EĞİTİMDE GENEL SEFERBERLİK YAPACAĞIZ

Yazar: - 16 Temmuz 2014 Kategori: Haber
02

Valilik B Toplantı Salonunda yapılan toplantıda İl Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Halil İbrahim Ertekin, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş ve ilçe milli eğitim müdürleri hazır bulundu.
Eğitim hizmetlerinin kamu hizmetleri açısında özel bir yere sahip olduğunu söyleyen Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Eğitim hizmetleri devletin vatandaşına en fazla yaklaştığı ve insanların en fazla muhatap olduğu hizmetlerden bir tanesidir. Neredeyse üç, dört yaşından başlayarak 25 ve daha üst yaşlardaki kişileri kapsayıp devam eden bir eğitim süreci söz konusu. Eğitimde elde edilen başarı veya başarısızlıklar memleketlerin, bölgelerin ve illerin kalkınma ve kalkınmamasıyla alakalı bir husustur. Bundan dolayı eğitim alanında gösterilen başarı son derece önemlidir” dedi.
Eğitim alanında önemli düzenlemelerin yapıldığına işaret eden Vali Öz, 12 yıllık eğitime geçiş ve eğitimin alt yapısını güçlendirme konusundaki çalışmalar yanında, mesleki eğitim okullarımızın yapılanması ile eğitim sisteminin kurumsallaşması konusunda önemli çalışmalar söz konusu olduğunu ifade etti.
EĞİTİMDE BAŞARININ TEMELİ İNSANDIR
Trabzon genelinde yaklaşık yedi yüz dersliğe yakın inşaat var. Ayrıca ihalesi devam eden inşaatlarımız söz konusu. Bunlar çok büyük rakamlar. Bunun yanında Fatih projesi gibi teknolojiye dayanan ve dünyaya örnek bir projemiz var. Ancak eğitimde başarının temeli insandır. Ne kadar lüks okullarınız, ne kadar güçlü alt yapınız olursa olsun insan faktörünüz çok verimli değilse, iyi organize olmamışsanız ve iyi yönetilmiyorsanız başarı elde etmeniz çok zordur. Bunun için bizlere çok önemli ve büyük görevler düşmektedir. Öğrenci ve velileri bu sürecin içerisine çekme boyutunda kanalize edecek güç biziz. Sıradan yöneticiler olmayıp, ekstra gayret gösterip bu süreci iyi bir şekilde yönetmemiz gerekiyor” dedi.
PERFORMANS KRİTERİNİ UYGULAYACAĞIZ
Okul yöneticilerin atanması ile ilgili yönetmeliğe değinen Vali Öz, “Belli süreyi dolduranların ve yeterli puan alamayanların görevinin sona ermesi gibi esnek bir mekanizma söz konusu. Bu mekanizmayı iyi değerlendirip, önümüzdeki süreçte okul yönetimlerimizle etkin bir şekilde kuracağız. İlimizde, mesleki eğitimden diğer öğretim kurumları ile birlikte kalitemizi ve çıtamızı yükseltmek istiyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu çıtanın ne kadar yükseldiğini hem kurum, hem de ilçe bazında gözlemlemek için arkadaşlarımıza performans kriterlerini ortaya koyan bir tablo hazırlamalarını söyledim. Bu süreçte hangi kurumumuz son üç dört yılda nereden nereye geldi, öğrencileri hangi başarı seviyesinde aldı, hangi başarı seviyesine taşıdı. Okul içerisinde hangi öğretmenimiz ne kadar verimli çalıştı ve öğrencilerini il ve Türkiye açısından hangi derecede görüyor konusunu analiz eden bir mekanizmayı il düzeyinde kurarak takip etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.
Vali ayrıca, müdürlerden okullardaki denetimlere önem vermelerini isteyerek, bu kapsamda öğrenci taşıma işinde görev alan servis şoförlerinin, araçların, okuldaki yemekhanelerin, kantinlerin ve lavaboların sıkı denetlenmesi yönünde talimat verdi.

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın