracatının desteklenmesinden, Türk çayının menşeinin belirlenip DNA`sının tespit edilmesine, kuru çayın markalaşmasından, çaylık alanların miras yoluyla bölünmesinin önlenmesine kadar bir çok tedbiri öngördük. Ayrıca çay kanunu hazırlığı yaptık. Bu çalışmada son aşamaya geldik. Çay kanunu kısa bir süre içerisinde Bakanlar Kurulu gündemine gelecek.” Yaş çay alım kampanyasını başlattıklarını ifade eden Bakan Mehdi Eker, “Çay ürün itibariyle geliştirilmesi, çaylıkların yenilenmesi. Artık yeni yöntemlerle çay fidanlarının geliştirmesi için çalışıyor. Eski yöntemlerle yapılmış olan çaylıkların artık yenilenmesinin zamanı geldi. Bunlar üzerinde çalışıyoruz. Bizim hükümetimiz refah hükümeti. Cumhuriyet tarihinin en köklü reformlarını biz yaptık. Türkiye Hekim olmasını bildi. Ak Parti’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan hikmetle sorunlara yaklaştı. Hikmetle yaraları sarmasını bildi. 90 yıldır devam eden kanayan yaraları çözüm süreciyle ele almasını bildi. Çay konusunda reform uygulamayla bu sorunu da çözeceğiz. Bu düşüncelerle bu organizasyonun hayırlı olmasını diliyorum. Katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen 2014 yılı yaş çay kampanyası açılış törenine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Valisi Nurullah Çakır, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

cayfiyat5

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın